Najnowsze dane potwierdzają, że Ziemia zwalnia swój ruch obrotowy

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Nowe badania naukowe dowodzą, że prędkość obrotowa Ziemi systematycznie maleje w ciągu ostatniej dekady. Dane sugerują, że prędkość obrotowa jądra wewnętrznego Ziemi jest obecnie 2,5 razy wolniejsza w porównaniu z poprzednią dekadą.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Nature" 12 czerwca 2024 roku jest dziełem naukowców z Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wykorzystali oni ponad dwie dekady danych sejsmicznych, aby pogłębić naszą wiedzę na temat jądra wewnętrznego Ziemi. Zespół badawczy zastosował zaawansowane techniki formowania wiązki oraz szczegółowe porównania fal sejsmicznych, co pozwoliło im uzyskać istotne informacje na temat wewnętrznych mechanizmów naszej planety.

 

Naukowcy wykorzystali dane z dwóch wysokiej jakości sieci sejsmicznych - ILAR (Illinois Long-Range) oraz YKA (Yellowknife Seismic Array). Dzięki dobrze zaprojektowanej aperturze i strategicznemu umiejscowieniu, sieci te były w stanie rejestrować wyraźne fale teleseizmiczne P o okresach bliskich jednej sekundzie. Badacze zgromadzili dane z 121 wydarzeń sejsmicznych, które miały miejsce w 42 różnych lokalizacjach, w tym 16 odrębnych multipletów - grup trzech do siedmiu powtarzających się w czasie wstrząsów sejsmicznych.

 

Zastosowanie techniki formowania wiązki znacząco poprawiło stosunek sygnału do szumu, umożliwiwiając precyzyjne porównania fal. Naukowcy dokonali łącznie 200 porównań par fal, koncentrując się na zmianach w falach PKIKP na przestrzeni lat. Fale PKIKP to typ fal sejsmicznych, które przemieszczają się przez jądro wewnętrzne Ziemi, a badanie zmian w tych falach może dostarczyć cennych informacji na temat właściwości jądra.

Co ciekawe, podczas gdy wiele fal PKIKP wykazywało zmiany w czasie, inne fale sejsmiczne, w tym fazy odbite od jądra wewnętrznego, nie wykazywały zauważalnych zmian w czasie przybycia lub kształcie fali. Naukowcy sklasyfikowali pary fal w trzech kategoriach: podobne, nieco podobne i różne. Ta klasyfikacja dała 57, 72 i 71 par, odpowiednio, dostarczając szerokiego obrazu zmian w falach PKIKP na przestrzeni lat.

 

Jednym z interesujących ustaleń badania była analiza multipletów. Zazwyczaj multiplet składa się z trójki wydarzeń, które powtarzają się przez kilka lat. Na przykład jeden triplet oznaczony jako multiplet O powtarzał się w 2003, 2009 i 2020 roku, a inny, multiplet J, powtarzał się w 2002, 2009 i 2022 roku. Wizualna analiza tych multipletów wykazała, że środkowe wydarzenie często miało falę o odmiennym kształcie w porównaniu do pozostałych dwóch, które były niemal identyczne. Ten wzorzec sugeruje, że fale PKIKP mogą ulegać zmianom, a następnie powracać do pierwotnej formy, co potencjalnie odzwierciedla złożoność dynamiki jądra wewnętrznego Ziemi.

 

Badanie wykazało również ogólne tendencje w oparciu o dane z obu sieci sejsmicznych. Pary pochodzące z lokalizacji południowych wykazywały mniejsze różnice w kształcie fali w sieci YKA. Ponadto większość par z wcześniejszych lat wykazywała znacznie większe różnice w kształcie fali, co może odzwierciedlać czasowe zmiany właściwości jądra.

Autorzy badania zauważyli również, że linie dopasowania reprezentujące fale sejsmiczne wskazują na wolniejszą prędkość obrotową jądra wewnętrznego Ziemi po 2008 roku. Konkretnie, prędkość obrotowa od tego czasu jest około 2,5 razy wolniejsza w porównaniu do wcześniejszych lat. To odkrycie dostarcza nowej perspektywy na temat dynamiki jądra wewnętrznego, wnosząc wkład w trwającą debatę na temat procesów obrotowych i innych wewnętrznych procesów w Ziemi.

 

To obszerne badanie, oparte na ponad 20 latach danych sejsmicznych, stanowi znaczący postęp w naszym zrozumieniu jądra wewnętrznego Ziemi. Poprzez skrupulatną analizę zmian w kształcie fal, zwłaszcza w falach PKIKP, badanie oferuje kluczowe wglądy w dynamiczne zachowanie jądra.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Znaczy się , "zasada

Znaczy się , "zasada zachowania krętu" - to lipa. Ziemia i jądro wewnętrzne - zwalniają obrót. Może choć "jądro zewnętrzne" - przyspiesza (lub przemieszcza ku powierzchni). Tyle lat nauki - na nic.

Portret użytkownika Grzegorz

Przemagnesowanie biegunów na

Przemagnesowanie biegunów na ziemi trwa a jak wiemy aby silnik zmienił kierunek onrotów najpierw musi się zatrzymać więc to nic dziwnego... Ponad 100 lat temu "śpiący prorok" opisywał że zaczną się zmiany na ziemi i że nastąpi przebiegunowanie które zacznie się około 1980.. roku i na początku będzie nie zauważone przez ludzi.. w 2018 roku bieguny magnetyczne pędziły juz z prędkością 65 km/rok a teraz to nawet nikt nie podaje tych danych.!!?? To że przemagnesowanie było już wilokrotnie na ziemi wiemy też z badań law magnetycznych. Klimat się zmieni i znowu może na antarktydzie będa rosnąć paprocie i palmy... a w Polsce będziemy sadzić cytrusy... Nic nie trwa wiecznie!!! 

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Intermarium is solution for Europe

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj