Nagła erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach, wymusiła pilne ewakuacje ludności

Kategorie: 

Źródło: twitter

Wulkan Kilauea, który jest uważany za najbardziej aktywny wulkan świata, znowu o sobie przypomniał. Po serii trzęsień ziemi rozpoczęła się erupcja. Władze lokalne wprowadziły z tego powodu stan wyjątkowy na głównej wyspie.

Władze Hawajów wzywają mieszkańców zagrożonych osiedli do prewencyjnej ewakuacji. Polecono też w miarę możliwości zabezpieczyć swój dobytek i zwierzęta. Obecna faza aktywności wulkanu Kilauea rozpoczęła się 30 kwietnia. Wtedy doszło do serii trzęsień ziemi, z których najsilniejsze osiągnęło według USGS magnitudę 5 stopni w skali Richtera, skutkiem tego był nagły wzrósł poziomu lawy w kraterze i jej erupcja.

 

Lawa rozlewa się obecnie po okolicy i zaczyna zagrażać już osiedlu zamieszkałemu przez ponad 1500 osób. Ogłoszono ewakuację mieszkańców, ktorzy zostaną relokowani do zbudowanych już, specjalnych centrów bezpieczeństwa, które sa wyposażone w namioty dla ewakuowanych i z niezbędną infrastrukturę. 

Stożek wulkanu Kilauea wystaje 1247 metrów nad poziom morza, ale jego większa cześć znajduje się pod powierzchnią Oceanu Spokojnego. Ostatnia duża erupcja tego wulkanu miała miejsce w 2014 roku. Wtedy również zagrożeniem dla mieszkańców stały się rzeki lawy rozlewające się po okolicy i niszczące wszystko na swojej drodze.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj