Najsilniejszy jedwab pajęczy na świecie jest mocniejszy niż stal i kewlar

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Jedwab pajęczy zyskał uznanie w środowisku naukowym dzięki jego zdumiewającym właściwościom, takim jak wyjątkowa wytrzymałość przy jednoczesnej elastyczności i lekkości. Wykazując większą moc na kilogram niż stal i większą sztywność niż kevlar, syntetyczne analogi jedwabiu pajęczego mają potencjał zastąpienia wielu materiałów stosowanych obecnie w przemyśle.

 

Jednak reprodukowanie tych wyjątkowych cech stanowiło wyzwanie dla naukowców. Biofizyczka Irina Iachina z Uniwersytetu Południowej Danii (SDU) skierowała swoje naukowe zainteresowania ku rozwiązaniu tej zagadki, współpracując z Fundacją Villum oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Bostonie.

 

W trakcie współpracy z biofizykiem Jonathanem Brewerem z SDU, Iachina dokonała niezwykłego postępu, badając strukturę jedwabiu pajęczego. Używając innowacyjnych technik mikroskopowych, jak spójne rozpraszanie anty-Stokesowskie Ramana czy konfokalna mikroskopia fluorescencyjna o ultrarozdzielczości, zespół po raz pierwszy badał wewnętrzną strukturę jedwabiu bez konieczności ingerencji w jego strukturę, takiej jak cięcie czy zamrażanie.

 

Dzięki tym badaniom odkryto, że jedwab pajęczy ma dwie zewnętrzne warstwy lipidów z licznymi, gęsto upakowanymi włókienkami w środku. Ważne jest to, że średnica tych włókienek wynosi od 100 do 150 nanometrów - poniżej granicy rozdzielczości tradycyjnych mikroskopów świetlnych.

 

To głębsze zrozumienie struktury jedwabiu przynosi naukę o krok bliżej do stworzenia jego syntetycznej wersji. Potencjalne zastosowania takiego materiału są różnorodne - od przemysłu tekstylnego, przez budownictwo, aż po zastosowania obronne. Jak podkreśliła Iachina, badanie struktury jedwabiu ma kluczowe znaczenie dla przyszłego wykorzystania jego unikalnych właściwości w technologii.

 

Inni eksperci w dziedzinie biomateriałów również doceniają znaczenie tych badań. Dr Jane Lawrence z Uniwersytetu Harvarda opisała je jako kamień milowy w tworzeniu nowych, wysoce wytrzymałych materiałów.

 

Zaawansowane badania nad jedwabiem pajęczym otwierają drzwi do nowych możliwości w świecie materiałów. Syntetyczne odpowiedniki jedwabiu mogą przedefiniować przyszłość produkcji, prowadząc do rozwoju produktów o nieosiągalnej dotąd wytrzymałości, elastyczności i lekkości.

 

Przy współpracy z https://idealnysen.pl/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Już dawno chyba bliżej

Już dawno chyba bliżej początku XX wieku wynaleziono bardzo mocne materiały (np. pończochy, żarówki, silniki itd) o bardzo wysokiej wytrzymałosci i trwałości. Z czasem oczywiście trwałość tych materiałów stopniowo zmniejszano żeby utrzymać i zwiększyć sprzedaż. Tamte i zapewne wiele innych bardzo mocnych i trwałych materiałów wszystkie zostały wycofane z produkcji z wiadomych względów. Najdoskonalsze zdobycze techniki są stosowane tylko jednostkowo, w wojsku, kosmosie, instytutach badawczych itd. My, zwykli ludzie zapewne nigdy z tego nie skorzystamy, a obecna technika z której korzystamy jest sprzed kilku dziesięcioleci i celowo jest zubażana dla zapewnienia zysków dla producentów przez dziesięciolecia.

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika inzynier magister

to co tu pokazał admin

to co tu pokazał admin potwierdza że Bóg stworzył Ziemię i jesrt Super Projektantem, to też dowodzi istnienia starożytnych ufo hybryd na ziemi ! sobie poczytajcie !

http://argonauta.pl/sensacyjne-i-bardzo-zaawansowane-badania-nad-reptilianskimi-mumiami-z-nazca-jednak-prawdziwe-sen-darwnistow-obalony/

Skoro kości mumii nie należą do żadnego gatunku zwierząt ziemskich, to skąd rzekomi „fałszerze” je mieli wziąć ?! Może pożyczyli od Obcych ? Istnieje już ogromna ilość medycznych informacji w tej sprawie, z danych jakie można teraz już przeanalizować wszystko prowadzi do stwierdzenia, że okazy te są w sporej większości autentyczne i należą do nieznanych darwinowskiej nauce istot – Obcych ! To też jest zgodne z zakazaną archeologią, jak i Biblią, która informuje o Synach Bożych, którzy wzięli sobie za żony ludzkie kobiety – jeśli interpretujemy Biblię tylko historycznie, w kluczu ufologicznym. To też jest zgodne z całą historią religii, innych niż biblijna. Warto jeszcze dodać to co przekazał nam Zbawiciel, może to się odnosić do całej ludzkiej historii, w tym i zakazanej archeologii, z jaką mamy tu do czynienia, z filozofią jaka wypływa z tych znalezisk: „Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz nie jesteście w stanie tego znieść;” Ew. Jana 16:12

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika dominikq

te powiekszone zywe organizmy

te powiekszone zywe organizmy pies irlandia 1880 oraz olbrzym afganistan 1910 sluzyly do obrony przed czyms co przesiaduje pod ziemia oraz ciezkich prac przeciwpowodziowych na przyklad, urodzily normalego wzrostu zostaly pojmane i powiekszone, ufoludki posiadaja zryte mozgi i bezguscie architektoniczne gotyckie romanskie straszne mroczne,

Portret użytkownika Endymion

"Synach Bożych, którzy wzięli

"Synach Bożych, którzy wzięli sobie za żony ludzkie kobiety"

To był grzech, zmieniono boskie DNA, powstawały hybrydy i inne dziwolągi, z tego powodu nastał potop, aby zniszczyć ten eksperyment genetyczny. Teraz znowu, naukoFce bawią sie w boga i szczypawkami zmieniają DNA czlowieka, a za to będzie kara..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Admin - magiszter awansował

Admin - magiszter awansował cie na boha !!!

  Gratulacje    :)))) 

Teraz musisz zrobić lahe i bić pokłony za awans wg. magisztra. Bo wisz u magisztra zawsze wszyscy coś muszą a nie to , że chcą .

Chcesz nie chcesz laha leci - tzw. śpiewanie do mikrofonu - nic zdrożnego Smile

Przeżyjesz , to nie wyrok śmierci ROFL

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Będę nudny, ale muszę:

Będę nudny, ale muszę:

w 21minucie Mirosław Hermaszewski przyznaje, że Ziemia jest płaska!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=5zJBsg4Uc3k&t=1285s

Mamy naocznego świadka, mamy wylicznia matematyczne tego co widzimy, ale tępy tłum nie jest w stanie zrozumieć, że jest okłamywany od lat!

Spokoluz napisał mi, że podniecam się tym, a ja jednak zacząłem pracę u podstaw. Podstawą tego co obecnie mamy jest kłamstwo założycielskie, czyli teoria kopernikańska. Jeżeli okłamano nas w tej kwestii bez mydła, to plandemia srowidowa poszła podobnie.

ProfesUr Emel nie potrafi mi napisać wzoru. Na jedną milę wysokość od cięciwy do stycznej wynosi 8 cali. Wzrasta to do kwadratu. W odległości 30mil wysokość wynosi 600stóp. To jest podstawowy dowód! Ale uny będą rozkminiać prędkości i odległości, które zostały dostosowane obliczeniami, do założonej teorii.

Zostałem napadnięty przez rodzinę, przez znajomych. Po co drążę temat? Wciąż powtarzający się argument; Po co ci to? To nie przyniesie ci pieniędzy! Dla mnie wartością nadrzędną jest PRAWDA. Za głoszenie prawdy zabijają.

Złoty cielec, Mamon jest bogiem ludzkości. 

Od ponad 20 lat jestem aktywny w necie, w zasadzie od WTC. Mam wyjebane na wasze minusy.

Jako pierwszy połączyłem grafen w szczypawkach z 5G, a to teraz dzieje się i już naukoFce o tym głośno piszą po 3 latach po mnie.

Jest tutaj wielu, co to Bacologię oglądają. Ja też. Niestety udeżył w zły punkt. Czyta zapewne ZnZ .

"Zachody, KTÓRYCH PRZECIEŻ jedynie na płaskiej ziemi NIE MA, a bo tam Słonko lata w kółko nad naleśnikiem."

po tym co napisał został zmierzony i zważony, zwykły debil, który nie ogarnia tematu...

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika gnago

mowa jest o pajęczynie a

mowa jest o pajęczynie a monomaniacy udowadniają swoje . W okragłej Ziemii powstawanie gór jest jasne.. tektonika płyt. W płaskiej góry są NIEWYTŁUMACZALNE poza rozbrykaniem słoni w grupowym seksie na skorupie żółwia

Portret użytkownika Endymion

57 minusów, za przytoczenie

57 minusów, za przytoczenie słów Hermaszewskiego? Tylko Medium i Spokoluz coś napisali, a gdzie pozostałe 55 osób?

Kopernikanie szafują twierdzeniami, że nic nie stoi na przeszkodzie abym poleciał w kosmos i sam sprawdził. Jednak ktoś był i powiedział jak jest. Gdybym sam poleciał i o tym opowiedział, to pierogi ruskie powiedzą, że zostałem przekupiony, aby tak mówić Sad

Podobnie z "biegunem" południowym, leć i sprawdź mówią, ale zapomnieli, że tam wojsko pilnuje tego i każda łódż i samolot jest natychmiastowo przechwytywany i zawrócony.

57 minusów świadczy o tym, że dokopałem się do fundamentu globalnego kłamstwa. 

Załóżmy, że mam rację, społeczeństwo to zrozumie i co wtedy? latarni na Ziemi zabraknie, a wszelkiej maći Bille zostaną zamUrowane w swoich bunkrach. Uny nie boją się wojny, asteroidy, przebiegunowania, zmian klimatu, Uny boją się nas LUDZI!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika gumOfiLc2.0

Jedna kwestia łatwa do

Jedna kwestia łatwa do obserwacji musi być jednak wyjaśniona, mianowicie zachody słońca. Jak wytłumaczyć że słońce, gdy zajdzie już za horyzont nadal oświetla obiekty znajdujące wysoko np. samolot, chmury, balon wypełniony helem w kształcie np.Kubusia Puchatka? Na poziomie gruntu jest już zmierzch a wysoko obiekt błyszczy w słońcu. Bo chyba to, że słońce chowa się za horyzontem nie jest sporne ? Na płaskiej ziemi tempo zapadania zmroku było by szybkie. Inna sprawa to strefy czasowe na płaskim słońce nie mogłoby  schodzić poniżej poziomu gruntu tylko przesuwać się nad powierzchnią z jednej strefy czasowej w drugą wtedy nie było by możliwe ani obserwować chowania się słońca za horyzontem ani np. podświetlania chmur od spodu. 

Strony

Skomentuj