Kategorie:
Kometa 62P/Tsuchinshan, będąca częścią rodziny Jowisza, zbliża się do Ziemi, oferując wyjątkową okazję obserwacyjną dla miłośników astronomii. Odkryta po raz pierwszy w 1965 roku w Obserwatorium Astronomicznym Zijinshan w Chinach, kometa ta okrąża Słońce co około 6,38 lat.
W tym roku, 25 grudnia 2023, 62P/Tsuchinshan osiągnęła swój punkt najbliższy Słońcu, co nadało jej miano "komety bożonarodzeniowej". Jednak to 29 stycznia 2024 roku będzie dniem, kiedy kometa znajdzie się najbliżej Ziemi, stając się najbardziej dostępną do obserwacji.
Podczas największego zbliżenia, 62P/Tsuchinshan powinna być widoczna z półkuli północnej za pomocą standardowej lornetki o aperturze 40-50 milimetrów. Przewidywana jasność komety pod koniec stycznia to około 9,5 magnitudo, co jest na granicy widoczności dla lornetek pozwalających obserwować obiekty o jasności 9 mag. Dla porównania, najjaśniejsze obiekty na niebie, takie jak Słońce czy Księżyc w pełni, mają jasność ujemną.
Jądro komety składa się z lodu, dwutlenku węgla, metanu oraz cząstek krzemianów i metali. Gdy zbliża się ona do Słońca, substancje te odparowują, tworząc tzw. komę, czyli pyłowo-gazową otoczkę, która czasami formuje charakterystyczny ogon komety.
To zbliżenie jest doskonałą okazją dla obserwatorów nieba, aby śledzić tę fascynującą podróż komety przez układ słoneczny. Dla amatorów astronomii, stanowi to rzadką szansę na bezpośrednie doświadczenie dynamiki naszego kosmicznego sąsiedztwa.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
DIVI LESCHI GENUS AMO
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
DIVI LESCHI GENUS AMO
Skomentuj