Najstarszy i najgrubszy fragment lodu na Ziemi może zniknąć

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na biegunie północnym znajduje się płat lodu arktycznego zwany „ostatnią pokrywą lodową”. Naukowcy od lat uważali, że to najstarszy i najgrubszy płat lodu w Arktyce, który może przetrwać globalne ocieplenie. Wielu ekspertów miało nawet nadzieję, że region pomoże odbudować pokrywę lodową w przyszłości. Jednak nowe dane sugerują inaczej.

Są rzeczy, które istnieją od tysiącleci. Wydaje nam się, że są wieczne i nic nie zagraża ich istnieniu oprócz osoby. W nowym badaniu naukowcy wykorzystali dane satelitarne do zbadania łuków lodowych u wybrzeży Cieśniny Nares. Takie struktury powstają sezonowo i zapobiegają utracie lodu w tym obszarze, to znaczy masy lodu po prostu nie mogą uciec z Arktyki przez cieśninę. Jednak teraz, jak zauważyli glacjolodzy, łuki te stały się niestabilne.

Cieśnina Nares - Źródło: NASA

Jak wynika z obserwacji naukowców, co roku łuki lodowe rozpadają się o tydzień wcześniej niż poprzednio. Przed zmianą klimatu taki łuk mógł wytrzymać nawet 250 dni, ale dziś rozpada się w ciągu 100 - 150 dni.

 

Zniknięcie tej strefy lodowej będzie miało głęboki wpływ na otaczający ekosystem w tej części świata. Autorzy artykułu, który został opublikowany w Nature Communications, twierdzą, że ucierpią zarówno niedźwiedzie polarne, jak i „lodowe” glony, które dostarczają środowisku węgla, tlenu i innych ważnych substancji.

 

Przerzedzające się łuki lodowe i tego konsekwencje, to kolejne przypomnienie szkód jakie może wywołać globalne ocieplenie. Naukowcy zauważają, że tempo utraty lodu jest zgodne z niektórymi z najgorszych scenariuszy klimatycznych i istnieją obawy, że lód Arktyki może zniknąć już w 2035 roku.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Współcześni mieszkańcy tej

Współcześni mieszkańcy tej planety przyzwyczaili się po prostu do względnej stabilizacji i dobrostanu środowiskowego , które to przecież wieczne nie są . A niestety ziemia nie "stoi w miejscu" i wciąż ulega okresowym zmianom , pojawiają się epoki lodowcowe a po nich okresy ocieplenia prawie bez lodu i jedyne co możemy zrobić to dostosować się do zmian . Mamy wszak cywilizację techniczną i wiele możliwości nie to co jaskiniowcy , którzy musieli migrować za zwierzyną i ciepłem lub zginąć !

W odległej przeszłości zdarzały się czasy kiedy to ziemia bywała skuta lodem na całej powierzchni (!) - jak lodowa planeta z Gwiezdnych wojen a innym razem znów klimat tak się ocieplał , że nawet na biegunach lodu nie było ! Przecież starożytne mapy pokazują wolną od lodu Antarktydę odkrytą ponownie dopiero pod koniec XIX wieku.

Skomentuj