Najważniejsze zasady dotyczące montażu okapu

Kategorie: 

Źródło: Internet

Stosunkowo niepozorny, lecz pełniący niezwykle ważną funkcję okap stanowi niemal nieodłączny dodatek do kuchennej płyty grzewczej. Urządzenie to możemy zamontować samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam na skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie instalacji i dalsze użytkowanie okapu.  

Instalacja okapu – od czego zacząć? 

Przede wszystkim należy dopasować okap zarówno do posiadanej kuchenki, jak i rozmiarów kuchni. Wyciąg zawsze powinien być nieco szerszy niż płyta grzewcza. Na przykład, do kuchenki o szerokości 80 centymetrów warto wybrać okap szeroki na co najmniej 95 centymetrów.  

Warto wziąć pod uwagę także ukształtowanie kuchni oraz jej metraż, aby odpowiednio dopasować nie tylko wielkość okapu, ale także jego maksymalną wydajność. W przypadku otwartych kuchni połączonych z salonem zdecydowanie należy zainwestować w wywietrznik o większej mocy, z kolei w przypadku niewielkich, zamkniętych kuchni, wystarczy urządzenie o średniej wydajności.  

Prawidłowy i bezpieczny montaż okapu  

Kiedy już dobierzemy odpowiedni rozmiar oraz wydajność okapu, możemy przejść do jego instalacji. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór rury do okapu. Powinna ona być okrągła i gładka, o średnicy dopasowanej do wylotu z okapu. Znacznie mniej korzystnym wyborem są rury elastyczne, które determinują głośniejszą pracę okapu. Nie bez znaczenia pozostaje także długość oraz ułożenie rury. Powinna ona mieć długość około dwóch do trzech metrów, a także posiadać jedno do dwóch lekkich załamań o kącie maksymalnie 45 stopni.  

Kolejną istotną kwestią jest odpowiednia odległość, którą należy zachować między powierzchnią płyty grzewczej oraz okapu. Okap skośny należy montować w odległości około 35 do 40 centymetrów nad płytą elektryczną lub indukcyjną bądź co najmniej 40 centymetrów nad kuchenką gazową. W przypadku okapu o powierzchni równoległej do płyty odległość tę należy zwiększyć do 70 centymetrów.  

Niezależnie od tego, czy wybieramy wywietrznik wolnowiszący, czy też okap do zabudowy, musimy także pamiętać o odpowiednim i bezpiecznym miejscu jego instalacji.  Do montażu należy wybierać wyłącznie mocne i trwałe ściany, wykonane z betonu, cegły czy pustaków. Zdecydowanie niewskazane jest montowanie okapu na ścianach regipsowych, które charakteryzują się mniejszą trwałością, w związku z czym mogą nie poradzić sobie z utrzymaniem urządzenia.  

Po zakończeniu montażu okapu kuchennego – zarówno samodzielnym, jak i z pomocą fachowca – warto także zwrócić się do specjalisty z prośbą o sprawdzenie poprawności instalacji. Pozwoli nam to na upewnienie się zarówno co do właściwości wykonanego montażu, jak i bezpieczeństwa okapu. Po zamontowaniu i dokładnym sprawdzeniu instalacji będziemy także mogli ze znacznie większym spokojem używać okapu i cieszyć się jego funkcjonalnością, a co za tym idzie – wolną od intensywnych zapachów i zanieczyszczeń kuchnią.   

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl