Najsilniejsze w historii trzęsienie ziemi w Oklahomie skutkiem wydobycia gazu łupkowego?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Do silnego i płytkiego trzęsienia ziemi doszło w stanie Oklahoma w USA. Jego wielkość to aż 5,6 stopni i doszło do niego 3 września 2016 roku. Hipocentrum było niebezpiecznie blisko powierzchni ziemi, bo jedynie 6,6 km poniżej, co sugeruje, że zjawisko było bardzo odczuwalne w całej okolicy.

 

Największe miasto, w którym wystąpiło zjawisko to Oklahoma City, liczące 580 tysięcy mieszkańców. Na szczęście nie zgłoszono żadnych uszkodzeń infrastruktury. Nikt też nie został ranny. Wstrząsy nie ustępują, ale ich magnitudy nieco zmalały.

Lokalizacja epicentrum wstrząsów wskazuje na to, co mogło je wywołać w okolicy, która nigdy nie doświadczała takich zjawisk. Okazuje się, że trzęsienie miało swój początek na polu wydobywczym gdzie na dużą skalę pozyskuje się gaz z łupków. Sejsmiczność stanu Oklahoma zaczęła rosnąć od jakiegoś czasu i wydaje się, że jest indukowana sztucznie przez działalność człowieka. Winna jest technologia szczelinowania hydraulicznego.

Gdy w Polsce ktoś wyraża sceptycyzm co do jej bezpieczeństwa, domyślnie określa się go mianem "ruskiego agentów". Po prostu nie wolno publicznie mówić o negatywnych skutkach pozyskiwania gazu ziemnego i ropy naftowej, tą technologią.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Odważniak

Jaką kanalią trzeba być, by

Jaką kanalią trzeba być, by wtłaczać pod ziemię kwas solny (z pamięci - mogę się mylić, bo z szoku na temat szczegółów tej szatańskiej technologii nie mogę się otrząsnąć), żeby wydobyć gaz? Ciekawe, czy to w ogóle opłacałoby się, gdyby nie dotacje z podatków. 

Zastanówmy się: czy wyprodukowanie gdzieś tam tych chemikaliów, ciągnięcie tego cysterną w inne miejsce, później wygenerować ciśnienie, co by ten syf wtłoczyć pod ziemię używając ogromne ilości wody... Boże! Czy to w ogóle ma jakikolwiek sens? Bo jak tu później mieszkać na takiej zniszczonej ziemi?

Portret użytkownika Rafał

Pamiętacie zagadkowe

Pamiętacie zagadkowe trzęsienie ziemi w rejonie Jarocina?Wtedy właśnie prowadzono tam próbne odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego.Media przemilczały ten fakt.Warto jednak o tym pamiętać.

Portret użytkownika Taki

Naszym najwiekszym Skarbem

Naszym najwiekszym Skarbem jest Geotermia .Nie niszczy Wody Pitnej bezpowrotnie, Nie niszczy Niczego w Przyrodzie.Mozna napedzac Turbiny Parowe bez  jakichkolwiek skutkow Ubocznych. TEGO nie chca nasi Sasiedzi. ????? DLACZEGO bo nie potrzeba budowac zadnych wiatrakow.Bedziemy Niezaleznii od Innych .To jest Nasza Przyszlosc i najwieksza Szansa. !!!!

Skomentuj