Najsuchsza na Ziemi pustynia posiadała kiedyś jeziora

Image

Źródło: pixabay.com

Na suchych równinach chilijskiej pustyni Atakamy odkryto resztki roślin i szczątki zwierząt słodkowodnych, co sugeruje że mogły tam występować jeziora oraz tereny podmokłe.

 

Okres występowania na pustyni wody datuje się pomiędzy 9, a 17 tysięcy lat temu. Naukowcy na spotkaniu American Geophysical Union sugerowali, że region mógł być także zamieszkiwany przez pierwszych osadników.

Image

Roczne opady na Atakamie to 15 milimetrów deszczu, a w niektórych jej częściach, opadów nie ma wcale. Jednak odkryte przez naukowców szczątki zwierząt i roślin wskazują, że w miejscu obecnej pustyni znajdowały się kiedyś jeziora oraz tereny podmokłe.

Image

Jednak pomimo teorii, że Atakama była kiedyś krainą jezior, naukowcy nie sądzą, ze było to spowodowane przez dużą intensywność opadów w jej obszarze. Geolodzy uważają, że woda do obecnej pustyni spływała z Andów, ponieważ to właśnie tam występowała zwiększona ilość opadów.

 

0
Brak ocen

Mam nieodparte wrażenie, że 'naukowiec' od nieco bardziej rozgarnietego obywatela różni się dzisiaj jedynie tym, że ten pierwszy dostaje dotację na naukę. Może po prostu lepiej pisać bezosobowo: 'odkryto, znaleziono, udowodniono' - przynajmniej oszczędzi się czytelnikowi wrażenia, że jego wypracowane pieniądze idą w błoto :-D

0
0

Było tak gdy woda nie była jeszcze uwięziona w obecnych lodowcach. Pozom oceanów był podobny ale wiecej wody było na obszarach które obecnie sa pustyniami

0
0