Największa kometa Układu Słonecznego wykazuje oznaki aktywności

Kategorie: 

Źródło: Las Cumbres Observatory

Astronomowie z Nowej Zelandii zauważyli oznaki aktywności na komecie C/2014 UN271 Bernardinelli-Bernstein. Według komunikatu Uniwersytetu Canterbury jest ona uważana za najbardziej masywną ze wszystkich znanych ludzkości. Ta kometa jest aż około tysiąc razy większą niż zwykłe ciało niebieskie tego typu docierające w nasze okolice przestrzeni.

Badając obrazy komety wykonane w obserwatorum Las Cumbres, naukowcy zauważyli ślady komy - obłoku pyłu i gazu otaczającego jądro. Zdjęcia zostały wykonane, gdy kometa znajdowała się w odległości 19 jednostek astronomicznych od Słońca (1 AU to odległość między Ziemią a Słońcem).

 

Naukowcy zauważyli, że kometa nie wyglądała tak wyraźnie jak gwiazdy, ale była rozmazana. Wskazywało to na obecność otaczającej go otoczki gazowej. Koma powstaje, gdy kometa nagrzewa się zbliżając się do Słońca. Pod wpływem ciepła cząsteczki na jego powierzchni sublimują (przechodzą ze stanu stałego do stanu gazowego).

Kometa została zaobserwowana podczas projektu poszukiwania ciemnej energii. Jego otwarcie zostało oficjalnie ogłoszone 19 czerwca 2021 roku. Ale oznaki aktywności zostały zauważone dopiero teraz, co przyciągnęło duże zainteresowanie społeczności naukowej.

 

Pomiary wykazały, że średnica ciała kosmicznego wynosi od 100 do 370 kilometrów, prawie jak planeta karłowata. Najbliższe podejście do Słońca nastąpi w 2031 roku. Ale nawet wtedy komety nie da się zobaczyć gołym okiem, pomimo jej rozmiarów i jasności - będzie w tej samej odległości od centrum, co planeta Saturn.

 

Kometa ma bardzo długą orbitę. Zbliża się do Ziemi mniej więcej raz na 600 tysięcy lat. W ciągu ostatniego roku pokonała odległość 7 AU a w przyszłości zbliży się do Słońca na odległość 10,9 AU. 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj