Nadmierne spożycie drobiu może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyniki nowego badania wykazały, że spożywanie kurczaka może prowadzić do podwyższenia ryzyka zachorowania na raka. W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of Epidemiology and Community Health badacze z Oxford University w Wielkiej Brytanii poddali analizie 475 tys. Brytyjczyków.

Badacze przeanalizowali dane z lat 2014–2016. Analizie poddano dietę uczestników, a także ich schorzenia. U około 23 tys. uczestników zdiagnozowano później raka. Naukowcy odkryli związek między spożywaniem mięsa kurczaka a zwiększonym ryzykiem wystąpienia chłoniaka nieziarniczego. Nowotwór atakuje układ limfatyczny, który pełni funkcję odpornościową organizmu.

Guzy chłoniaka nieziarniczego powstają z limfocytów. Pierwsze objawy choroby to obrzęk węzłów chłonnych, uporczywe zmęczenie, ból brzucha lub obrzęk, gorączka, nocne poty, utrata masy ciała, a także ból w klatce piersiowej i problemami z oddychaniem.

Badanie wykazało również związek między jedzeniem mięsa drobiowego a zwiększonym ryzykiem czerniaka złośliwego i raka prostaty u mężczyzn.

Główny autor badania, A. Kruppel napisał: „Spożycie drobiu było związane z ryzykiem wystąpienia czerniaka złośliwego (HR na przyrost 30 g na dzień przy spożyciu 1,20, 95% CI 1,00 – 1,44), raka prostaty (1,11; 1,02 –1,22) i chłoniaka nieziarniczego (1,26; 1,03 – 1.55)”.

Naukowcy mają nadzieję przeprowadzić dalsze badania, które pozwolą rzucić więcej światła na związek pomiędzy spożyciem drobiu a nowotworami.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika olo

Byłem kiedyś u znajomego

Byłem kiedyś u znajomego weterynarza porozmawiać na różne tematy. W międzyczasie na wizytę zawitał pies. Po wizycie w drzwiach tylko usłyszałem jak mówi do właścicielki - proszę nie dawać pieskowi drobiu. Po wyjściu zapytałem - przecież ludziom zaleca się drób jako najzdrowsze mięso. A on - a pieskom co najwyżej to od kurek biegajacych po trawie.

Portret użytkownika Qki

Dziwnym trafem wiekszosc

Dziwnym trafem wiekszosc Zydow je tylko biale mieso i na raka nie choruja. Ponownie, publikujecie buble, ktore albo sami wynadujecie i uwazacie za wiarygodne, albo ktos Wam to specjalnie podsyla. Ialbo robicie nieswiadomie propagande, albo swiadomie probujecie manipulowac czytelnikami. Weszliscie z mojego punktu widzenia na ten sam poziom co Onet.

Portret użytkownika baca

po prawie stu latach

po prawie stu latach zatruwania wody pitnej w wodociągach i całego żarcia, w końcu przebadali prawie pół miliona chorych na wszystko brytyjczyków - oraz uwaga... ani jednego kurczaka - no i dla uzyskania poprawnego wyniku szerokim łukiem ominęli oczywiście brytyjską rodzinkę królewską - największego nowotwora na wyspach... a przecież tam każdy jak się wykluwa z ikry królowej, jest natychmiast złośliwy... ewentualnie rudy...

w procesie badawczym zabrakło naukowców z Rosji - chyba dlatego że oni doskonale wiedzą że przeciętny brytyjczyk jest tak nafaszerowany silikonem, smołą, bejcą i niemiecką chemią, że w zasadzie po śmierci można go od razu wypychać i wkopywać w ogrodzie jak te kuźwa posągi z wyspy wielkanocnej... 

gdyby anglików po śmierci tak właśnie chowano to wyspy brytyjskie odwiedzaliby w końcu turyści z wyspy wielkanocnej a tak to lipa...

 

Portret użytkownika reMedium

Nie tylko Brytyjczycy. U nas,

Nie tylko Brytyjczycy. U nas, w Polsce króluje sól drogowa, susz jajeczny z żółtej farby, makaron bezmąkowy, wielokrotnie odwieżane mięso z padliny itp. itd. 
Do tego Czarnobyl, Fukushima, "incydenty" w pracowniach RTG i radioaktywnie wszelakich innych produktów. No i mamy co mamy. Mieszanie genów, mutacje i akcje typu LBGT, zaburzona tożsamość płciowa.
Jeszcze z 20 lat i na ulicach zaczną chodzić stwory jak z Gwiezdnych Wojen. 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

To wiedziałem od 30 lat. To

To wiedziałem od 30 lat. To czym "drób" jest szpikowany, to same pochodne trójetylenoczterochloroaminy... (syntetyczny preparat zwie się technicznie utwardzacz Z-1 do żywic epoksydowych)

Silnie rakotwórcza substancja... Pochodzi z kału mysz, które biedne kurczaki wpierdalają z innymi świństwami...

 Chooj z takimi naukoffcami... Ja drobiu prawie nie tykam...

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Tymczasem... w pewnym

Tymczasem... w pewnym bandyckim państewku spychaczem przejechano 20 letnią blondynkę z USA która broniła własnym ciałem szkołę dla dzieci przed nielegalnym jej zburzeniem! Niestety, blondynę rozjechano na miazgę wraz z całą szkołą - ale nie martwcie się Polinowcy nic się nie stało bo taki tam klimat panuje.

Portret użytkownika euklides

Kiedyś były dowcipy o

Kiedyś były dowcipy o naukowcach przygłupach, a teraz to już rzeczywistość....

Radziecki naukowiec przeprowadza badanie narządów słuchu muchy. Wysunął tezę, że mucha, z uwagi na brak widocznych uszu, słucha odnóżami.
złapał muchę, wyrwał jej skrzydełka, położył na blacie i mówi:
- Nu, mucha, idzi. - Mucha idzie.
Wyrwał jedną parę nóg, położył muchę na blacie i mówi:
- Nu, mucha, idzi. - Mucha idzie.
Wyrwał drugą parę nóg, położył muchę na blacie i mówi:
- Nu, mucha, idzi. - Mucha z trudem, ale idzie.
Wyrwał trzecią parę nóg, położył muchę na blacie i mówi:
- Nu, mucha, idzi. - Mucha nie idzie.
Naukowiec zadowolony zapisuje wynik doświadczenia:
- Po wyrwaniu wszystkich odnóży mucha ogłuchła.

Portret użytkownika SurvivorMan

Pytanie czy badanie dotyczyło

Pytanie czy badanie dotyczyło jedzenia mięsa kurczaka, czy "mięsa" wyprodukowanego a nie wyhodowanego broilera, nafaszerowanego antybiotykami i rakotwórczymi solami z grupy azotanów, azotynów itp...
Jestem przekonany że badania przeprowadzone były na ludziach którzy żywili się tym drugim "CZYMŚ" Bad

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj