Największa erupcja wulkaniczna XXI wieku mogła pozostać niezauważona

Kategorie: 

Źródło: Rebecca Carey, University of Tasmania/Adam Soule, WHOI

To niesamowite, ale wszystko wskazuje na to, że ludzkość w XXI wieku prawie przegapiła ogromną erupcje wulkaniczną, do której doszło w 2012 roku. Jej skala była tak ogromna, że twierdzi się obecnie, iż było to największe zjawisko wulkaniczne od ponad stu lat, a odpowiada za nie podmorski wulkan Havre w pobliżu Nwej Zelandii. 

 

Erupcja Havre (ang. Havre Seamount) mogłaby pozostać niezauważona, ale na wybrzeżu Nowej Zelandii zaczęły się pojawiać spore ilości pumeksu. Na Oceanie Spokojnym, w odległości około 1000 km od Auckland w Nowej Zelandii nagle zlokalizowano ogromną pływającą wyspę. Był to zbiór pumeksowych wysepek o wielkość ponad 26 tysięcy kilometrów kwadratowych, a to mniej więcej wielkość Belgii!

 

Pumeks to porowate wulkaniczne szkliwo formowane przez gazy podczas nagłego krzepnięcia lawy. Marynarze nowozelandzkich służb morskich twierdzili wtedy, że pierwszy raz w życiu widzieli coś takiego. Oprócz tego, jeden z pasażerów samolotu pasażerskiego, który przelatywał nad tym obszarem poinformował specjalistów z Geological Survey of New Zealand, że widział w tym obszarze trwającą gwałtowną erupcję, w tym przepływy lawy docierające jego zdaniem aż do powierzchni.

Topografia kaldery wulkanu Havre - Rebecca Carey, University of Tasmania/Adam Soule, WHOI

Takie duże podwodne erupcje występują co około 10 tysięcy lat. To dało naukowcom rzadką szansę na zebranie dużej ilości nowych danych na ich temat i to stosunkowo niedługo po jej wystąpieniu. Według ustaleń wulkanologów University of Tasmania, którzy podjęli się zbadania tego zjawiska, erupcja Hevre była tak znaczna, że nawet trzy miesiące po niej fragmenty pumeksu docierały do wybrzeży oddalonych od niej o tysiące kilometrów. 

 

Aby zrozumieć skalę tej erupcji specjaliści wykorzystali autonomiczne podwodne roboty, który zbadały dno. Dzięki temu udało się ustalić, że na głębokości 1220 metrów pod dnem oceanu znajduje się kaldera o średnicy 4,5 kilometra. Odkryto tam sporą depresję, która prawdopodobnie powstała na skutek upadku górnej części wulkanu. W kraterze zidentyfikowano w sumie 14 otworów, przez które podczas erupcji wyrzucana była lawa, popiół i pumeks.

Badacze szacują, że erupcja z 2012 roku była 1,5 razy silniejsza niż słynna eksplozja na Mount St. Helens w 1980 roku, której siła szacuje się na 5 punktów w skali aktywności wulkanicznej VEI. Jednak ze względu na to, że działo się to pod powierzchnią oceanu, omal tego nie przegapiono.

 

Podwodne erupcje to nic nadzwyczajnego. W sumie aż 75% wszystkich wulkanów na Ziemi znajduje się właśnie na dnie morskim. Ich wpływ na ekosystem morski nie podlega żadnej dyskusji. Wiadomo, że zapewniają one ciepło i przyczyniają się do równowagi substancji chemicznych w oceanach.


 

 

Zobacz również:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/pacyfiku-odnaleziono-wyspe-pumeksu-wielkosci-belgii

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-zbadaja-gigantyczny-podwodny-wulkan-pacyfiku-kt...

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rozbrojony

Temat nie jest prosty i nie

Temat nie jest prosty i nie da się wyjaśnić w paru słowach ale spróbuję :

 

Przyszła Europa wykluwać się będzie w najbliższych latach.

W konfliktach, awanturach, szantażach, kompromisach , podjazdach i szumnych hasłach bez pokrycia.

 

 

Integracja europejska, pomyślana jako mechanizm stabilizujący relacje między narodami po II wojnie światowej, wypaliła się.

Niezależnie od tego, czy ktoś jest eurosceptykiem, czy euroentuzjastą, rozumie, że przyszedł czas na nowy porządek polityczny.

System, który nadążałby za globalnymi przemianami ekonomiczno-społecznymi , polityka światową.

 

Co osiągnęła UE:

„Europa stworzyła wspólny system monetarny pozbawiony wspólnej polityki fiskalnej." --- jak można doprowadzić aby system monetarny był bez pokrycia , dla czego banki nie odpowiadają za kryzysy finansowe.

"Stworzyła Schengen bez kontroli zewnętrznych granic Unii"  --- jak można nie chronić granic , obecny kryzys imigracyjny sama UE sprowokowała.

"I wreszcie stworzyła potężny aparat decyzyjno-biurokratyczny oderwany od wartości i tradycji podległych mu narodów”. --- jak można narzucać ludziom prawa zagrażające ich bytowaniu i życiu .

Słabość systemową Unii najlepiej widać po programach wychodzenia z kolejnych kryzysów.

I generowaniu nowych swoją obłędną polityką .

 

Islamizacja Europy to narzędzie  inżynierii społecznej , które ma rozwalić - kosztowny system socjalny osłabiający konkurencyjność europejskiej gospodarki .

 

 

Polityka UE doprowadziła do :

Bankructwa Grecji , €uro w zasadzie nie ma już pokrycia w niczym, bo oprócz Niemiec i Francji (z naciąganym deficytem) ,to reszta gospodarek euro ledwo zipie. 2-gi płatnik netto czyli UK wychodzi ze wspólnoty.

 

Teraz zaczyna się szukanie kozła ofiarnego do okładania i obwiniania za przyczyny upadku wspólnoty i Polska razem z Węgrami się świetnie do tego nadaje ze swoimi sprzedawczykami wewnątrz kraju i nieudolna dyplomacją.

 

Obecnie zaczyna się powolny podział tego co zostało między Francja i Niemcami z resztkami dla Włoch, Hiszpanii i Portugalii i kostkami do obgryzienia dla Czech, Słowacji i reszty tych którzy się nie wychylają. 

 

Zaczął się upadek UE. To jest tylko kwestia czasu. Biurokraci UE nie słuchają obywateli państw członkowskich. Takie zachowanie nie może się dobrze skończyć , ludzie w końcu będą mieli dojść , nastroje społeczne przez Islam są już wzburzone.

 

Nie obejdzie się bez walki - Podczas konferencji Martin Schulz kandydat SPD na kanclerza Niemiec stwierdził, że aby wzmocnić w Europie demokrację, Niemcy powinny razem z Francją stanąć na czele Unii Europejskiej i zacząć jej przewodzić. Na pewno będzie to dobre dla Polski - pozwolą nam się rozwijać i przestana nas drenować z kasy , przestaniemy być kolonią UE.

 

 

Jaki jest cel w masowym przyjmowaniu do UE islamskich emigrantów ekonomicznych - upadek socjalu , chodzi o upadek państw socjalnych, gwarantujących swoim obywatelom dostatek i spokojne życie. To nie przypadek, że najbardziej socjalne państwa jak Francja, Szwecja. potem Niemcy mające odrębną politykę od USA w sprawach rządzenia państwa są na celowniku. I właśnie chodzi o zmuszenie takich krajów do przyjęcia twardych reguł rynkowych. Aby ludziom wywietrzyć z głowy pomysły o szczęśliwym, może skromnym ale bezpiecznym życiu, mamy nawzajem walczyć między sobą o byt , dzięki czemu będzie łatwo manipulować masami. Aby za ideały lewicowe ,a chodzi o sprawy bytowe i socjalne trzeba było się wstydzić. Dzięki czemu mega korporacje będą mogły z jeszcze większą swobodą wyciskać kasę z rynku  i mieć wyrąbane na skrajny wyzysk, wolność , skażenie środowiska na które dobrowolnie społeczeństwa europy by się nie zgodziły .

 

 

Długo falowo to może być zaplanowane po upadku UE, powstanie nowego tworu europejskiego w stylu Orwelowskim  i jedyna wolność będzie w Darknet.

 

 

Symptomy ze świat się szykuje do wielkiego krachu finansowego  :

 

Amerykański system petrodolara znajduje się obecnie w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ponieważ najwięksi eksporterzy ropy, Rosja, Wenezuela i Iran, sprzedają ropę bez przechodzenia przez system dolara. Próby amerykańskich agencji zmiany reżimu w Iranie i Wenezueli do tej pory zawiodły; ośmielając innych głównych eksporterów energii, takich jak Katar i Indonezja, do myślenia o ominięciu petrodolara. Ponadto Rosja właśnie podwoiła swoje możliwości eksportu ropy naftowej do Chin 1 stycznia dzięki nowemu rurociągowi. Pakistan również zadał poważny cios staremu systemowi, ogłaszając, że będzie używał chińskiego juana w handlu, jednocześnie wypędzając 1,4 miliona Afgańczyków i zapraszając Chiny do zbudowania tam bazy wojskowej. Oznacza to, że przychody z heroiny z Afganistanu mogą być zagrożone. Ponieważ petrodolar jest trafniej opisywany jako petro-narko-dolar, jest to także wielki cios dla starego systemu finansowego USA i banku światowego .Na tym tle Chiny rozważają 18 stycznia jako datę rozpoczęcia handlu kontraktami terminowymi ropą denominowanymi w chińskim juanie i złocie  co jeszcze bardziej zachwieje gospodarką USA.

Coś się na pewno szykuje , bo UE po coś ściąga islamskich uchodźców i dopływają do UE kontenerowce wypełnione bronią (są zdjęcia i artykuły w necie) , do tego widać ze pęka UE na naszych oczach , euro nie ma realnego oparcia w dobrach materialnych i co miesiąc ma dodruk 40 mld co nie koryguje jego wartości na rynku światowym a wiadomo ze to pusty pieniądz.

KE nie ma spójnej polityki , a ni pomysłu rozwiązania powstałych kryzysów.

Do tego utrata dominacji USA na rynku ropy i upadek petrodolara.

Olbrzymia sztuczna piramida finansowa w Bitcoin  służąca na nie kontrolowany przepływ gotówki przez mafie , banksterów aby wyprowadzić lewą kasę do rajów podatkowych , sam Bitcoin jest bańką spekulacyjna bo nie ma żadnego odzwierciedlenia w dobrach realnych jak surowce , srebro , złoto , platyna ,diamenty , ropa czy  innych dobrach jak  udostępnia do obliczeń  prywatnych moc obliczeniowa koparek np do poszukiwania leków na raka , nowych materiałów na baterie itp (czysta spekulacja) i taka sztuczna bańka musi kiedyś pęknąć - pewnie jak grupy mające duże pieniądze kasę już  prze transwerują  i oskubią ciułaczy który dadzą się podpuścić na zakup.

 

 

Obecnie w UE  wygląda na za kulisowe wielkie rozdanie w UE ,a  rządzą Niemcy - Berlin lobbuje za wciągnięciem do strefy euro aby rozłożyć rozłożyć na łopatki jak najwięcej krajów europejskich i samemu być w lepszej kondycji w czasie kryzysu i znów wieść prym jako najwspanialsze i bogate państwo (po cichu drukują nowe Marki) ,które wszystkich uratuje w zamian za przystąpienie znowu do jakiegoś dziwnego tworu w stylu Orwelowskim ?

 

Więc żyjemy w ciekawych czasach i  jedynie możemy skorzystać z mądrości ludowej " Lepiej być przygotowanym na NIC , niż nie przygotowanym na COS " .

Portret użytkownika gnago

A jak można

A jak można plugawićinformacje apolityczną swoimi słusznymi wynurzeniami. Mało to polityki nawet na tym forum nie mówiąc już o innych plugawych sprzedajnych mediach

Portret użytkownika Mazpieknejzony

"Zapewniaja one cieplo"

"Zapewniaja one cieplo"

 No wlasnie nic o globalnym ociepleniu i to jak wybuch takiego wulkanu mial na nie wplyw. Lepiej rzucic teorie ze globalne ocieplenie jest pochodzenia antropogenicznego bo dzieki temu mozemy nalozyc podatki na kraje i je pieknie wydoic z kasy

Skomentuj