Najstarsze ludzkie narzędzie do szlifowania znalezione w Izraelu ma ponad ćwierć milina lat!

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Archeolodzy z Izraela donoszą, że odkryli „najstarsze narzędzie do szlifowania”, które ma około 350 tysięcy lat. Naukowcy przez długi czas nie zwracali uwagi na ten kamień ze względu na jego „zbyt prosty” wygląd. Okazało się jednak, że był to błąd, bo mieli przed sobą niezwykłe narzędzie.

 

Czasami nawet archeologom trudno jest zrozumieć, co maja przed ich oczami - kamień czy przedmiot posiadający wartość historyczna. Znaleziona w jaskini Tabun w północnym Izraelu skała jest kamieniem, który był używany jeszcze przed oficjalnym pojawieniem się gatunku Homo Sapiens. Naukowcy od dawna wiedzą, że jaskinia ta była zamieszkana w okresie dolnego i środkowego paleolitu (500 000 - 40 000 lat temu), ale dopiero teraz zwrócili na nią uwagę.

 

Znaleziony kamień był używany przez starożytnych ludzi do mielenia miękkich materiałów, ale nadal nie wiadomo jakich. Najprawdopodobniej były to skóry zwierzęce, ale czy były potrzebne do dalszej produkcji odzieży, czy czegoś innego, to pytanie pozostaje tajemnicą. Wcześniej uważano, że takie narzędzia pojawiły się znacznie później, bo około 200 000 lat temu.

 

Archeolodzy zauważają, że istnieją również wcześniejsze narzędzia kamienne. Na przykład w tym czasie odkryto kamienie, które były używane ponad 3 miliony lat temu, ale były używane do uderzeń, to znaczy do ruchów pionowych. Ślady na nowym narzędziu wskazują na poziome, bardziej złożone ruchy.  

 

Okazuje się, że tak ważna technologia weszła do arsenału hominidów bardzo wcześnie. Kamień ma wielkie znaczenie, ponieważ pozwala odkryć pochodzenie szlifowania i jak zdolności poznawcze i motoryczne, rozwinięte podczas ewolucji człowieka, któe doprowadziły ostatecznie do ważnych zjawisk we współczesnej kulturze ludzkiej, związanych przede wszystkim z obróbką materiałów ściernych. Wpłynęło to również na rozwój nowych sposobów produkcji żywności. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Na przykład w tym czasie

Na przykład w tym czasie odkryto kamienie, które były używane ponad 3 miliony lat temu, ale były używane do uderzeń, to znaczy do ruchów pionowych.

Nie można dokonywać uderzeń poziomych? A w ogóle to kamień do szlifowania, czyli do mielenia... skór zwierzęcych? Kowidoza postępuje i coraz bardziej odbiera rozum.

Portret użytkownika baca

ćwierć miliona lat no no...

ćwierć miliona lat no no... czyli praprażydzi znali ćwierć miliona lat temu tajemnicę ruchów poziomych kamienia....
stąd już był mały krok do wynalezienia beztrzonkowego młotka.... który po dwustu pięćdziesięciu tysiącach lat w końcu wymyślił i opatentował profesor Kain z niewielką pomocą swojego najlepszego asystenta Abla Smile

 

Portret użytkownika Quark

Pomijając humorystyczny

Pomijając humorystyczny kontekst Twojego wpisu dodam ,że egipcjanie jak i wcześniejsze od nich cywilizacje , znali bardzo złożone procedury medyczno - hirurgiczne , które z powodzeniem stosowali takie jak trepanacje czaszki (otwarcie , usunięcie ciała obcego , zamkniecię  zakończone pełnym wyzdrowieniem ) oraz szycie ran , nastawianie złamanych kończyn , dentystyka (plomby , leczenie , protezy) itp. O czym w dużo późniejszym średniowieczu nikomu nawet w najśmielszych snach się nie śniło co więcej otwarcie ciała żywego czy zmarłego uznawano za "obrazę boską" (oczywiście w oczach kościoła) i karano .. śmiercią. Zaś narzedzia jakimi się owi medycy w Egipcie posługiwali łudząco przypominają te współczesne z XX wieku. Co tylko dowodzi , że wraz z upadkiem starożytnego świata i powstaniem kościoła katolickiego nastała nie tyle zapaść co uwstecznienie całej wiedzy ludzkości o ok. 1500 lat głównie z powodu SPALENIA biblioteki Aleksandryjskiej (największej ówcześnie skarbnicy wiedzy) i innych niezrozumianych ksiąg , które TEMPAKI we firankach uznały za heretycki wymysł szatana ! A na dokładkę , każdy kto w głowie miał coś więcej niż "kadzidło" mial zapewnione "ciepłe" miejsce na stosie. Taki to głównie skutek przyniosło "chrześcijaństwo" i w tym kotekscie można uznać ,że Juliusz Cezar chciał dobrze !

Skomentuj