Nagły wzrost aktywności wulkanicznej na całym świecie może mieć związek z perygeum Księżyca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Obecnie na świecie trwa kilkanaście erupcji wulkanicznych jednocześnie. W samej Indonezji wybuchają aż 3 wulkany. Zjawiska te występują również na Filipinach w Gwatemali, w Kolumbii, w Japonii, a nawet w Etiopii.

Wzmożenie aktywności wulkanicznej jest obecnie ewidentne. December 14 2017. By Nachelle Homestay Zdecydowanie rekordowa ilość erupcji wulkanicznych ma miejsce w Indonezji. Jednocześnie dochodzi do sporej aktywności wulkanów Sinabung, Merapi i Agung. Wulkan Sinabung wybucha od 14 grudnia. Nad kraterem unosi się kilkukilometrowy pióropusz pyłu i gazów wulkanicznych.

Niespokojnie pozostaje w okolicy wulkanu Agung na Bali. Cały czas dochodzi do licznych zjawisk sejsmicznych w obrębie jego kaldery i okazjonalnie pojawiają się spektakularne emisje popiołu.

Chmura nad kraterem ma momentami ponad 1,5 km wysokości. Wulkanolodzy twierdzą, że ilość magmy w kraterze zmniejsza się w porównaniu do poziomu jaki obserwowano w listopadzie.

W Azji trwa rownież erupcja filipińskiego wulkanu Kanalon. Cały czas dochodzi tamm do licznych rojów trzęsień ziemi. W ciągu zaledwie 24 godzin doszło tam do 1217 wstrzasów! To zwiastuje spory potencjał tego wulkanu. Na kontynencie azjatyckim dużą aktywność utrzymuje też jak zwykle wulkan Sakurajima z Japonii. Żywioł ten jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Podobna obfitość erupcji występuje w Ameryce Środkowej, a konkretnie w Gwatemali, gdzie trwają erupcje dwóch wulkanów Santiaguito i Fuego. Ten pierwszy cały czas kontynuuje spore emisje gazów wulkanicznych i pyłu. Stale notuje się tam aktywność sejsmiczną, a nad kraterem unosi się kilkukilometrowa chmura.

Taka sama sytuacja występuje w obrębie wulkanu Fuego. Pióropusz gazów i popiołu wznosi się tam do wysokosci 5 km.

Spora aktywność wulkaniczna występuje też we włoskim wulkanie Stromboli. Ten żywioł należy jednak do najaktywniejszych wulkanów świata i wszelkei wzmożenia jego działallności nie są niczym zaskakującym.

Wulkany pozostają też aktywne w Afryce. Warto wspomnieć o Erta Ale z Etiopii. Na jego szczycie powstały już trzy jeziora lawy, które są ze sobą w różny sposób połączone. Zdjęcia satelitarne z 10 grudnia wskazują na obecność wielu miejsc gdzie dochodzi do licznych emisji gazów wulkanicznych.

Tak masowe wzmożenie aktywności wulkanicznej, jakie obserwujemy obecnie, może być związane z trwającym obecnie perygeum księżycowym. Jak wiadomo w tym okresie, który potrwa jeszcze przynajmniej do końca stycznia przyszłego roku, można się spodziewać większego niż zwykle wpływu grawitacyjnego naszego satelity. Skutkuje to przeważnie wyższymi niż zwykle falami pływowymi na oceanach, ale też wzrostem aktywności wulkanicznej na całym świecie, co właśnie obecnie obserwujemy.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hansi

"Perigeum Księżyca" ???.. A

"Perigeum Księżyca" ???.. Smile A CÓŻ to za zwierzę, szanowny Adminie ? Smile "Perigea Księzyca" - mamy dosyć często Smile Ja bym tam optował za wersją INNYCH trochę, mniejszych satelitów Ziemi, krążących dużo bliżej Smile Wyposażonych w ró zne ciekawe zabawki, USraela i Rsussii :)..

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Dr nałk

Kolejny "Koniec Świata"?

Kolejny "Koniec Świata"? Przez ponad 40 lat życia zdążyłem się z nimi oswoić, a nawet zaprzyjaźnić.

Najlepsze jest to, że piewcy końców świata zapowiadajac je od zawsze i wciąż, po kilka razy w roku, w końcu trafią i będą chodzili pełni dumy powtarzając "a nie mówiłem?" choć niczego nie przewidują, tylko twają w obłędzie.

To jakby 10 latkowi mówić, ze zapłaci mandat za przekroczenie prędkości, choć przez kilka najbliżych lat nie będzie miał nawet prawa jazdy. Jednak kiedyś je w końcu zrobi i trafi się, że mandat zapłaci. Wtedy taki "prorok wyskakuje i mówi "widzisz, od zawsze cię ostrzegałem, a ty mnie nie słuchałeś!" Język

Portret użytkownika Jolcia

Dobrze że się oswoileświecą

Dobrze że się oswoileświecą to i zaskoczenie będzie wielkie. 

Bo co Bóg obiecał to i spełni.  Gdyby nie tacy jak ty to proroctwa by się nie wypełniły.  Bo większość ma to wyśmiewać i biblia zapowiada ze odejdą niczym scierń.

I nie koniec świata tylko koniec obecnego stanu jaki mamy dookoła. Gdzie Religia Polityka i Handel drążą ludzi niczym wampiry.

 

Skomentuj