Nagrodę Nobla z chemii otrzymali trzej naukowcy za prace nad mikroskopijnymi maszynami molekularnymi

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Daniel Gasienica/CC BY-NC-ND 2.0

W środę, nagrody Nobla były przyznawane za szczególne zasługi w dziedzinie chemii. Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła trzech zwycięzców.

 

Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla z chemii są Jean-Pierre Sauvage, profesor w Université de Strasbourg I oraz pracownik państwowej instytucji naukowej Centre national de la recherche scientifique, Sir James Fraser Stoddart, szkocki chemik z Northwestern University oraz Bernard Lucas Feringa, holenderski naukowiec zajmujący się chemią organiczną, który pracuje na Uniwersytecie w Groningen oraz w Holenderskiej Królewskiej Akademii Nauk i Sztuki.

Komitet noblowski wyróżnił ich za stworzenie i zsyntezowanie najmniejszych na świecie maszyn molekularnych. Prace chemików umożliwiły zbudowanie mikroskopijnych cząsteczek, którymi można sterować zupełnie tak jak maszynami. Ich wynalazek może mieć szerokie zastosowanie w medycynie - mógłby np. dostarczać leki bezpośrednio do komórek nowotworowych.

Laureaci otrzymają medale i dyplomy wraz z kwotą 8 milionów koron (tj. około 3,6 miliona złotych). Zwykle w takiej sytuacji, nagroda pieniężna jest dzielona równo pomiędzy zwycięzcami.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj