Największa czarna dziura we wszechświecie nagle zniknęła

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie próbują dowiedzieć się, co się stało i są zdezorientowani - jedna z największych czarnych dziur we Wszechświecie, znajdująca się w gromadzie galaktyk Abell 2261 - nagle zniknęła.

Abell 2261 jest domem dla bardziej zwartych galaktyk i jest uważana za jedną z największych struktur we wszechświecie. W centrum gromady znajduje się niesamowicie jasna galaktyka A2261-BCG, która ma największe jądro galaktyczne, jakie kiedykolwiek odkryli astronomowie, o średnicy około 10 000 lat świetlnych.

 

Takie „rozmiary” wynikają z obecności w nim ogromnej czarnej dziury. Jądro galaktyczne A2261-BCG emituje potężne promieniowanie zakłócając światło okolicznych gwiazd. To wszystko ziknęło pewnego dnia. Pomimo zastosowania nowoczesnych, potężnych teleskopów kosmicznych Hubble'a i Chandra, naukowcy nie byli jeszcze w stanie wykryć nawet śladów tej gargantuicznej czarnej dziury.

 

Zespół astronomów kierowany przez Kayhana Gultakina z University of Michigan zasugerował, że ta utracona nagle czarna dziura mogła zostać „wyrzucona” z galaktyki. Nie sprecyzowano jednak gdzie, ani jak do tego doszło. Czarne dziury pochłaniają wszystko we wszechświecie. Ale co mogło pochłonąć czarną dziurę?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Piotr Raszewski

Po samym nagłówku

Po samym nagłówku wywnioskowałem że chodzi o to że Sasha Grey nogi musiała skrzyżować :-)

Wesołych Świąt wszystkim i rodzinnych w dużym gronie z najbliższymi.

Portret użytkownika moon fake

Już spieszę z odpowiedzią.

Już spieszę z odpowiedzią. Galaktyki i ich czarne dziury to nie obiekty a zjawiska kosmiczne analogiczne z tornadami i ich centralnymi punktami ciszy. To i tamto są to po prostu wiry z tym że galaktyki w ośrodku subatomowym- plazmowym a tornada w ośrodku gazowym. Tak, natura nie cierpi pustki- przestrzeń jest pełna. Zwyczajnie i po prostu centrum wiru się "rozwiało" ale równie dobrze może się zaraz pojawić. Zwykłe zachwianie równowagi z tym że tam nie ma tarcia więc tylko przy powierzchni planety zjawisko może całkiem zaniknąć.  

Portret użytkownika Quark

Wiry , wirami ale obiekty

Wiry , wirami ale obiekty zwane "czarna dziura" mają to do siebie ,że wytwarzają OLBRZYMIĄ grawitację zakrzywiącą światło gwiazd oraz samą przestrzeń tak , że gwiazdy i inne obiekty widziane w jej "pobliżu" widziane są jak przez soczewkę "rybiego oka". Po drugie jak już piszesz coś , to upewnij się , że wiesz o czym .. Galaktyki to zbiorowiska gwiazd , planet i innych obiektów , łącznie z gazami zaś "ośrodek subatomowy" to cząstki elementarne : bariony i leptony . Plazma z kolei to zjonizowany gaz składajacy się z pierwiastków !

Fakt , że tyle osób poparło Twoją nieprzemyślaną wypowiedź tym gorzej o nich świadczy , bo gdy ślepiec prowadzi ślepców to wszyscy wpadają do dołu ! 

Ps.{Pisze się w "ośrodku sub-atomowo  plazmowym" przynajmniej w języku polskim .}

Portret użytkownika moon fake

Czy zdajesz sobie sprawę że

Czy zdajesz sobie sprawę że powtórzyles mi tu bzdury z uniwerku? Czy wiesz że niestety bardzo mi przykro ale jestes wyuczonym głupcem? Mogles ominąc ten komentarz zamiast pisac mi tu banalne 3 grosze o ktorych dwno juz slyszalem a ktore nie odpowiadają na żadne z postawionych ostatnio pytań w astrofizyce. Interesujesz sie problemami asyrofizykow wogóle czy tak napisales aby tylko dosrać komukolwiek samodzielnie prcujacemu z tematem? Bodajby nie doszedl do czegos wiecej od ciebie. Taka postawa w nauce jest identyczna z postawą ludzi kamienujacych Chrystusa i innych mających odwagę powiedziec że jest inaczej. Za odmienne zdanie nie masz prawa nikogo oceniać.Wyuczyles sie kilku bzdur świadczacych o dysonansie poznawczym lub wręcz schizofrenii nauki, ale nie masz pojęcia czym jest wolność i nigdy erga energii nie wlożyles w pracę by te ćwierćprawdy samodzielnie przemyślec i jeszcze masz czelnosc mówic że to co reprezentujesz jest coś warte? Na domiar złego tacy jak ty powstrzymują rozwój ludzkiej wolnej mysli a tym samym nauki co pograża cywilizcje w upadku. Nieopatrznie przekuliscie to COŚ w dogmy religijne. Gdyby obecna nauka byla po stronie wolnosci , nie bałaby sie odmiennego zdania ale ponieważ w ówczesnej nauce nie chodzi o prawde a o utrzymanie grantow,  noble i zniewalajace ludzkosc wielkie biznesy , jest ogolny nakaz morda w kubeł na temat wolnej energii więc jest tak jak jest. Ale doradze ci coś. Zacznij wreszcie samodzielnie myslec, żaden ludzki umysl nie jest gorszy lub lepszy od innego, a jesli ci sie nie chce ruszyc dupy w tym celu to odpierdol sie od mojej sciezki myślowej bo ja wyrażam chęc wspólpracy tylko z ludzmi o otwartych wolnych umysłach, nie z niewolnikami systemu którego przedstawicielem niewatpliwie jesteś. "Nie sądzcie abyście nie byli sądzeni" nie mówi nic o jakimś sądzie ostatecznym ale o tym że kazda twoja opinia o kims moze odkryc stan twojej niewiedzy i nieswiadomosci ( każdy kij madwa końce" więc czasem milczenie jest złotem a w twoim wypadku na pewno póki co.

Strony

Skomentuj