Nadprzewodniki w temperaturze pokojowej zmienią świat

Kategorie: 

Źródło: Futurism

Odkrycie nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej będzie oznaczało nieprawdopodobny przełom w technologii, podobny do tego, jakim było wynalezienie elektryczności czy zbudowanie komputera.

W czwartek 21 lutego Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych opublikował zgłoszenie patentowe Marynarki Wojennej na nadprzewodnik w temperaturze pokojowej.

 

Naukowcy od dekad poszukują nadprzewodnika, który działałby w temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej, którą uważają za 25 stopni Celsjusza (77 stopni Fahrenheita). Prof. Russell Hemley z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona wraz z zespołem odkrył, że takim nadprzewodnikiem może być związek wodoru z lantanem.

 

Choć na razie stan nadprzewodzący osiągany jest pod bardzo dużym ciśnieniem, to badacz jest zdania, że podobne efekty będzie można uzyskać także pod niższymi ciśnieniami. Jeszcze większym przełomem może okazać się zgłoszenie patentowe US Navy, dotyczące odkrycia badacza zatrudnionego w jej szeregach - Salvatore Cezara Paisa.Patent stanowi opis drutu składającego się z metalowej powłoki na rdzeniu izolatora. Cewka elektromagnetyczna otacza drut. Po jej aktywowaniu przez prąd pulsacyjny mają pojawiać się wibracje, pozwalające drucikowi pełnić rolę nadprzewodnika w temperaturze pokojowej.

 

Co to może oznaczać? Nadprzewodniki w temperaturze pokojowej pozwolą poprzez konstruowanie linii przesyłowych z nowych materiałów i bez potrzeby budowania żadnej nowej elektrowni, zyskać co najmniej jedną trzecią energii elektrycznej, która dziś jest tracona przy jej przesyłaniu oraz dlatego, że tranzystory i inne urządzenia elektroniczne, w tym komputery, nagrzewają się podczas pracy. Pozwolą o wiele skuteczniej magazynować energię elektryczną.

 

Prąd wpuszczony w pętlę mógłby krążyć wiecznie i bez strat oraz być w dowolnym momencie wykorzystany. Będziemy mogli zużywać mniej energii, zmieścić w tranzystorach więcej procesorów, gdyż nie będą się one wzajemnie nagrzewały i będą się mniej wzajemnie zaburzały. Zmniejszonym procesorom uda się przypisać nowe funkcje, oparte o nowe zjawiska kwantowe, takie jak „zjawisko Josephsona”, polegające na transporcie par elektronowych z użyciem nanozłączy lub innych urządzeń opartych na elektronice kwantowej.

 

Nadprzewodniki w temperaturze pokojowej przyspieszą nadejście komputerów kwantowych. Może to doprowadzić do przełomów we wszystkim: od sztucznej inteligencji po opiekę zdrowotną. Dzięki nim będzie można zbudować ultraszybkie pociągi działające w oparciu o lewitację magnetyczną.

 

Możliwe stanie się tworzenie niezwykle dokładnych map mózgu w oparciu o „efekt Josephsona”, przy wykorzystaniu specjalnych „hełmów” zakładanych na głowę badanego oraz tomografów, których działanie bazuje na  magnesach nadprzewodzących w temperaturach azotowych. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem faktycznie mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera


Komentarze

Portret użytkownika Jaro

Marynarka opracowała, bo

Marynarka opracowała, bo DRONY posiadając silniki elektryczne i baterię alumulatorów - strazsnie dużo waży i wg...

Owy nadprzewodnik niweluje straty prądowe z pola indukcyjnego silniczków, nie zaburza "działa" laserowego czy maserowego do jego precyzyjnego strzału i ... co najważniejsze moim zdaniem:

= niweluje moc bierną - a każdy kumaty wie, jak bardzo "bolą" takie piki mikroelektronikę. Owa "bierna" - wykładniczo zużywa komponenty całej instalacji a jej wykluczenie w zamkniętym i ograniczonym ośrodku (dron lata bez elektrowni) konkretnie "wpier..." bez sensu prąd.

 

Inne aspekty spoko, ważne! Ale praktycznie niewykonalne "praktyka" zawsze miażdżyła "teorię". Uprzedzam każdego trolla "ONI MAJĄ" - gówno, mieliby połowę tego o czym piszecie, że "MAJĄ" to nikt by się z Panią Janiną bezproduktywną i Zenkiem ochlejem stolarzem nie patyczkował i nie walczył propagandą o jego pier...ca. Poprostu by ich nie było a są to trochę logiki.

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Co za ni przypiął ni wypiął

Co za ni przypiął ni wypiął brednie, szcz. w ostatnich zdaniach twojego wywodu?!! W art. nieźle "Ałtor" zamieszał: "Będziemy mogli zużywać mniej energii, zmieścić w tranzystorach więcej procesorów, gdyż nie będą się one wzajemnie nagrzewały i będą się mniej wzajemnie zaburzały". A może odwrotnie - więcej w procesorach tranzystorów?! Poza tym tę wiecznie krążącą w obwodzie zamkniętym energię/prąd nie da się wykorzystać ponieważ z chwilą "podłączenia" do tego strumienia pojawi się opór - i bezoporowo płynący dotąd prąd zniknie...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Maryjan_66

Nic nie zmienią. Przecież sam

Nic nie zmienią. Przecież sam autor napisał na początku artykułu 'Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych opublikował zgłoszenie patentowe Marynarki Wojennej na nadprzewodnik w temperaturze pokojowej'.

Zatem kto zapłaci, będzie świecił w domu jak mikrofalówka, bedzie mógł wyłączyć mózg bo kwantowy komputer o wszystkim za niego zdecyduje itd itp - ale ten kto zapłaci. Już ludzie podstawowych pojęć nie rozumieją typu 'patent' czy nie chcą rozumieć, czy jednak myślenie o 5G robi swoje? Najlepiej zapytać rolnika co to jest 'patent', który chciałby wychodować nowe z tego co sam wychodował, ale nie może, bo...patent.

Wydaje się, że jednak główną przyczyną nieumiejetności wyciągania wniosków jest natłok informacji. Mózg działa jak komputer - przepełniony śmieciowymi informacjami w końcu się zawiesza albo tylko bezużytecznie przetwarza dane.

 

Portret użytkownika .........................

.............................

.........................................to wszystko już dawno jest------------------------------wynalezione wypróbowane sklasyfikowane wyciszone schowane przed masami ludzkimi leży sobie w magazynach.........................................masy ludzkie albo wcale nie dostaną tych wynalazków albo w ostateczności by powiedzmy uspokoić jakieś rozruchy rzuci się im jakiś ochłap........................................

Portret użytkownika Qki

Nie wiem co sobie myslal

Nie wiem co sobie myslal autor tego artykulu gdy go pisal, ale moglby wyjasnic w jaki sposob, patent zgloszony przez marynarke wojenna Stanow Zjednoczonych moze zmienic swiat? Jedyna zmiane jaka zaobserwujemy, to szybszy rozwoj militarny i szybsza zaglada. Chyba autor nie myslal, ze to zostanie udostepnione masom?

Portret użytkownika komentator

Większa część artykułu to

Większa część artykułu to stek bzdur. Autor się popisał swoją niekompetencją i wodolejstwem. 

Drogi autorze, jeżeli o czymś nie masz pojęcia, to lepiej milczeć, niż się odzywać i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Co ma tranzystor do nadprzewodnika? Przecież tranzystor działa dzięki temu, że zmienia się jego rezystancja. Więc jeśli byłby z nadprzewodnika, to przestałby być tranzystorem, nie można byłoby regulować jego rezystancji bo byłaby ona zerowa. Podobnie jest z wykorzystaniem tranzystorów jako przełączników: wysoka rezystancja (sygnał 0), niska rezystancja (sygnał 1).

Dalej tomograf i magnesy? tomograf to maszyna wykonująca prześwietlenia rentgenowskie, nagrywane przez kamerę, z których program komputerowy tworzy potem zdjęcia. Gdzie tam magnesy?

Co innego rezonans magnetyczny.

 

Portret użytkownika docent

"zmieścić w tranzystorach

"zmieścić w tranzystorach więcej procesorów"
Chyba o to nie chodzlo! Google tlumacz.

Przy proponowanych zasadach nadprzewodnictwa to o czym piszesz nie jest możliwe.
Fantazja Ciebie poniosła!!!

Najpierw przetłumacz poprawnie ze zrozumieniem a później napisz artykuł.

Duże znalezione jajko nie oznacza jaja binozaura.

Strony

Skomentuj