Najdroższy lotniskowiec świata USS Gerald R. Ford rozpoczął testy na morzu

Kategorie: 

Źródło: U.S. Navy

Pierwszy lotniskowiec typu Gerald R. Ford, zamówiony przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, wypłynął niedawno na morze. Ten najnowocześniejszy i najdroższy lotniskowiec świata będzie przechodził przez liczne testy, które zakończą się dopiero w 2018 roku.

 

Prace nad okrętem USS Gerald R. Ford rozpoczęły się w 2009 roku i miały dobiec końca w 2015 roku, pochłaniając 10,5 miliardów dolarów. Lecz w wyniku usterek, budowa nieco przedłużyła się. Ostatecznie prace pochłonęły niemal 13 miliardów dolarów + 5 miliardów dolarów na same badania i rozwój lotniskowców nowej klasy.

Źródło: U.S. Navy

USS Gerald R. Ford posiada dwa reaktowy atomowe oraz najnowocześniejsze technologie, w tym katapulty elektromagnetyczne. Na jego pokładzie mają pojawić się najnowsze myśliwce F-35, drony bojowe oraz załoga licząca ponad 4500 marynarzy. Lotniskowiec posiada ponad 330 metrów długości, 41 metrów szerokości, wyporność 100 tysięcy ton i osiąga prędkość maksymalną około 60 km/h.

8 kwietnia, lotniskowiec USS Gerald R. Ford opuścił stocznię w Newport i przejdzie przez szereg testów. Szacuje się, że pełną sprawność bojową osiągnie w okolicach 2021 roku. US Navy chce zastąpić nimi lotniskowiec USS Enterprise oraz jednostki typu Nimitz.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika anonim

Lotniskowiec nie bez powodu

Lotniskowiec nie bez powodu pływa z obstawą kilku krążowników rakietowych, niszczycieli, fregat itp. żeby mogły go chronić przed różnymi rakietami lecącymi z powietrza... tak, z głowicami nuklearnymi też. 

Portret użytkownika Medium

Znamiennym jest fakt

Znamiennym jest fakt podawania kosztów tych różnych amerykańskich produktów. To tak, jakby chcieli się ze światem licytować na wydatki, to tu rzeczywiście zdecydowanie prowadzą.

Skomentuj