Największa kometa w historii zmierza w kierunku Słońca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Gigantyczna kometa 2014 UN271 znana również jako kometa Bernardinelli-Bernstein, zbliża się do Słońca. Zdaniem naukowców jest ona największym obiektem tego typu, odkrytym we współczesnych czasach. Obiekt zbliży się do Ziemi w 2031 roku.

 

Kometa Bernardinelli-Bernstein nosi imię dwóch astronomów z University of Pennsylvania, Pedro Bernardinelli i profesora Gary'ego Bernsteina, którzy zauważyli ją na archiwalnych zdjęciach z badania Dark Energy Survey. Jej średnice, szacuje się na 100 do 200 km, co czyni ją największym członkiem Obłoku Oorta jaki kiedykolwiek odkryto. Orbita komety jest prostopadła do płaszczyzny Układu Słonecznego, a w jej najbliższy punkt orbity względem Słońca, znajduje się 11 AU od naszej dziennej gwiazdy.

 

Zdaniem Bernsteina, wiele wskazuje na to że nowo odkryta kometa powróciła do Układu Słonecznego po raz pierwszy od 3 milionów lat. Astronomowie podejrzewają, że w Obłoku Oorta może być znacznie więcej nie odkrytych komet tej wielkości. Uważa się, że te gigantyczne komety zostały rozrzucone po najdalszych zakątkach Układu Słonecznego w wyniku migracji Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna na początku ich historii.


Źródło: Dark Energy Survey

Na obecną chwilę 2014 UN271 znajduje się na orbicie Neptuna. Jej jasność, powinna stopniowo wzrastać jednak już teraz wiadomo, że nawet z chwilą jej największego zbliżenia do Ziemi, obserwatorzy nieba będą potrzebowali dużego teleskopu aby móc ją zobaczyć. 
Kometa Bernardinelli-Bernstein jest 1000 razy większa niż przeciętna kometa. Jej najwcześniejsza fotografia została wykonana w 2014 roku, kiedy od Układu Słonecznego dzieliły ją 4 miliardy kilometrów.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj