Najpotężniejszy rozbłysk promieni gamma uderzył w Ziemię, zakłócając jej jonosferę

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zjawisko rozbłysku GRB 221009A, które miało miejsce w październiku 2022 r., stało się przedmiotem intensywnych badań naukowych. Ta wyjątkowa eksplozja kosmiczna, będąca najjaśniejszą zarejestrowaną eksplozją tego typu, emitowała energię na poziomie 18 teraelektronowoltów. Naukowcy z Uniwersytetu w L'Aquila i Narodowego Instytutu Astrofizyki we Włoszech, pod przewodnictwem Mirko Piersantiego, przedstawili dowody na to, że GRB 221009A miała znaczący wpływ na jonosferę Ziemi.

 

Jonosfera, rozciągająca się od około 50 do 1000 km nad Ziemią, jest kluczowa dla odbicia fal radiowych, które są niezbędne w komunikacji i nawigacji. Zespół naukowy wykorzystując obserwacje satelitarne, odkrył, że rozbłysk gamma spowodował głębokie zmiany w polu elektrycznym jonosfery, szczególnie na wysokości około 500 km.

 

Rozbłyski gamma są najbardziej energetycznymi zjawiskami we Wszechświecie. Emitują one promieniowanie gamma o energii znacznie przekraczającej energię promieniowania rentgenowskiego. Te rozbłyski są związane z wysokoenergetycznymi zdarzeniami, takimi jak supernowe, hipernowe oraz rozbłyski słoneczne. Chociaż promieniowanie gamma jest pochłaniane przez atmosferę ziemską i nie dociera do jej powierzchni, to na dużych wysokościach może oddziaływać z atmosferą.

 

Interakcje promieniowania gamma z niższą jonosferą Ziemi są rzadkie, ale GRB 221009A okazała się być wyjątkiem. Naukowcy zauważyli zmiany w odbiciu fal radiowych o niskiej częstotliwości, co wskazuje na zmiany w dolnej jonosferze spowodowane przez ten rozbłysk.

Moc GRB 221009A świadczy o niezwykłej sile tego zjawiska. Światło z tej kosmicznej eksplozji rozprzestrzeniło się na odległość 22,7 sekstylionów kilometrów, co wskazuje na ogromną energię wyzwoloną przez czarną dziurę. Eksplozja ta spowodowała znaczące zmiany w polu elektrycznym jonosfery Ziemi.

 

Badania nad wpływem GRB 221009A na jonosferę Ziemi mają kluczowe znaczenie naukowe. Pomagają zrozumieć zachowanie rozbłysków gamma i ich interakcje z naszą planetą. To zrozumienie może przyczynić się do postępu w eksploracji kosmosu, astrofizyce i nauce o atmosferze. Dalsze badania pozwolą na głębsze zgłębienie zawiłości rozbłysków gamma i ich wpływu na atmosferę ziemską, co z kolei rzuca nowe światło na tajemnice Wszechświata.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Spytali się AI  - sztucznej

Spytali się AI  - sztucznej inteligencji : jakie są dowody  ze Ziemia jest okrągła  - kulą  , odpowiedziała, ze wystarczy spojrzeć na Księżyc  w czasie Nowiu  i porównać z pełnią dlaczego tak jest , co powoduje ze Księżyc jest w czasie nowiu  i co się odbija  na Księżycu w czasie nowiu, to cień Ziemi , a czym jest ten cień -   kołem  i to jest dowód ze Ziemia jest kulą ;

https://www.google.pl/search?sca_esv=584215386&q=ksi%C4%99zyc+w+czasie+nowiu&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwjew6uX0tSCAxUqS_EDHfvwAzgQ0pQJegQIDR...

Jak patrzymy w niebo nocą  to Księżyc , planety ukł. Słonecznego  Merkury, Wenus,  Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. gwiazdy są okrągłe  ,

więc jak Ziemia może mieć inny kształt , nawet Biblia to potwierdza :

Izajasza 40:" 22  Jest Ktoś, kto mieszka nad okręgiem ziemi,+ "

Nów Księżyca jest tego dowodem, bo to cień planety Ziemi jaki odbiją się na Księżycu nocą!

Mamy 21 wiek a ludzie są w niewiedzy jak w średniowieczu,  skoro tego nie wiedzą, ze Ziemia jest kulą w przestrzeni kosmicznej i krąży wokół Słonka naszej gwiazdy !

Portret użytkownika Feliks

Myślę że mogę umieścić tu

Myślę że mogę umieścić tu komentarz. Jakoś w temacie kosmicznym będzię się mieścił. Oczywiście o tych temperaturach w atmosferze będę drążył temat. W Wikipedii trochę poczytałe o termosferze. Jest tam troszeczkę "pokombinowane" z tą temperaturą. Ale tak czy siak wychodzi na to, że satelity latają w NIEZŁYM ŻARZE  temperaturowym. I co ciekawe, nawet zbytnio sie  na Wikipedii nie wysilają żeby to wyjaśnić: JAK TAKĄ WYSOKĄ TEMPERATURĘ ZNOSZĄ TE WSZYSTKIE SATELITY ?  Po prostu jak by przechodzą nad tym do porządku dziennego. Jak by to było coś normalnego że jakiś przedmiot naszpikowany elektroniką lata sobie gdzieś w kosmosie w temperaturze 1000 stopni ( a nawet 1500 stopni). Tak piszą w samej Wikipedii że okresowo może być i tyle.

Portret użytkownika Endymion

Sam sprawdziłem z optyką x30,

Sam sprawdziłem z optyką x30, że horyzont, to ściema, ale że w Szkocji widzą Himalaje??

https://www.youtube.com/watch?v=EO5QV8j2epY

Nawet jak dla mnie, jest to zbyt grubo, gęstość powietrza na takim dystansie nie pozwala na obserwację. Znam się trochę na matematyce i zrobiłem samemu kilka doświadczeń, co obaliło Kopernika. Imieniem tego Jezuity nazywają szkoły, ulice, osiedla. Ludziom, którzy brali w tym udział należy odebrać emerytury i zlicytować majątek.wraz z pokoleniami. Namnozyło się prezesów jakisś muzeów misia uszatka, a każde ma dyrektorów i kierowników oraz rzeczników. Znajdą szablę Sobieskiego i zaraz zbudują muzeum za miliony z kilkoma synekurami, a za grabienie liści, czy odśnieżanie wygrywa przetarg firemka znajomego, którynzatrudnia na czarno ukraińców.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika keri

Zadaniem nałukofców jest

Zadaniem nałukofców jest wciskanie kitu pod szyldem nauki. Ludzie tyle tego kitu już mają we łbach, że zatracili umiejętność myślenia, analizowania, syntezowania i wyciągania wniosków. Nawet już nie czytają. Podstawiam im dzieło kopernika, aby sprawdzili sami, że klecha niczego nie udowodnił, lecz wolą wierzyć w brednie wciskane im od dziecka. Nie dorośleją, nie oczyszczają umysłów z fałszu, tylko dolepiają kolejne kity. Biggrin

Skoro art jest o wytrysku z czarnej dziury, to wiadomo, że to śmiechówka made in North America Satirical Agency

Portret użytkownika Endymion

Przyznam szczerze, że tego

Przyznam szczerze, że tego "arcydzieła" jezuity nie czytałem, ściągnąłem i czeka  w kolejce. Co ciekawe, chodziłem do SP jego imienia i nikt nie zaznojomił nas z tym, tylko; "wstrzymał słońce i ruszył ziemię, wielkim polakiem był", moi nauczyciele nie podjęli tematu, kazali nam maszerować na jakiś apelach, bo kopernik wielki astronomem był.. W chwili obecnej mając 42 wiosny, z moją głową gdybym cofnął się do szkoły (podstawówka i liceum), to bym zjadł wszyskich nauczycieli, no może nie matematyków, bo tych miałem akurat dobrych, z historykami podjąłbym dyskusję na każdy temat, w tamtym czasie i do teraz tylko z tych przedmiotów po latach mam w pamięci autorytety. Biologia, chemia i fizyka; te panie nie miały pojęcia o czym mówią, mówiły tylko o tym, co w wikipedii wyczytam. Chociaż miałem nauczyciela fizyki w podstawówce, który potrafił rzycić metalowy krążek przez całą klasę, aby pokazać pęd i przyciąganie, to było ponad 30 lat temu, a do dziś to pamiętam. Zawsze w białym fartuchu, klasa rozwydrżona, ale na jego lekcjach wszyscy byli zainteresowani jego przekazem. To był nauczyciel z powołania, a miałem szczęście spotkać kilku takich na kikudziesięciu. Jak w liceum zrobiłem stronę startową z napisem "pani procesor głupia jest" wyświetlającą się na wszystkich komputerach w pracowni, to ta zwariowała i przyszła do mnie po pomoc, a jak to usunąłem, dostałem "5" na świadectwie, hehe

Im jestem starszy, autorytety umierają szybciej. Na studium podyplomowym uczono mnie martwych języków programowania, rodem z maszyn wielkości pokoju, bo starsza pani nie potrafiła nic innego i trzymali ją do emerytury. Proste formuły matematyczne, a ja to robiłem dużo lat wcześniej w TurboPascalu. Ja od lat 90' interesowałem się informatyką, za dzieciaka byłem programistą. Potem wjechał C++ oraz Java, poszedłem w Flash, bo takiego miałem dobrego nauczyciela od tego. Poszedłem w grafikę, robienie znajomym dyplomów ukończenia szkoły oraz zaświadczeń o nie karalności. to było ponad 20 lat temu, dawno przedawnione, więc moge pisac sobie o tym. Miałem pierwszy nagrywarkę CD, prędkość x4 przywieziona z Berlina i grałem płytki na 4 stragany na tym rynku Potem nawet okładki drukowałem, każdy z Was pewnie pirata kiedyś kupił, a ja miałem 5zł na czysto od płyty, małolat na początku lat 2000. Wtedy Czeczenów Armeńcy wygonili z tematu, ale ja po układzie ze stoiskami nadal działałem. Siano wpływało do mnie z wielu stron, przełom lat 90' i 00' . byłem głupim młodym dorosłym, co się wtedy odjebało, zawsze zostanie w mojej pamięci i nikt tego mi nie zabierze! 

To są przedawnienia, więc o tym mogę mówić spokojnie i służby mogą mi skoczyć, że ponad 20 lat temu sfałczowałem świadectwo maturalne kolegi, bo mu rodzice za zdaną maturę postawili wyjazd do Chorwacji ;P

Jednakże zgubiłem wątek, a chodzi o to, że jakiś zadaniowany jezuita, będzie mi wkręcał, że Ziemia jast kulką??? Wyznaję zasadę, że dymać to my, a nie nas!

Żyjąc w tamtych czasach, rozebrałbym Kopernika do zera, aby potwierdzić, że jest kobietą, bo tylko baba potrafi tak kłamać..

 

KU PRZEMYŚLENIU, DLA WSZYSTKICH 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj