Nagła erupcja wulkan Pacaya w Gwatemali wymusiła ewakuację 3000 osób

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Właśnie rozpoczęła się nowa fala aktywności wulkanu Pacaya w Gwatemali. W wyniku erupcji ewakuowano już 3000 osób. Aktywność wulkanu rozpoczęła się w sobotę a nasiliła w niedzielę.

 

Wulkan wyrzucił na wysokość 4 km kolumnę popiołu. Ewakuowane osoby to przede wszystkim mieszkańcy dwóch wiosek, El Rodeo i Patrocinio. Zamknięto zupełnie dostęp do okolic wulkanu. Intensywność erupcji może ulegać eskalacji.

 

Pacaya to czynny wulkan w Gwatemali. Jest on jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.  Stożek wznosi się na wysokość 2552 m n.p.m.. Położony jest na południe od stolicy Guatelama City, u wybrzeży jeziora Amatitlan.

 

Aktywność wulkaniczna w obrębie wulkanu Pacaya jest śledzona od początku XVI wieku. Do początku XIX wieku był bardzo aktywny. W tym okresie odnotowano przynajmniej 23 potężne wybuchowe erupcje.  Następnie wulkan na około 150 lat nie wykazywał aktywności, aż do roku 1965, kiedy znów zarejestrowano duży wybuch.

 

Erupcje tego wulkanu są głównie typu strombolijskiego, z charakterystycznymi emisjami gazów wznoszącymi się na setki metrów nad krater. Czasami jednak zdarzają się również najniebezpieczniejsze erupcje pliniańskie, czyli takie jak Krakatau z 1883 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj