Nadciąga wielkie minimum słoneczne. Koniec z ociepleniem, czeka nas globalne ochłodzenie

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDQ

Naukowcy ocenili konsekwencje dla klimatu Ziemi z powodu rozpoczynającego się właśnie wielkiego minimum słonecznego. Wszystko wskazuje na to, że w połowie XXI wieku Słońce wejdzie w okres wielkiego minimum swej aktywności. Spadek ten będzie skutkował znaczącą redukcją emisji promieniowania słonecznego, w tym promieniowania UV, co z pewnością spowolni globalne ocieplenie klimatu na Ziemi, a może nawet wywoła globalne ochłodzenie i częściowe zlodowacenie. 

 

Aktywność słoneczna podlega pewnym cyklom. Niektóre z nich zdążyliśmy zaobserwować, ponieważ trwają mniej więcej po 11 lat. Te stałe okresy wzmożenia i osłabienia aktywności słonecznej, obserwowano wielokrotnie, ale teraz wygląda na to, że wszystko się zmieniło. Coraz więcej astrofizyków sugeruje, że weszliśmy właśnie w okres, który można nazwać nowym minimum słonecznym, a to oznacza, że możemy też wkraczać w kolejną epokę lodowcową. 

 

Podczas minimum słonecznego, natężenie pola magnetycznego naszej dziennej gwiazdy maleje, plamy pojawiają się bardzo rzadko, a promieniowanie słoneczne osiągające Ziemię jest minimalne. Skutkuje to zwykle zauważalnymi zmianami klimatu. Symulacje sugerują, że z powodu długookresowego obniżenia aktywności słonecznej dojdzie też do zmian kierunków prądów powietrznych w atmosferze. Przynajmniej teoretyczne przyniesie to znacznie więcej zimnego arktycznego powietrza daleko na południe.

Czego możemy się zatem spodziewać po nowym minimum? Zapewne będzie chłodniej. Zresztą kolejne takie wydarzenie słoneczne ustalił inny angielski naukowiec, John Dalton. Minimum jego imienia trwało od 1790 do 1830 roku. Rzeczywiście właśnie w tym czasie Napoleon nie zdobył Moskwy właśnie przez mroźną zimę, która skutecznie utrudniła marsz jego jednostkom.

 

Naukowcy analizujący skutki minimum słonecznego doszli do wniosku, że szczególny wpływ na nasza planetę może wywrzeć niedobór promieniowania ultrafioletowego.  W artykule opublikowanym na łamach The Astrophysical Journal, specjaliści ostrzegają, że niedobory promieniowania UV, którego może być nawet 7 procent mniej niż normalnie , mogą spowodować cały łańcuch zdarzeń w atmosferze i klimacie Ziemi. 

Zmniejszenie ilości docierającego promieniowania UV ma wpływ na powolne tworzenie ozonu, a gradient temperatury w stratosferze, skutkował zwykle w zmianie kierunków prądów strumieniowych co potęgowało propagację zimna i dodatkowo wpływało na zmiany klimatu dalej na południe.

 

Eksperci nie pozostawiają złudzeń. W oparciu o takie parametry jak spadek liczby plam słonecznych, notowany w ostatnich dziesięcioleciach i zachowanie gwiazdy w ciągu ostatniego cyklu, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że wielkie minimum słoneczne jest niedaleko. Zjawisko to może zniwelować wydające nam się takim problemem globalne ocieplenie, a nawet spowodować początek małej epoki lodowcowej.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Przepowiednia jest tak dobra

Przepowiednia jest tak dobra - jak model (może być matematyczny). Na stronie Nauka o klimacie zostawiłem (w komentarzach) swój model, oparty o długoletnie cykle "wydłubane" z temperatury Ziemi od 1850 r (wcześniejszych nie ma w necie). Nie zauważyłem żadnego 200 letniego cyklu (sinusoidy), o amptlitudzie większej od 1 stopnia Celsiusza. Jeśli coś takiego nastąpi - to nie będzie to cykl - tylko impuls (a tego nie da się przewidzieć żadnym modelem). Już prędzej hipoteza "wejścia Ziemi w kosmiczną strefę energetyczną" - ale tu chyba się ociepla (jak w modelu wpływu ludzkości). Czerwona plama na Jowiszu zanika - 300 lat była stabilna, a za kilkanaście lat zniknie. Jeśli mamy się bać (choć Polski to nie dotyczy) - to raczej ocieplenia i wzrostu poziomu Oceanów

Portret użytkownika mornaj

Wzmożona aktywność słoneczna

Wzmożona aktywność słoneczna skutkowała zwiększoną zmiennością pogody i znacznym ociepleniem (średnio rocznym). Zmniejszenie aktywności słońca spowoduje także zmniejszenie zmiennosci. Już mamy tego przykład, długie okresy niskich temperatur na naszej półkuli (wczesniej w ameryce teraz w eurazji). Prawdopodobnie, jeżeli się to potwierdzi to także latem powinnismy mieć bardziej stabilna pogodę. To pozytyw, a czy będzie ochłodzenie klimatu to wątpliwe, bo tu odgrywa rolę znacznie więcej czynników (przeludnienie i uprzemysłowienie z nadmierną produkcja ciepła odpadowego możne w istotny sposób zdecydować).

Portret użytkownika Stary Polak

"...właśnie w tym czasie

"...właśnie w tym czasie Napoleon nie zdobył Moskwy ...". Tak sie składa, że Napoleon w tym czasie zdobył Moskwę a klęske poniósł w czasie gdy się z niej wycofywał. Proponuję dokształcić sie z historii.

Portret użytkownika lipka

Świat się pogubił kolejny raz

Świat się pogubił kolejny raz, ludzie kroczą do samozniszczenia bo wmawia się im że to jedyna droga do bycia człowiekiem. Prości ludzie nie oszukują milionów, mogą to czynić tylko ci, którzy zdobyli wiedzę, łatwo wtedy powiedzieć prawdę lub skłamać, wszystko zależy od tego czyje interesy są lepiej opłacone.

Portret użytkownika EkrudyDref

Zainteresowani nadal robią

Zainteresowani nadal robią interesy na ochronie Ziemi przed globalnym ociepleniem i redukcją ilości dwutlenku węgla. Jeśli dojdzie do ochłodzenia to oni ten magazynowany dwutlenek węgla zaczną sprzedawać, żeby spowodować ocieplenie. Wrednota zawsze wietrzy interes do zrobienia kosztem uczciwych ludzi. Naukowcy też zarabiają na swych badaniach.

--------
Howgh!

Portret użytkownika b@ron

tak, tak ... wielkie minimum

tak, tak ... wielkie minimum słoneczne bedą zapowiadać do czasu upałów 40 stopniowych w lecie ... wtedy ogłoszą, że minimum słoneczne zwolniło i nazwą to anomalią... a wszystko dlatego, że sobie wymyślili, że takie zjawisko jest cykliczne ...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika 3plabc

Naukowcy swoje, a ja wam

Naukowcy swoje, a ja wam mówię że od 2016/2017 wypełnia się APOKALIPSA św. Jana. Zmiany klimatyczne, wojny szalejące w całej Pn. Afryce, i Bliskim Wschodzie, oraz innych zakątkach świata np. Meksyk. Wojowniczy islam mordujący wszystkich, którzy nie pasują do salafickiej wizji świata, największe prześladowania chrześcijaństwa od chwili jego powstanie- nie tylko przez islamistów (co słucham wiadomości radia Watykańskiego w PR1 to podają, że znowu zabili jakiegoś księdza, siostrę zakonną, spalili albo okradli kościół etc.) Nierówności społeczne i podział dóbr 1% ma tyle co pozostałe 99% populacji. Rozwój nauki i ingerencje w procesy dotąd niedostępne dla ludzi, np. geoinżynieria, klonowanie organizmów żywych i ingerencja w kody DNA np.: CRISPR, cybertechnologie rodem z filmów s-f. Wirtualna rzeczywistość, kontrola społeczna, wszechwładny internet, który zastąpił już ludziom normalne formy komunikacji. Wynaturzenie jednostki ludzkiej i zasad moralnych etc. np.: seks roboty, czy gender.... wymieniać dalej??? No to masowe klęski głodu, gdy bogata północ wyrzuca tony żywności do śmietników, epidemie jak ta w Jemenie- MILION chorych na cholerę. Katastrofy naturalne, pożary, trzęsienia ziemi, huragany- przykład tegoroczny USA i Karaiby... chyba z 5 huraganów w cotygodniowych odstępach... wymieniać można bez końca... bym zapomniał: iluzoryczna gospodarka i wszechobecne bańki spekulacyjne, które jak pękną to kryzys ekonomiczny będzie większy niż na początku XX wieku, a że pieniądz wirtualny no to i uzależnienie od systemu finansowo-państwowego... nie chce mi się wypisywać dalej, ale to się dzieje i każdy to dostrzega. Pocieszające jest jak to przepowiadał niejaki Marian Więcławek z Leszna, iż po IIIWŚ w Polsce mają rosnąć cytrusy... hmm... jak dalej będą takie zimy, czy ich ewidentny brak to długo czekać nie będziemy.

Strony

Skomentuj