Nagła erupcja wulkanu Kilauea! Władze ogłaszają najwyższy alarm

Kategorie: 

Źródło: USGS

Wulkan Kilauea na Hawajach wybuchł po wielu godzinach wzmożonej aktywności. Jak narazie, nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zaludnionych obszarów. Gazy wulkaniczne, mogą jednak stać się problemem dla okolicznych mieszkańców. Urzędnicy ostrzegają, że z krateru wylatują również skały i malutkie pasma włókna szklanego.

 

Zdjęcia z kamery internetowej pokazują szczeliny u podstawy krateru Halemaʻumaʻu. Aktywność ma miejsce, na powierzchni jeziora lawy, które było aktywne do maja 2021 roku. Widoczne były również duże ilości gazu wulkanicznego – głównie pary wodnej, dwutlenku węgla i dwutlenku siarki.

Wulian Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych żywiołów wulkanicznych na świecie. Przeważnie daje o sobie znać wypływami bazaltowej magmy, która zalewa okolice i często dociera do oceanu. Po najnowszym wzmożeniu aktywności, USGS podniosło poziom alarmu wulkanu Kīlauea z na najwyższy, a jego kod alertu lotniczego z pomarańczowego na czerwony.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj