Najnowszy chiński superkomputer najpotężniejszy na świecie

Kategorie: 

Źródło: Jack Dongarra/Top500
Chiny zaprezentowały w poniedziałek światu nowy superkomputer który okazał się najpotężniejszą maszyną na świecie. Co więcej, komputer ten w całości powstał wyłącznie dzięki chińskiej technologii.

 

Opracowany w Centrum Badawczym Równoległej Inżynierii Komputerowej i Technologii (NRCPC) Sunway TaihuLight osiągnął wynik w benchmarku Linpack 93 petaflopsa i zajął pierwsze miejsce na liście najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Jest to aż trzykrotnie więcej od drugiego najpotężniejszego superkomputera Tianhe-2 i niemal pięć razy więcej od amerykańskiego superkomputera Titan, który obecnie zajmuje trzecie miejsce.

 

Nowa supermaszyna zawiera 41 tysięcy procesorów ShenWei i ponad 10,5 miliona rdzeni oraz 1,3 petabajta pamięci RAM. Do pracy potrzebuje 15,3 MW mocy, czyli nieco mniej od Tianhe-2. Obecnie na liście TOP 500 Chiny posiadają łącznie 167 superkomputerów, tj. o dwa więcej od Stanów Zjednoczonych.

 

W zeszłym roku USA wprowadziły zakaz eksportu do Chin swoich zaawansowanych technologii, przeznaczonych do komputerów. Jednocześnie Amerykanie mają nadzieję na opracowanie superkomputera o mocy jednego eskaflopsa - projekt ten ma zostać zrealizowany w ciągu jednej dekady.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

autor: inzynier magister

autor: inzynier magister (2016-06-21 21:37) dziś odleciał

Odlotowy autor nawet nie wie, że katolicyzm to schizma od chrześcijaństwa, które to razem z islamem i judaizmem mają wspólne korzenie - jest nimi KABAŁA BABILOŃSKA - czyli wiedza magiczno-okultystyczna a każdy ksiądz rabin pop iman to zwykły czarownik który rzuca czary i zwalcza jak może konkurencję na rynku darmowej kasy i pasożytnictwa.

Portret użytkownika R41nm4n

Podejrzewam że jakby zebrać

Podejrzewam że jakby zebrać do kupy wasze komentarze za 2-3 dni to się okaże że zydo- reptilianie żyjący na będącym hologramem księżycu wysłali na polecenie szatanistow hemtrailsy że starożytnych podziemnych baz aby wprowadzić GMO do nwo za pomocą chińskiego superkomputera na chwałę masona lucyfera który wsadzi wszystkim chipy haarp w  mięsień pierscieniowy wywołując tornado w uzbekistanie ale wystarczy odmamlac 3 zdrowaski przed obrazkiem z lichenia za 15,50 i cały misterny plan ufonautow weźmie w łeb 

Portret użytkownika R41nm4n

NASA swojego czasu skupowala

NASA swojego czasu skupowala procki 486 chociaż na rynku były już pentium 4 po prostu nie masz pojęcia o czym piszesz 

Przy tej ilości układów bardziej liczy się pobór mocy i niezawodność niż super wypasiona nowoczesna ledwo wprowadzona na rynek technologia

Strony

Skomentuj