Nagłe ocieplenie stratosfery wywołało przesunięcie wiru polarnego w kierunku Europy

Kategorie: 

Źródło: wxcharts.eu

Nad Arktyką trwa zjawisko zwane nagłym ogrzewaniem stratosfery lub SSW od ang. Sudden Stratospheric Warming. Meteorolodzy są pewni, że w ciągu najbliższych 3 tygodni Europa znajdzie się pod wpływem znacznie chłodniejszych mas powietrza.

 

Zdaniem synoptyków oznacza to, że w Europie zagości na stałe zimowa aura z mrozem i obfitymi opadami śniegu. Na wschodzie i w centrum naszego kontynentu pokrywa śniegowa powinna przetrwać przynajmniej do lutego. 

Obecnie trwające zjawisko SSW rozpoczęło się mniej więcej tydzień temu i obecnie pogodowe szaleństwo zaczyna już docierać do troposfery, czyli warstwy atmosfery w której żyjemy.

Co jakiś czas stratosfera nagle ogrzewa się do kilkudziesięciu stopni pod wpływem ciepła słonecznego odbitego od Ziemi i w efekcie osłabia arktyczny wir polarny, atmosferyczny prąd strumieniowy pędzący nad Arktyką z prędkością ponad 130 km/h. Zdarzały się przypadki gdy zjawisko SSW wpływało na jego kierunek powodując meandrowanie prądów strumieniowych wchodzących w skład wiru polarnego. 
Takie zjawisko będzie napędzało do Europy mroźne masy powietrza.

Eksperci obawiają się też, że w takich warunkach jak obecnie istnieje duże prawdopodobieństwo blokowania się układów niskiego ciśnienia, co może skutkować pozostawaniem polarnego mrozu na danym obszarze w bardzo długim okresie czasu.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

A ja się pytam jak światło

A ja się pytam jak światło słoneczne ma się odbijać od ziemi podczas nocy polarnej?!? Może to te antenki znane jako HAARP robią jako wielka mikrofalówka i podgrzewają stratosfere dla zepchnięcia wiru polarnego, aby poudawać, że zima na naszych szerokościach jeszcze istnieje hehehe... szczerze to z uwagi na brak Pradu Zatokowego i tak skutą lodem Arktykę więsze szanse na mroźną zimę ma Kanada i Północne stany, niż Europa... ocean ogólnie to łagodzi klimat, a Golfstrom stanowi jak dla mnie taką naturalną barięre dla wielkiego mrozu... Szczerze to ci naukowcy swoje prognozy mogą sobie w d... wsadzić... i tak od paru lat zima zamiast 3-4 miesięcy trwa 1 miesiąc i to na przełomie Stycznia i Lutego, a reszta to taka puźna jesień/przedwiośnie.

Portret użytkownika Jekyllman

Jackowski to jest blazen. Nie

Jackowski to jest blazen. Nie ma czegos takiego jak jego jasnowidzenie . Są tylko dary prorocze ktorych on na pewno nie posiada chocby ze zwzgledu na to jak chce na tym zarabiac. Dlatego by takiego daru nigdy nie dostal. Niech on lepiej dalej trupów szuka razem z tymi swoimi demonami.

Portret użytkownika Jaron22

Przez ostatnie lata SSW

Przez ostatnie lata SSW dawało w kość Amerykanom. Mrozy po minus 40 stopni i metrowe opady śniegu, za to w Europie temperatura była powyżej normy.  W tym roku widać to na nas może się skupić a u nich będzie ciepło. Ruletka.

Portret użytkownika szczepcio

To zwykła zima nazywa się

To zwykła zima nazywa się teraz szaleństwem pogodowym????Do jasnej cholery,parę stopni mrozu i kilka centymetrów śniegu to nie anomalia.Jakby naukowcy nie wiedzieli to mamy teraz zimę,a to jest pora roku,w której jest nieco chłodniej niż latem!!!!!

Portret użytkownika Taki

Prosze napisac Po prostu ze .

Prosze napisac Po prostu ze ....Ktos.....podgrzewa Jonosfere do temperatury..Plazmy,,,a pozniej widzimy Skutki !!!

Ostatnio...hamerikancy...przyznali sie ze udalo sie podgrzac jonosfere do temperatury okolo 3000 stopni,C,

moze to wypadek przy pracy albo zlosliwosc..!!!!!!

Strony

Skomentuj