Nagroda Nobla w dziedzinie chemii wręczona za „ewolucję kontrolowaną”

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Tim Ereneta/CC BY-NC 2.0

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymała 62-letnia Frances H. Arnold, 67-letni George P. Smith i 67-letni Gregory P. Winter. Naukowców wyróżniono za badania, które możemy dziś wykorzystać w medycynie oraz do produkcji praktycznie wszystkiego – począwszy od biopaliw, po farmaceutyki.

 

Amerykanka Frances H. Arnold z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego opracowała metodę kontrolowanej ewolucji enzymów, które przyspieszają reakcje chemiczne, jakie nie zachodzą w przyrodzie. Jej praca przyczyniła się do powstania między innymi biopaliw, przyjaznych środowisku tworzyw sztucznych oraz leków.

 

Z kolei Amerykanin George P. Smith z Uniwersytetu Missouri i Brytyjczyk Gregory P. Winter z Uniwersytetu Cambridge zostali wyróżnieni za wykorzystanie bakteriofagów do produkcji białek. Badacze uzyskali przeciwciała, zdolne do neutralizowania toksyn i zwalczania chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów złośliwych.

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii otrzymają do podziału 9 milionów koron, tj. około 3,7 miliona złotych. Połowę nagrody pieniężnej otrzyma Frances H. Arnold, a drugą połową podzielą się George P. Smith i Gregory P. Winter.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

Niewiem kogo interesują noble

Niewiem kogo interesują noble...nikt z nas niema na to wpływu nic z tego niema.Sami sobie wymyslili jakies smiszne konkursy i sie nagradzają między soba.Interesuje mnie to jak zeszłoroczny snieg w lany poniedziałek.Albo zapach skarpetek schetyny o poranku,albo że lubnałer nie miesci sie głowa do słoika i nie może jesc ogórków kiszonych z tego powodu.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika Bijacz

No pewnie że nic nie masz z

No pewnie że nic nie masz z tego że ktoś inny dostał Nagrodę Nobla i gdybym chciał być uszczypliwy, a umówmy się, zdenerwowałeś mnie swoim postem, to napisałbym że masz rację że nic Cię to nie interesuje, szkoda Twojego czasu. Biorąc pod uwagę Twoją umiejętność pisania tak oryginalnych i finezyjnych porównań Nobel z literatury byłby zbyt małym uhonorowaniem Twojej twórczości, nie dziwota że w tym roku go nie rozdają.

Skomentuj