Najsilniejsza wichura od lat - orkan Malik - przetacza się przez Europę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Orkan Malik, bo tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała w piątek niż Nadia, przetacza się przez Europę. Wiatr w porywach wieje z prędkością do od 100 do 160 km/h. Strefa wichur roztacza się od Wielkiej Brytanii przez Skandynawię po Europę Wschodnią, w tym Polskę. Poinformowano, że w Szkocji na szczycie góry Cairn Horm w Highlands zanotowano poryw wiatru o prędkości 236 km/h.  

 

Dzisiaj w nocy w Polsce strażacy mieli pełne ręce roboty. Silny wiatr spowodował zniszczenia w całym kraju. Jest też ofiara śmiertelna wichur. Orkan Malik uszkodził dachy budynków w Skarżysku-Kamiennej, Grójcu i Skaryszewie. W wielu miejscach zerwane zostały ocieplenia budynków - i nowość ostatnich lat - instalacje fotowoltaiczne. Wichury obnażają partactwo montażystów tych systemów. latające na wietrze panele fotowoltaiczne mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

 

Już w piątek synoptycy z IMGW ostrzegali o niebezpieczeństwie w najbliższy weekend. Spodziewano się, że najsilniejszy wiatr wystąpi w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę. Nad morzem w porywach może osiągać nawet 120 km/h, w głębi lądu około 90-100 km/h. Dodano, że w związku z prognozą silnego wiatru będą wydane ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem w głębi lądu, a nad morzem mogą być nawet trzeciego, najwyższego, stopnia.

 

Orkan Malik spowodował również zamknięcie Mostu nad cieśniną Sund, łączącego Danie i Szwecje. Najpierw jednak uderzył w Wielką Brytanię. Tam dwie osoby nie żyją. Prawdopodobnie zanim usunięte zostaną szkody, już będą następne, bo meteorolodzy zapowiadają, że w niedzielę do Wielkiej Brytanii dotrze kolejny orkan nazwany Corrie. Nie można wykluczyć, że to oznacza dla nas następne dni z bardzo wietrzną pogodą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Abnegat

No nie wierzę  wielkie zmiany

No nie wierzę *good* wielkie zmiany dostrzegam na "naszym" portalu. Oczęta przecieram ..., jescze raz - toż to fakt niezaprzeczalny - jakby troli ubyło ? Żeby ego nie pompować *wink* uznaję w tym wspólną zaslugę - tak trzymać, obłudę ujawniać i demaskować należy nieustannie - bo wrócić gotowa. *drinks*

Nikogo już nie zabijam, ani nie naprawiam 

Portret użytkownika Tomek Flimon

"uznaję w tym wspólną zaslugę

"uznaję w tym wspólną zaslugę" i oby tak dalej towarzyszu, także i my wraz z całym zacnym bractwem w gruncie rzeczy sprawę twoją popieramy gdyż jak napisano "obłudę ujawniać i demaskować należy nieustannie" aby jeno nasza prawda celem swoim zbryzgała ulice.

Strony

Skomentuj