Najnowszy test wykrywa przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 już w 10 sekund

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Test z dużą dokładnością określa obecność przeciwciał, a także poziom odpowiedzi immunologicznej organizmu. Do wykonania analizy wystarczy jedna kropla krwi, a wyniki trafiają na smartfon zainteresowanej osoby. Można go wykonywać zarówno u chorych, jak i po szczepieniach.

Test został opracowany przez naukowców z Carnegie Mellon University. Eksperci stworzyli bioczułą platformę opartą na nanomateriałach, która wykrywa przeciwciała specyficzne dla SARS-CoV-2 w 10 - 12 sekund.

 

Test wykrywa obecność wypustki białka i domeny wiążącej receptor (RBD) w kropli krwi. Białka są identyfikowane na podstawie reakcji elektrochemicznej w przenośnym urządzeniu mikroprzepływowym, które natychmiast przesyła wyniki do smartfona. Stężenie przeciwciał może być bardzo niskie (około 0,15 nanograma na mililitr), ale test nadal je wykryje.

 

Efekt uzyskuje się dzięki specjalnej powierzchni biosensora, stworzonej na bazie nanodruku 3D, dzięki której przeciwciała mogą przyczepiać się do antygenów. Specjalna geometria platformy diagnostycznej pozwala na wychwycenie dużej ich ilości, co daje dokładne i szybkie wyniki. Jednocześnie wskaźnik błędów jest minimalny, ponieważ reakcja wiązania przeciwciało - antygen jest bardzo selektywna.

„Nasza metodologia pozwala nam oszacować odpowiedź immunologiczną na szczepienia, więc rozwój jest bardzo istotny w obecnym środowisku” - skomentował sprawę Rahul Panat, współautor badania.

Aktualne badania pokazują zróżnicowane dane na temat tego, jak długo przeciwciała są obecne w organizmie, jednak na przykład zrozumienie ich dynamiki może pomóc w lepszym przewidywaniu ryzyka ponownej infekcji w przyszłości.

 

Platformę można dostosować do innych infekcji, w tym HIV, Ebola i Zika. W przyszłości takie podejście może zmienić zasady gry w walce z rozprzestrzenianiem się chorób. Obecnie najpowszechniejszym narzędziem do określania poziomu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 pozostaje metoda PCR, która trwa znacznie dłużej ze względu na kilka etapów obróbki próbki i konieczność wykonania analizy w środowisku laboratoryjnym.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

o, czy to testy wykrywający

o, czy to testy wykrywający przeciwciała na koronowirusa którego jeszcze nie wyizolowano i nie sfotografowano?
kurde to tak samo jak mój niezawodny, kieszonkowy wykrywacz gotówki, której jeszcze nie zarobiłem i jej nie wyprodukowano...
on ją wykrywa bezbłednie co daje mnóstwo optymizmu i pozwala z radością mi patrzeć w przyszłośc
ciesze się że już mamy test i lek na chorobe której jeszcze nie stwierdzono, bo mój wykrywacz nie bedzie samotny

 

Portret użytkownika asa

Jest fajnie, ale mamy problem

Jest fajnie, ale mamy problem bo czyje to fragmenty białka wykrywa ten test??????????  No bo przecież do tej pory nie wyizolowano wirusa covid19!!!!!!!!!! I tak oto robi się w h..ja ludzi, ale kasa to już jest realna!!!!

Skomentuj