Nagrano kolizję asteroidy z Jowiszem

Kategorie: 

Źródło: Ethan Chappel/Twitter

Obecnie panują doskonałe warunki do obserwacji Jowisza. Astronom amator z Teksasu wykorzystał ten czas i udało mu się uchwycić zderzenie asteroidy z gazowym gigantem oraz eksplozję w górnej warstwie atmosfery.

 

Amerykanin Ethan Chappel dokonał swojego odkrycia 7 sierpnia o godzinie 4:07 czasu UTC. Tamtej nocy zdołał nagrać moment zderzenia dużej asteroidy z Jowiszem oraz błysk, reprezentujący eksplozję. Astronom amator szybko podzielił się swoim odkryciem za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jowisz posiada bardzo silną grawitację i z łatwością przyciąga do siebie masywne obiekty kosmiczne. Kolizje tego typu wcale nie należą do rzadkości, lecz rzadkością jest to, że całe zjawisko udało się zarejestrować z pomocą kamery.

Astronomowie potwierdzają, że Ethan Chappel miał ogromne szczęście, rejestrując zjawisko, które trwa zaledwie kilka sekund. Obserwując Jowisza należy bowiem uzbroić się nie tylko w dobry sprzęt, ale przede wszystkim w cierpliwość.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hihiha

Ten jowisz ponoć to gazowy

Ten jowisz ponoć to gazowy olbrzym ciekawe tylko dla czego ciągle widzimy tę samą grafikę od lat jakos te gazy staneły w miejscu są jakby zamrożone żadnych turbulencji czy ruchu, patrzę a tu ta sama grafa z 2014 i ta sama z 2019 hihi normalnie toż to jaja jak arbuzy. Panowie z nasy pora zrobić nowy obrazek, przynajmniej jakiś upgrade co kilka lat........... autorze admin może rozwiał byś moje wątpliwości w tym temacie ?? jak nie wiesz to wymyśl jakąś teoryjkę! ja już jedną wymyśliłem dla gimbazy: gazy wyglądaja jakby zamrożone z tego powodu że ruchają się bardzo po malutku tak powoli że tego nie widać :)))))))))))))))))) mam drógą: tam nie ma ruchów tych gazów bo brakuje wiatru i wszystek gaz sobie wisi nieruchomo w hihi powietrzu :)))))))) a wg wikipedii są tam burze: "Burze takie jak ta występują powszechnie w atmosferze gazowego giganta"

TU NIE WCHODZIC    ---->      https://i.postimg.cc/Y2yJ2DLg/jupiter.jpg

 

Skomentuj