Najsilniejsze od 34 lat trzęsienie ziemi w Yellowstone raczej nie wywoła erupcji superwulkanu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Zatrzęsło ziemią w okolicy niebezpiecznego superwulkanu, słynnego Yellowstone. Na terenie znajdującego się tam parku narodowego doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,8 w skali Richtera.

 

Specjaliści twierdzą, że było to najsilniejsze trzęsienie ziemi jakie wystąpiło w obrębie kaldery Yellowstone w ciągu ostatnich 34 lat. Jednak naukowcy od razu uspokajają, że nie ma obaw erupcji znajdującego się tam superwulkanu. Wstrząs, o którym mowa wystąpił w niedzielę a jego epicentrum znajdowało się w okolicy kompleksu termalnego Norris Geyser Basin. Jest to najgorętszy twór znajdujący się na powierzchni Yellowstone.

 

Poprzedni wstrząs o dokładnie takiej samej sile 4,8 w skali Richtera, wystąpił 22 lutego 1980 roku. Wtedy doszło do serii wstrząsów wtórnych o maksymalnej magnitudzie 3 stopnie. Tym razem również doszło do całej serii wstrząsów wtórnych w tym niektóre przekraczały 2,5 i dochodziły do 3,3 stopni.

Nic nie wiadomo na temat jakichkolwiek uszkodzeń infrastruktury w parku narodowym o tej porze roku nie ma też zbyt wielu turystów, dlatego wstrząs nie wywołał wpływu na ludność. Z pewnością jednak tak silny wstrząs sejsmiczny jest już odczuwalny na powierzchni.

Epicentrum trzęsienia z Yellowstone - źródło: GFZ Potsdam

Zastanawiające jest to, że aktywność sejsmiczna w Yellowstone występuje w tym samym czasie gdy budzi się aktywność w południowej Kalifornii a na dodatek tego samego dnia co w Yellowstone  do dziwnych wstrząsów powyżej 4 stopni doszło też w Oklahomie. Nie wiadomo czy incydenty te są ze sobą jakoś związane, czy też ich wystąpienie akurat teraz i w takiej sekwencji jest dziełem przypadku.

Odczyty sejsmiczne z 30 marca 2014 roku

Aktualną sytuację sejsmiczną Yellowstone można obserwować pod tym linkiem.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika MonaLisa

mam pytanie, w związku z

mam pytanie, w związku z wyładowaniem na Słońcu. Czy dziś w południu miał ktoś problemy z koncentracją, bóle głowy, nerwowość, obserwował czy doznał osobiście na sobie agresywny stosunek innych ludzi? Dziś nagle 0 12.00 pojawił się silny ból głowy, "roztrzepanie", pulsacja w skroniach, a temperatura ciała spadła do 35 stopni C. Trzeba było zwolnić sie z pracy, bo nie szlo normalnie pracować od bólu, rozsadzającego dosłownie głowę.
Do teraz nie jest dobrze, dziwne paskudne odczucie fizjologiczne, i ten ból - teraz już trochę mniejszy, ale wciąż trzyma...
Na złośliwe odpowiedzi oportunistów nie będę reagować, już do nich przyzwyczaiłam się. Pytam normalnych, mądrych duchowo. Jak ktoś nikt nie odczuwa - nie ma sensu szyderstwa wypisywać. Ktoś inny może reagować na działalność słońca inaczej.
Pozdrawiam.

Portret użytkownika greani11

na to co podale3s i tak nei

na to co podale3s i tak nei ma jeszcze nic by< moglo komukolwiek pomoc hehe .a bynajmniej jakis lekarz .ja tez mam czasem spadki do 35 stopni ale wtedy jak nic nei zjem i jest na zeqwnatrz upal 40 stopni i jesli zbyt szybko sie podniose hehe .po prostu metabolizm .cos trzeba zjesc i  przede wszystkim pic wiecej wody.

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Portret użytkownika gregoriovmk2

Czesc,   ja mialem bardzo

Czesc,
 
ja mialem bardzo podobne objawy. Bol glowy i takie wrazenie roztrzepania i trudnosci w koncentracji + rozdrazenienie. Moj kolega z pracy tez mial bol glowy i nie wygladal najlepiej. 
 
Pzdr,
Grzesiek

Strony

Skomentuj