Najsilniejsze od 34 lat trzęsienie ziemi w Yellowstone raczej nie wywoła erupcji superwulkanu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Zatrzęsło ziemią w okolicy niebezpiecznego superwulkanu, słynnego Yellowstone. Na terenie znajdującego się tam parku narodowego doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,8 w skali Richtera.

 

Specjaliści twierdzą, że było to najsilniejsze trzęsienie ziemi jakie wystąpiło w obrębie kaldery Yellowstone w ciągu ostatnich 34 lat. Jednak naukowcy od razu uspokajają, że nie ma obaw erupcji znajdującego się tam superwulkanu. Wstrząs, o którym mowa wystąpił w niedzielę a jego epicentrum znajdowało się w okolicy kompleksu termalnego Norris Geyser Basin. Jest to najgorętszy twór znajdujący się na powierzchni Yellowstone.

 

Poprzedni wstrząs o dokładnie takiej samej sile 4,8 w skali Richtera, wystąpił 22 lutego 1980 roku. Wtedy doszło do serii wstrząsów wtórnych o maksymalnej magnitudzie 3 stopnie. Tym razem również doszło do całej serii wstrząsów wtórnych w tym niektóre przekraczały 2,5 i dochodziły do 3,3 stopni.

Nic nie wiadomo na temat jakichkolwiek uszkodzeń infrastruktury w parku narodowym o tej porze roku nie ma też zbyt wielu turystów, dlatego wstrząs nie wywołał wpływu na ludność. Z pewnością jednak tak silny wstrząs sejsmiczny jest już odczuwalny na powierzchni.

Epicentrum trzęsienia z Yellowstone - źródło: GFZ Potsdam

Zastanawiające jest to, że aktywność sejsmiczna w Yellowstone występuje w tym samym czasie gdy budzi się aktywność w południowej Kalifornii a na dodatek tego samego dnia co w Yellowstone  do dziwnych wstrząsów powyżej 4 stopni doszło też w Oklahomie. Nie wiadomo czy incydenty te są ze sobą jakoś związane, czy też ich wystąpienie akurat teraz i w takiej sekwencji jest dziełem przypadku.

Odczyty sejsmiczne z 30 marca 2014 roku

Aktualną sytuację sejsmiczną Yellowstone można obserwować pod tym linkiem.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika MonaLisa

mam pytanie, w związku z

mam pytanie, w związku z wyładowaniem na Słońcu. Czy dziś w południu miał ktoś problemy z koncentracją, bóle głowy, nerwowość, obserwował czy doznał osobiście na sobie agresywny stosunek innych ludzi? Dziś nagle 0 12.00 pojawił się silny ból głowy, "roztrzepanie", pulsacja w skroniach, a temperatura ciała spadła do 35 stopni C. Trzeba było zwolnić sie z pracy, bo nie szlo normalnie pracować od bólu, rozsadzającego dosłownie głowę.
Do teraz nie jest dobrze, dziwne paskudne odczucie fizjologiczne, i ten ból - teraz już trochę mniejszy, ale wciąż trzyma...
Na złośliwe odpowiedzi oportunistów nie będę reagować, już do nich przyzwyczaiłam się. Pytam normalnych, mądrych duchowo. Jak ktoś nikt nie odczuwa - nie ma sensu szyderstwa wypisywać. Ktoś inny może reagować na działalność słońca inaczej.
Pozdrawiam.

Portret użytkownika greani11

na to co podale3s i tak nei

na to co podale3s i tak nei ma jeszcze nic by< moglo komukolwiek pomoc hehe .a bynajmniej jakis lekarz .ja tez mam czasem spadki do 35 stopni ale wtedy jak nic nei zjem i jest na zeqwnatrz upal 40 stopni i jesli zbyt szybko sie podniose hehe .po prostu metabolizm .cos trzeba zjesc i  przede wszystkim pic wiecej wody.

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Portret użytkownika gregoriovmk2

Czesc,   ja mialem bardzo

Czesc,
 
ja mialem bardzo podobne objawy. Bol glowy i takie wrazenie roztrzepania i trudnosci w koncentracji + rozdrazenienie. Moj kolega z pracy tez mial bol glowy i nie wygladal najlepiej. 
 
Pzdr,
Grzesiek

Portret użytkownika dora

Nie ma co się opierać na

Nie ma co się opierać na historii wstrząsów.Dane jakie zbierają naukowcy są oczywiście bardzo ważne ale akurat trzęsienia Ziemi czy wybuchy wulkanów są pod całkowitymi rządami Matki Natury.

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Strony

Skomentuj