Największa góra lodowa świata szybko zanika

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W marcu 2000 r. największa zarejestrowana góra lodowa oderwała się od Lodowca Szelfowego Rossa na Antarktydzie. W 2018 roku, po wielu latach samotnego dryfowania, góra lodowa znacznie zmniejszyła swoją objętość, pod wpływem wody oraz wiatru. Jej pozostała część zmierza ku całkowitemu rozpłynięciu.

 

Gdy góra lodowa B-15 oderwała się od lodowca, jej długość wynosiła imponujące 296 km, a szerokość 37 km. Od tego czasu B-15 podzieliła się na liczne, mniejsze góry lodowe, a większość z nich już dawno się rozpuściła. Dziś pozostały tylko cztery części, które spełniają minimalne wymagania do śledzenia ich przez US National Ice Center (od 20 mil2).

 

22 maja 2018 roku astronauci z pokładu ISS zrobili zdjęcie fragmentowi góry lodowej, nazwanego B-15Z. Jego długość to już tylko 18,5 x 9 km. Jeśli fragment ten podzieli się na mniejsze części, jego monitorowanie zostanie przerwane. Dzień ten nadejdzie już niedługo, biorąc pod uwagę to, że pośrodku góry lodowej zaobserwowano dużą szczelinę.

Topnienie i rozszczepianie się góry lodowej nie jest tak zaskakujące, biorąc pod uwagę jej długą podróż. Przepłynęła  ona ¾ odległości wzdłuż wybrzeża Antarktydy i dotarła do Oceanu Południowego, kierując się dalej, na północ od krańca Półwyspu Antarktycznego.

 

W maju 2018 roku wykonano zdjęcie satelitarne, które informuje o tym, że góra lodowa znajduje się w odległości około 278 km na północny zachód od Georgii Południowej – brytyjskiej wyspy na południowym Atlantyku, poprzednio należącej do Falklandów. Góry lodowe, które docierają do tego obszaru, szybko zanikają, a więc także cykl życia B-15 właśnie dobiega końca.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

Szkoda, że ta góra czystej

Szkoda, że ta góra czystej wody jest bezmyślnie marnowana. Przecież wody brakuje w wielu rejonach Ziemi. Odrobina dobrej woli polityków i mielibyśmy nawodnioną Saharę, zaspokojoną RPA i problem niedoborów wody z głowy.

Skomentuj