Nadmierne spożycie kawy zwiększa ryzyko utraty wzroku

Kategorie: 

Źródło: tg

Eksperci z Icahn School of Medicine w Mount Sinai Medical Center w USA odkryli, że spożywanie dużych ilości kofeiny ponad trzykrotnie zwiększa ryzyko jaskry u osób genetycznie predysponowanych do wysokiego ciśnienia w oku (IOP). Wyniki badań opublikowano w czerwcowym wydaniu czasopisma Ophthalmology.

 

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 120 tysięcy uczestników w wieku od 39 do 73 lat, zebrane w latach 2006 - 2010. W specjalnych ankietach wolontariusze odnotowywali, jakie produkty zawierające kofeinę spożywaną codziennie i w jakich porcjach.

 

Uwzględniono również rodzinną historię jaskry. W przypadku jaskry ciśnienie wewnątrzgałkowe przekracza normę, co następnie zmniejsza ostrość wzroku i może prowadzić do ślepoty.

 

Trzy lata po rozpoczęciu badania uczestnicy przeszli dokładne badanie wzroku i odpowiednio pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Okazuje się, że wysokie spożycie kofeiny nie jest bezpośrednio związane ze zwiększonym ryzykiem wyższego IOP czy jaskry, ale nie dla jednej czwartej uczestników z najwyższą genetyczną predyspozycją do jaskry. Miłość do kofeiny dla tych ludzi oznacza ryzyko wystąpienia tych chorób.

 

Konkretnie, spożywanie ponad 480 miligramów kofeiny dziennie (około 4 filiżanki kawy) przyczynia się do ciśnienia w oku 0,35 milimetra rtęci (mmHg). Picie około trzech filiżanek kawy dziennie zwiększa ryzyko jaskry 3,9 razy w porównaniu do osób, które spożywają niewiele lub wcale nie przyjmują kofeiny.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

Dzisiaj (w niedzielę13

Dzisiaj (w niedzielę13 czerwca) o 16-stej w Krakowie przy pomniku Adama Mickiewicza zbierają się ludzie na protest przeciwko zabieraniu wolności  (obowiązkowym szczepieniom i segregacji sanitarnej ludzi). Dowiedziałam się dzisiaj słuchając Gadowskiego. Mnie tam nie będzie bo mam daleko ale może ktoś się o tym dowie na ZnZ i pójdzie z rodziną. Widzę, że w necie są bardzo mocno blokowane, wycofywane informacje o protestach. Nawet uniemożliwia się ludziom zamawianie wspólnych autobusów czy umawianie się na wspólne wyjazdy blokując przepływ informacji. Mam wrażenie, że ostatnio w Polsce zatrudniono kupę ludzi do tej podłej roboty. (1971) Gadowski wRealu24 OSTRO o sanitaryzmie, agenturze i polityce historycznej! Polacy obronią wolność? - YouTube Tego nie usunęli z YouTube bo nie było w tytule słów kluczowych takich jak protest szczepionki itd. Wczoraj szukałam i znalazłam (z wielkim trudem) zaproszenie na protesty w Warszawie pani Justyny Sochy na YouTube. To zobaczyło tylko 120 osób. Bo celowo ograniczali zasięgi. Gdyby ludzie wiedzieli o protestach byłyby one znacznie potężniejsze. Chyba trzeba by wrócić do starych metod. Wybrać po 2-3 osoby chętne w każdym dużym mieście- żeby odbiły na ksero informację o protestach i (normalnie) porozwieszały to na przystankach w formie małych karteczek. Najprostsze metody są najskuteczniejsze.

Portret użytkownika Rafał Reperowski

Czyli zrobili badania 120.000

Czyli zrobili badania 120.000 ludzi w ciągu tych 4 lat i po 3 latach wszystkim zrobiono badanie wzroku. Czyli jak mamy 250 dni pracujących, to wychodzi dziennie 480. Po pierwsze wychodzi że potzrebowali by ze 40 okulistów do badania dzień w dzień tylu ludzi. Po drugie koszt takiego badania byl by gigantyczny. Miliony na to żeby powiedzieć, że kofeina może prowadzić do zaćmy. Przy gigantycznych kosztach cała wartośc badania była by oparta o to, że ktoś w ankiecie powiedział, że pije 3, a nie 2 kawy dziennie, no nie widaomo jakiej firmy ta kawa, bo przecież ilość kofeiny może być rózna, rozpuszczalska ma niewiele. Do tego redbulle. Kompletny absurd. Wyglada to jak wyssane z palca.

Portret użytkownika Wiertaranachazara

To teraz wiadomo skad

To teraz wiadomo skad Polaczki maja taki krotkowzroczny sposob patrzenia na chazarkow na ytbku.

Ciekawe co uszkadza Polaczkom pamiec ,ze nie pamietaja nawet wydarzen sprzed pol roku

i co uszadza im zdolnosc kojarzenia faktow jak chazaria napedza w karuzeli innych chazarkow.

a potem razem te chazarki lupia i grzmoca Polakow do golej skory.

 

Skomentuj