Najsilniejszy w historii El Niño może doprowadzić do chaosu pogodowego w Europie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najsilniejszy w historii El Niño wytworzył się na Oceanie Spokojnym. Eksperci ostrzegają, że oznacza to nie tylko problemy dla krajów w basenie Pacyfiku, ale też dla całego świata. Synoptycy już teraz zauważają, że jeśli El Nino będzie zyskiwać na sile do poziomu tego z 1997 roku to w ciągu następnych kilku miesięcy może dojść do całej serii potężnych burz na Atlantyku, które mogą regularnie pustoszyć Wielką Brytanię.

 

Klimatolodzy ostrzegają, że w ciągu ostatnich tygodni, kiedy wiatry morskie są słabe, temperatura na Pacyfiku wzrosła o trzy stopnie Celsjusza. Efekt zwany El Nino ma ogromny wpływ na pogodę na świecie. Wcześniej zarejestrowano tylko dwa bardziej silne zjawiska tego typu. Ostatni raz w 1997 roku, kiedy seria destrukcyjnych burz z huraganowym wiatrem wiejącym ponad 150 km/h uderzała raz za razem w Wielką Brytanię, która jest najbardziej narażona na taką pogodę.

 

Eksperci twierdzą, że tegoroczny El Nino nadal się wzmacnia i wkrótce może dojść do okresu ekstremalnych warunków pogodowych, który potrwa aż do następnej wiosny. Oznacza to, że Wielką Brytanię może spotkać jeden z najgorszych sezonów burzowych w historii.

Źródło: NOAA

Meteorolog Leon Brown, z The Weather Channel UK, stwierdził, że supersilny El Niño może nawet wpłynąć na prądy strumieniowe w atmosferze( ang. Jetstream). Co w istotny sposób zaburzy przepływ powietrza wysoko nad Ziemią. To z kolei doprowadzi do bardziej niestabilnej pogody w Europie, a szczególnie w Wielkiej Brytanii i to już jesienią tego roku.

 

Im więcej będzie podobieństw między El Nino z 1997 a tym z 2015 tym większe będzie prawdopodobieństwo, że Europejczyków, a przynajmniej Brytyjczyków, czeka długotrwały sezon burzowy. Tradycyjnie już największy wpływ El Niño będzie wywierało w regionach tropikalnych, gdzie i teraz nie brakuje burz tropikalnych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ks

O ile pamietam to El Nino w

O ile pamietam to El Nino w 1997 mial 2 stopnie wyzsza temperature i podobno efektem tego byla miedzy innymi burza lodowa w Montrealu i okolicach. Widzialem ten fenomen na wlasne oczy 1 cal lodu dziennie od poniedzialku do srody. Mozecie zobaczyc zdjecia szukajcie ice storm 1998.

Portret użytkownika assassino

Mnie bardziej interesuje

Mnie bardziej interesuje przyczyna tego El Nino. Czy istnieje w ogóle jakaś sensowna teoria wyjaśniająca powstawanie tego zjawiska? Przebieg i skutki wszyscy znamy, powstało na ten temat miliony opracowań, dlaczego wszyscy milczą na temat przyczyn? Wygląda to tak, jakby komuś zależało, żeby o tym nigdzie nie wspominać. Obserwowane jest dopiero od połowy XX wieku, a więc od bardzo niedawna. Czy wcześniej też występowało, ale poziom naszej klimatologii nie pozwalał na jego wyodrębnienie, czy dopiero niedawno coś się wydarzyło? Jest związane z działalnością Słońca, człowieka czy jakichś innych, nieznanych nam czynników? Czy ktokolwiek zna odpowiedź choć na połowę z tych pytań???

Portret użytkownika syzyf

nooo!!! jak juz experci

nooo!!! jak juz experci twierdza to  ojojoj!!!  a w jakiej "historii"? -historii czlowieka? historii nowozytnej?, historii pomiarow?, czy jeszcze w jakiejs innej historii???
moze to juz czas na bicz Bozy? a moze to tylko ustawka? prekonamy sie! a "expertom" jak i celebrytom to juz podekujmy!

Skomentuj