Najnowsze odkrycie sugeruje, że w ludzkim mózgu żyją bakterie jelitowe

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Laura Dahl/CC BY-NC 2.0

Badania sugerują, że w ludzkim mózgu mogą osiedlać się bakterie jelitowe. Podczas corocznego zjazdu Society for Neuroscience (Towarzystwo na rzecz Neuronauki), zaprezentowano zdjęcia mikroskopowe wysokiej rozdzielczości, na których widać bakterie penetrujące i osiedlające się w zdrowych komórkach mózgowych.

 

Od dawna mówi się, że układ jelitowy to nasz drugi mózg, ponieważ zawiera miliony neuronów i potrafi funkcjonować niezależnie od „głównego” mózgu. Co więcej, znajduje się tam drugie największe w naszym organizmie skupisko komórek nerwowych. Kilka miesięcy temu, naukowcy z Flinders University dokonali pierwszej przełomowej obserwacji aktywności neuronalnej w mysich jelitach – podczas pracy mięśni jelit zauważono wypalanie się neuronów.

 

Teraz badacze z Uniwersytetu Alabama w Birmingham przypadkowo mogli dokonać sensacyjnego odkrycia. Neuroanatom Rosalinda Roberts i jej zespół analizowała różnice między mózgami osób zdrowych i chorujących na schizofrenię. W tym celu pobrała tkanki mózgowe osób tuż po ich śmierci i przyglądała im się pod mikroskopem.

 

Około 5 lat temu, Courtney Walker z tego samego zespołu badawczego zauważyła tajemnicze obiekty w tkankach mózgowych, przypominające pałeczki, lecz ignorowała je. Jednak Rosalinda Roberts podzieliła się tym odkryciem z resztą zespołu i zaczęto prowadzić badania. W 2018 roku, bakteriolog dostarczył jej wyniki analizy – okazało się, że te dziwne obiekty to bakterie. Co więcej, znaleziono je we wszystkich tkankach mózgowych, które należały do osób zdrowych i chorych na schizofrenię.

Źródło: Rosalinda Roberts/Courtney Walker/Charlene Farmer

Rosalinda Roberts zaczęła prowadzić kolejne badania. Najpierw przebadała zdrowe mózgi myszy. Pobrała tkanki tuż po śmierci zwierząt i również odkryła w nich bakterie. Następnie sprawdziła mózgi myszy, które były hodowane bez kontaktu z mikroorganizmami i nie znalazła w nich żadnych bakterii.

 

Zespół przeprowadził sekwencjonowanie RNA bakterii, które znaleziono w ludzkich mózgach. Okazało się, że należą one do trzech typów bakterii jelitowych: Firmicutes, Proteobakterii i Bacteroidetes. Oczywiście nikt nie ma pojęcia, w jaki sposób przedostały się one z jelit do mózgu i właśnie na tym polega cała zagadka. Nie wiadomo również, czy mogą one wywierać pozytywny lub negatywny wpływ na mózg i jego funkcjonowanie oraz czy istnieje jakaś różnica między bakteriami, które znaleziono w mózgach ludzi zdrowych a tych, które znajdowały się w mózgach chorych na schizofrenię.

 

Naukowcy zauważyli, że omawiane bakterie jelitowe chętniej osiedlają się w astrocytach – największych komórkach glejowych, które oddziałują i wspierają neurony. Drobnoustroje skupiają się przede wszystkim przy końcach astrocytów, które otaczają naczynia krwionośne w barierze krew-mózg. Większą populację bakterii jelitowych zauważono również wokół długich włókien projekcyjnych neuronów, które otoczone są tzw. mieliną – białą tłuszczową substancją. Możliwe, że obecność tłuszczu i cukru przyciąga te bakterie.

 

Mózgi osób zmarłych rzadko poddawane są badaniom z pomocą mikroskopu elektronowego, dlatego nikt dotychczas nie zauważył bakterii w ludzkim mózgu. Jednak naukowcy nie wykluczają, że poddane analizie tkanki mózgowe mogły zostać zwyczajnie zanieczyszczone bakteriami. Oczywiście potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić, w jaki sposób te drobnoustroje dotarły do mózgu.

 

Jeśli okaże się, że ludzki mózg faktycznie jest zamieszkały przez bakterie jelitowe, będziemy mieli do czynienia z wielkim odkryciem. To tylko potwierdzi, że nasz „drugi mózg” w układzie jelitowym bardzo blisko współpracuje z „głównym” mózgiem. Z pewnością zrewolucjonizuje to medycynę i być może pozwoli opracować nowe terapie dla ludzi z chorobami psychicznymi.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mutant87

nie, nie, Zbigniew...ci

nie, nie, Zbigniew...ci "nałkoffcy" badali i liczyli larwy powstałe z bakterii jelitowych żyjących w ich mózgach, w/w larwy po osiągnięciu dojrzałości, wyłaziły im najprawdopodobniej uszami, niestety szczegółów nie chcieli podać...

Portret użytkownika Medium

Po pierwsze nieprawda, że to

Po pierwsze nieprawda, że to pierwsze odkrycie bakterii w ludzkim mózgu, parę lat temu słyszłam doniesienia, że przyczyną padaczki są właśnie chorobotwórcze bakterie, które zaatakowały mózg. Być może chodzi o to, że po raz pierwszy w tkance mózgowej znalezione bakterie jelitowe.

Po drugie wyszukiwanie fizycznej manifestacji choroby psychicznej jaką jest schizofrenia trochę mnie śmieszy. Materializm w medycynie jest wszechobecny.

Po trzecie mamy logiczne i namacalne uzasadnienie powiedzenia, że ktoś ma nasrane do mózgu. Rozwinięcie tej myśli zostawiam czytelnikom, by nie infekować ich mózgów Diablo

Portret użytkownika iaouweufqw

przyczyny padaczki bywają

przyczyny padaczki bywają różne alkoholizm narkomania (destabilizacja układu hormonalnego) fizyczne uszkodzenia układu nerwowego, podłoze psychiczne, mogą być to też stany zapalne związane z zakażeniem ale także i np rak w zasadzie to też uszkodzenie układu wiele jest podłoży opuchlizna mózgu związana z zapaleniem opon mózgowych czy wscieklizna (zapalenie układu nerwowego) uwierz mi to nie jest tylko kwestia tego ze ktos ma bakterie kałowe w mózgu 

Strony

Skomentuj