Najstarszy i największy na świecie żywy organizm może wkrótce umrzeć

Kategorie: 

Źródło: CC BY-SA 3.0 Scott Catron, Wikimedia Commons, YouTube/SciTech Now

Pradawny las, uważany za największy pojedynczy żywy organizm na świecie, umiera mimo wysiłków, by go zachować. Topola osikowa Pando to ogromny organizm złożony z 40 tys. drzew, z których wszystkie są klonami o identycznym genotypie. Oznacza to, że ​​są sklasyfikowane razem jako jeden organizm.

Grupa może liczyć nawet 80 tys. lat, co sprawa, że jest to najstarszy i jednocześnie największy organizm na świecie. Wszystkie drzewa pochodzą z jednej podziemnej topoli-matki i obejmują 43 hektary w Utah's Fishlake National Forest.

 

W ostatnich latach stan drzew znacznie się pogorszył. Pomimo starań, naukowcy sądzą, że ogranizm żyjący o tysięcy lat może nie przetrwać kilku dekad ludzkiej ingerencji. Analiza fotografii lotniczych pokazała, że w ciągu ostatnich 72 lat grupa drzew znacznie się przerzedziła.

Okoliczni mieszkańcy wycinali puszczę, a obszary te nigdy się nie odnowiły. Problemem są również susze, a także dzikie zwierzęta, które niszczą las w poszukiwaniu pożywienia. Pierwsze próby ochrony lasu skupiały się na ogrodzeniu go, co mogło uchronić przed zwierzętami. Jednakże, gdy metody te zostały rozszerzone na większym obszarze, okazały się nieskuteczne.

Badacze wciąż szukają sposobu na ochronę niezwykłego pomnika przyrody, jednak zachodzące zmiany mogą okazać się nieuniknione. Paul Rogers, ekolog z Utah State University, powiedział – „Pando jest symbolem natury, którą wkrótce możemy utracić. W skali regionalnej, a nawet międzynarodowej, lasy topolowe sprzyjają wielkiej różnorodności biologicznej. Szkoda byłoby obserwować postępującą degradację środowiska, jeśli mamy możliwość temu zapobiec.”

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj