Najpotężniejszy rozbłysk gamma uderzył w Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie nigdy nie widzieli czegoś takiego. 9 października 2022 r. satelity na orbicie okołoziemskiej zarejestrowały największy rozbłysk gamma (GRB) we współczesnej historii: GRB221009A. Był taki silny, że spowodował przepływ prądu elektrycznego przez powierzchnię naszej planety.  


Dr Andrew Klekochuk z Tasmanii zarejestrował efekt za pomocą anteny Earth Probe. Niebieska krzywa to sygnał z anteny Klekochuk, która podczas wybuchu zarejestrowała prądy VLF (bardzo niskie częstotliwości) w glebie. Pomarańczowa krzywa pokazuje rozbłysk gamma zarejestrowany przez teleskop STIX na europejskiej sondzie Solar Orbiter, jednej z wielu sond, które zarejestrowały to zdarzenie. Przebiegi pasują niemal idealnie.Klekochuk jest klimatologiem w Australijskim Oddziale Antarktycznym, a VLF to jego hobby. Pomiary radiowe VLF zaczął robić w latach 70., kiedy był w liceum. To pierwszy raz, kiedy wykrył rozbłysk gamma.Niezwykła „stacja radiowa” Klekochuka wykorzystuje samą Ziemię jako gigantyczną antenę. W jego ogrodzie znajdują się dwa metalowe kolce wbite w ziemię w odległości 75 metrów od siebie. Są one połączone z odbiornikiem za pomocą przewodów podziemnych. W ostatnich latach radioamatorzy eksperymentowali z tą dziwną anteną, aby wykryć sygnały radiowe VLF krążące wokół naszej planety w jonosferze Ziemi. Skorupa ziemska tworzy jedną ze ścian, która umożliwia antenom sondy Ziemi wykrywanie odległych nadajników.Naukowcy wiedzą od 1983 roku, że rozbłyski gamma mogą jonizować ziemską atmosferę, a tym samym zakłócać jej działanie. Wydaje się, że po raz pierwszy ktoś uchwycił ten efekt za pomocą anteny z Ziemi.

 

Wybuch 9 października wstrząsnął astronomami. Jak wynika z danych z obserwatorium promieniowania gamma NASA Swift, sygnał przepełnienia zepsuł niektóre z jego systemów.Dane z sondy NASA od tego czasu wskazały kierunek emisji. Pochodził z zapylonej galaktyki oddalonej o 2,4 miliarda lat świetlnych i prawie na pewno został spowodowany wybuchem supernowej, która zrodziła czarną dziurę. W rzeczywistości jest to najbliższy zarejestrowany rozbłysk gamma, co wyjaśnia jego ekstremalną intensywność.

 

Tymczasem inni obserwatorzy w Wielkiej Brytanii i Niemczech również donosili o zaburzeniach jonosferycznych spowodowanych przez rozbłysk. Wszyscy używali konwencjonalnych anten napowietrznych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

A co gdyby cząsteczki

A co gdyby cząsteczki zmutowały..

Tak buduje się poprawne zdanie w jezyku polskim - najpierw rzeczownik a potem czasownik.

I nic się nie stanie gdyż neutrina nie oddziałują z żadną znaną materią dlatego tak trudno je wykryć ale skąd Ci to wogóle przyszło do głowy skoro "rozbłysk gamma" żadnych neutrin nie emituje ? Podgrzanie czegokolwiek polega na pochłonięciu przez to coś energii z zewnątrz co w przypadku promieniowania oznacza po pierwsze osiągnięcie wystarczającej gęstości mocy na jednostkę powierzchni a po drugie dopasowanie owego promieniowania (jego częstotliwości jak w tym przypadku) do drgań rezonansowych materii na którą ono oddziałuje. Bo ciepło to drgania atomów/czasteczek. 

Tak działa np. kuchenka mikrofalowa - podgrzewając WYŁĄCZNIE wodę i nic poza nią.

Portret użytkownika KittySlayer

Ja sobie "gdybam", dlatego

Ja sobie "gdybam", dlatego napisałem "co gdyby zmutowały"..... jak widać przeczytanie prostego zdania ze zrozumieniem jest dla ciebie problemem.

Takie i podobne "gdybania" prowadzą wielu naukowców do epokowych odkryć - ale po co się produkuję, bo zapewne i tego nie zrozumiesz, tego co przed chwilą napisałem czyli określić poprawnie desygnat nazwy/wyrazu - "Dżizas"

Jeżeli chodzi o składnię, to niewątpliwie na to jak buduję/formułuję zdania ma wpływ moje wieloletnie przebywania w UK.  Sam to widzę i jest to proces naturany i nie jestem w stanie tego kontrolować, powiem więcej nie chcę tego robić - po prostu.

Nawet czasami i akcent mam anglosaski a nie polski - walić to - "ten typ tak ma"

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Q.

Ty już mnie raz obsmarowałeś

Ty już mnie raz obsmarowałeś potem rzekomo przepraszałeś - tyle że ja tego nie widziałem - a teraz znowu zaczynasz ?! Wal się ! Nie znoszę takich "typów", trafiłeś pod zły adres. 

Myślałeś że jak zmienisz pseudonim z /Set/ na /Seth/ to coś zmieni i "odetniesz się" od tego co było ? Otóż nie.. zmieniając pisownię z polskiej na angielską tylko pokazałeś swoją ułomność, która dla mnie i tak była oczywistością. Teraz i tobie się oberwie.

Portret użytkownika KittySlayer

Od początku czyli kilku

Od początku czyli kilku miesięcy mam jedno konto i jeden pseudonim na tym portalu - jeżeli dalej chcesz prowadzić tą "mierną" dyskusję na poziomie ameby, to nie ja jestem jej adresatem - bez odzewu.

Poszukaj tego @Set-nie problem takiego namierzyć po chrakterze jego wypowiedzi ale do tego trzeba trochę więcej niż posiada ameba - bez urazy czy spiny

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Q.

- walić to...

- walić to...

- jest początkiem końca... bo kto niedba o pomniejsze sprawy jakże by miał dbać o te bardziej złożone ?   A odgryzanie się za grzeczne zwrócenie uwagi - które rozumny człowiek potraktowałby jako pomoc - tym gorzej o Tobie świadczy. Bo to co zrobiłem jest jak pokazanie komuś, że się na twarzy ubrudził.. a Ty wolisz sobie iść "wymazany" przez miasto. Nie ze mnie się będą śmiali.

Portret użytkownika KittySlayer

:... bo kto niedba"         

"... bo kto niedba"                                                                                                                                                                               

- no litości "czy ty masz słomę zamiast mózgu?" - to pytanie retoryczne

Są dwa rodzaje ameb umysłowych

1. ci od "języka" oraz
2. ci od "książek"

wspólna dla tych ameb jest niezdolność do formułowania merytorycznych i na temat wypowiedzi ale one i tak nie są im potrzebne,
bo niezależnie od tego czy jest to forum np. naukowe, fimowe czy
np. poświęcone rybom, to 
ameby "językowe" zawsze pier.olą o 
poprawności jego użycia i z definicji takie wypowiedzi zawierają 
różne błędy językowe - ty jesteś tutaj takim sztandarowym przykładem, zaś 
ameby od "książek" to również niezależnie od forum czy tematu na jakimś forum to oni zawsze pierd.lą o niezgodności jakiegoś filmu z chaaa książką.
Dodam, że w obecnym kinie mamy do czynienia jedynie z adaptacjami
a o ekranizacji, to wspominam aby przypomnieć, że coś takiego istnieje. 
Ten temat dotyczy między innymi rozbłysków gamma i spokojnie jakaś ameba od "książek" mogłaby się tutaj pojawić i pier.olić o np. niezgodności "Avatara" czy "2012" z książką, opowiadaniem albo scenariuszem - to nie jest istotne co było żródłem dla filmu - on i tak zawsze jest niezgodny z "książką".

Dodam na koniec, że ameb językowych nie zobaczymy na jednym rodzaju forum - właśnie na forach językowych ich tam nie ma - CHAAAAAAAAAA.
Te dwa rodzaje ameb nie wyczerpują ich różnorodności, bo można wydzielić więcej ale te spotyka się najczęściej

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika KittySlayer

:... bo kto niedba"         

"... bo kto niedba"                                                                                                                                                                             

 - no litości "czy ty masz słomę zamiast mózgu?" - to pytanie retoryczne

 

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika OjciecDyrektor

Pamiętam ten dzień. Co chwilę

Pamiętam ten dzień. Co chwilę mnie kopało. Mówię do starej- co mnie kopiesz, a ona, że to nie ona.

a tak poważnie z innej beczki.

HURRA, udało mi się złożyć wniosek na węgiel w cenie 2000 złotych Lol
Muszę się tym z Wami podzielić, ponieważ moja radość nie ma końca, że dzięki działalności "naszego" rządu, Putinflacji, Covidflacji i innej flacji mamy możliwość zakupu węgla po cenie "TYLKO" ponad 100% wyższej niż rok temu.
Dziś zmuszają nas do błagania o tonę węgla, jutro zmuszą nas do błagania o kromkę chleba.
Dziękuję Wam panie morawiecki za ten węgiel, na który złożyłem wniosek, a który jest nadal do wydobycia z naszych zamykanych kopalń.
Dziękuję panie duda, "prezydencie RP", że mamy węgla na 200 lat i że na pewno nie zabraknie.
Skłócacie świadomie Naród Polski w imię własnych interesów.
To samo wy opozycjoniści każdej maści- pozwalacie nadal niszczyć Polską gospodarkę przez zdrajców Narodu Polskiego.
To przez Was ludzie stają się beneficjentami "rządu polskiego", który ma jeden cel- sprawić, byśmy zamiast protestować, szli błagać o kromkę chleba, tak jak dziś każecie nam włóczyć się po urzędach po tonę węgla. Po ten węgiel, którego nie dostaniecie, ale to już będzie wina samorządów, transportowców, składów węgla i innych. Wszyscy będą winni, tylko nie wy stfu ... ludzie władzy.

Targowica !!!

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Portret użytkownika KittySlayer

Witam

Witam

Ja mam trochę lepiej od ciebie, bo mieszkam w spółdzielczym własnościowym mieszkaniu, które zbudowano coś około 35 lat temu i zmierzam do tego, że ściany są pół metrowej gubości - suporex+izolacja+suporex i na zewnątrz jeszcze ocieplony - nigdy w zimie nie dogrzewam mieszkania, mógłbym z powodzeniem wywalić kaloryfery, bo nie są używane.

Zawsze mam około 25 stopni Celsjusza, czyli ciepła i nawet w najzimniesze zimy taka temperatura się utrzymuje - tak że mi zima nie jest straszna - żadna.

ps.

dzisiaj czy od jakiegoś czasu jest zakaz budowania takich domów czy ścian, nie wiem dlaczego - ja w każdym razie cieszę się, że mam taką "chałupę"

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Strony

Skomentuj