Najpotężniejszy na świecie teleskop słoneczny po raz pierwszy uchwycił chromosferę Słońca

Kategorie: 

Źródło: DIKST

Astronomowie z amerykańskiego National Solar Observatory opublikowali pierwsze zdjęcia z Teleskopu Słonecznego Daniela K. Inouye (DKIST). Znajduje się na Hawajach i jest obecnie najpotężniejszy na świecie.

Teleskop wykonał pierwsze w historii szczegółowe zdjęcie chromosfery Słońca, warstwy atmosferycznej tuż pod powierzchnią. Obejmuje obszar o szerokości 81 000 kilometrów kwadratowych. Chromosfera jest niezwykle trudna do zobaczenia ze względu na jasne światło Słońca. Jej poprzednie ujęcia zostały zrobione podczas zaćmień Słońca, pokazując chromosferę jako jasnoczerwony pierścień wokół ciała gwiazdy.

 

Teleskop DKIST zdołał ominąć tę przeszkodę. Dzięki zwierciadłu mierzącemu cztery metry zbiera więcej światła słonecznego niż wszystkie inne teleskopy. Dzięki temu był w stanie wykonać najczystsze zdjęcia gwiazdy w najwyższej rozdzielczości – 18 kilometrów na piksel.

 

Obrazy przedstawiają fragmenty wrzącej plazmy, podobne do mozaiki. Wielkość najmniejszego z nich sięga 30 kilometrów. Jaśniejsze obszary odpowiadają najgorętszym obszarom, ciemne oznaczają schłodzoną plazmę, która stopniowo opada w kierunku środka gwiazdy.

 

Prace nad stworzeniem teleskopu trwały około 25 lat. Został zainaugurowany 31 sierpnia 2022 r. w obecności członków społeczności naukowej i rdzennych mieszkańców Hawajów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

"Obrazy przedstawiają

"Obrazy przedstawiają fragmenty wrzącej plazmy, podobne do mozaiki. Wielkość najmniejszego z nich sięga 30 kilometrów. Jaśniejsze obszary odpowiadają najgorętszym obszarom, ciemne oznaczają schłodzoną plazmę, która stopniowo opada w kierunku środka gwiazdy." BZDURA ! Słońce jest elektryczne, to po pierwsze. Tak jak wszystko w przestrzeni kosmicznej i tylko wyuczone jełopy mogą myśleć że mimo iż elektryczność najbardziej się sprawdza w technologii to wszechświat posługuje się inną siłą. Po drugie słońce jest metalową kulą na powierzchni której indukują się prądy błądzące a powierzchniowy ciekły kwarc jest izolatorem który gdy zostanie przerwany, następuje zwarcie w postaci flary. Po rozładowaniu napięcia zasklepia się nieciągłość izolatora. Pył kosmiczny który osiadł na samochodzie Elona Muska tak samo jak ten księżycowy i na innych powierzchniach obiektów bez maskującej ten efekt atmosfery- wszystkie one pochodzą z elektrody wysokonapięciowej "spawarki" plazmowej jaką jest ferrytowa kula słoneczna!

Portret użytkownika ba

Rodzaju 1: 1  Na początku+

Rodzaju 1: 1  Na początku+ Bóg+ stworzył+ niebiosa i ziemię.+

Hioba 38: Gdzieżeś był, gdy zakładałem ziemię?aPowiedz mi, jeśli znasz zrozumienie.

Psalm 8:  Gdy widzę twe niebiosa, dzieła twoich palców,+księżyc i gwiazdy, któreś ty przygotował,+   czymże jest śmiertelnik,+ że o nim pamiętasz,+i syn ziemskiego człowieka, że się o niego troszczysz?+

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika Q.

W grawitacji słońca

W grawitacji słońca "uwięzione" są: merkury, wenus, ziemia, mars, jowisz, saturn, uran, neptun i pluton oraz ich ksieżyce a także meteoryty, asteroidy a Ty mówisz o plazmie czyli zjonizowanym gazie.. tuż przy jego powierzchni. Oprócz grawitacji słońce ma przecież pole magnetyczne i elektryczne a plazma jako gaz zjonizowany również posiada ładunek elektryczny i pole magnetyczne.

Skomentuj