Nagły wzrost kursu franka szwajcarskiego - kosztował dzisiaj nawet 5 złotych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wszyscy, którzy mają kredyty nominowane we frankach szwajcarskich przecierali dzisiaj oczy ze zdumienia obserwując co dzieje się z kursem tej waluty. Jeszcze rano za franka płacono 3,53 zł. W pewnym momencie, po ogłoszeniu decyzji banku centralnego o zakończeniu "drukowania" pieniędzy bez pokrycia, frank bardzo się umocnił przebijając nawet psychologiczną barierę 5 zł.

 

Stało się to, czego obawiano się po niedawnym referendum w sprawie zwiększenia rezerw złota, które miało być pokryciem dla franka. Ostatecznie pomysł upadł, ale szwajcarski bank centralny widocznie uznał, że ryzyko inflacji na skutek produkcji pustego pieniądza jest zbyt wielkie i uciął "druk".

 

Dotychczas utrzymywano sztucznie kros walutowy CHF/EUR na poziomie 1,2 franka za euro. Popyt na szwajcarską walutę jest tak duży, że chwilę po publikacji decyzji o zaprzestaniu "obrony" minimalnego kursu względem euro, frank umocnił się do poziomu 0,9 CHF za euro. Obecnie stabilizuje się na poziomie 1:1 na parze CHF/EUR  i jego utrzymanie jest jak najbardziej realne. Teoretycznie frank powinien kosztować przynajmniej tyle ile kosztuje euro.

Źródło: nbp.pl

Być może dojdzie jednak do korekty kursu franka. Jeśli jego cena będzie zbyt wysoka popyt może zmaleć. Jednak trzeba pamiętać, że wybór przez inwestorów franka szwajcarskiego jako bezpiecznej waluty referencyjnej nie jest przypadkiem. Dolar cały czas jest psuty na tak wielką skalę, że tylko fakt, iż jest walutą rezerwową świata zapewnia mu jako taką wartość. Strefa euro nadal jest w rozsypce i mówi się o usunięciu z niej Grecji. To powoduje, że wciąż jest wystarczająco dużo powodów, aby kupować szwajcarską walutę, a to zwiastuje, że zwyżka kursu będzie raczej stała.

W najgorszej sytuacji znajdują się teraz ludzie, którzy wzięli kredyty w momencie, gdy frank szwajcarski kosztował 2,5 zł. Ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia, ponieważ w wielu przypadkach banki mogą prosić o dodatkowe zabezpieczenie gdyż wartość ich nieruchomości nie pokrywa kwoty kredytu. Tak jednak może się kończyć hazard, jakim niewątpliwie jest zadłużanie się w walucie, w której się nie zarabia.

 

Zapewne pojawi się teraz wiele populistycznych pomysłów, aby pomóc zadłużonym we frankach. Oczywiście politycy nie mają swoich pieniędzy i żeby dać hazardzistom trzeba będzie zabrać tym, którzy mają kredyty w złotówkach. Ich los niespecjalnie interesuje rządzących. Ilość kredytobiorców mających zobowiązania nominowane we frankach szwajcarskich jest w Polsce szacowana na 500 do 800 tysięcy.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ben

 Ku---wa jak czytam  co

 Ku---wa jak czytam  co niektórych wypociny to mam wzdryg wymiotny braliscie  wiedzieliście  było ryzyko teraz zapłacicie   .Tak   ludzie zapłacą  a wy nie   co do Żydów ! tak to przez nich  ,niedawno ta religijna sekta  zażądała  wydania pieniędzy zgromadzonych  w banku przez swych nieżyjących współplemieńców a że jest takie holokaustyczne prawo trzeba było im dać chociaż to i tak bank syjonistyczny  ale w opini publicznej wszystko musi wygladać cacy .Druga sprawa  dotyczy tych co nie mają  wy też zapłacicie sankcje wymierzone  przeciw Rosji już maja swój efekt  obrót towarami w Europie i na świecie został zachamowany  czyt.. ograniczony tym samym  mniej pieniedzy wpływa do banku Szwajcarskiego  ,złoto które wyparowało ,tania ropa   ale  czy firmy które są właścicielami  platform wydobywczych  to nie ci sami bankierzy czy pozwolą sobie na straty ,nie  a więc  trzeba było coś wymyślić cdn! nastąpi wzrost cen za paliwo   za jedzenie  itd...  tak że podśmiewanie się  jest nie na miejscu  .Mam paru znajomych  dziś  po zmianie wartości franka   część z nich jest załamana czy mam się z nich nabijać,nie bo wiem  co to może przynieść  nam wszystkim.Jeszcze raz co do Żydów  taki da się na sucho ogolić  oby tylko zarobić kosztem innych.

Portret użytkownika lolo

  Tuż po 2000 r. miałem

 
Tuż po 2000 r. miałem kredyt o stałym oprocentowaniu, na 24 raty w pln. I jakoś się tak złożyło, że na ostatnich osiem rat chciałem to spłacić "za jednym zamachem". No i wyszło, że w ratach mam ponad dwa razy tyle. A bank był z tych tzw. poważnych. W owym czasie ludzie na gwałt brali pożyczki mieszkaniowe na 30 lat +/-. A ja przechodząc koło takiej kolejki "z głupia frant" pytałem się ich, kto to będzie spłacał? Patrzyli jak na idiotę. Tak samo gdy mówiłem, że Unia to "nie wszystko złoto co się świeci". Można powiedzieć, że mam cichą satysfsakcję, choć z drugiej strony jaka to satysfakcja, jak to ten sam wózek, na którym jadę z tymi co dzisiaj z przerażeniem patrzą w przyszłość, bo wszystkie złudzenia "świetlanej przyszłości" odchodzą w siną dal jedno za drugim... A Unia miała być "lekiem na całe zło"...

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Sami idio... nie posiadający

Sami idio... nie posiadający podstaw ekonomi i założeń finansowo-parytetowych tutaj się wypowiadają. To było nieuniknione od conajmniej 2007 roku, a sygnały co do wzrostu stabilności i siły nabywczej Franka pojawiły się w 2005. To że kurs utrzymywał się na poziomie 3,2 to tylko spekulacja banku narodowego Szwajcarii i tylko dzięki niemu udawało sie utrzymać kurs na tak "niskim" poziomie w stosunku do 97% walut. 
Poziom waszego wykształcenia to dno które ciężko się czyta. Nie macie pojecia o wielkości rządów Szwajcarii, nie wiecie kto rządzi bankiem centralnym a plujecie "żydami", brak wiedzy same głupoty pod publiczkę. 
Do roboty miernoty wiecznie narzekające i płaczące że ten ma to, a tamten tamto itd.. a wy nieroby gó... macie i nic więcej nie zdobędziecie bo nie chce się wam ruszyć d.. i wziąć się do roboty. Ciemnogród je....

Portret użytkownika Grucha

    A SZKODA ŻE HITLER

 
  A SZKODA ŻE HITLER WSZYSTKICH ŻYDÓW NIE WYŁAPAŁ?!!!.
 
   MOŻE W KOŃCU POLACY MIELI BY SPOKOJNE ŻYCIE A NIE CIĄGŁĄ
 
  GONITWE ZA KASĄ ŻEBY WAM PŁACIĆ. ZŁODZIEJE!!! JESZCZE RAZ  
 
      ZŁODZIEJE!!!!!!!!

Strony

Skomentuj