Nadciąga spora burza magnetyczna. Być może będzie widoczna zorza polarna

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy informują, że w niedzielę 29 marca nastąpi spora burza magnetyczna spowodowana aktywnością słoneczną. Strumień naładowanych cząstek prawie na pewno uderzy w Ziemię ze względu na dziurę koronalną znajdującą się na półkuli południowej naszej dziennej gwiazdy. 

Dziura koronalna to obszar atmosfery słonecznej, który jest pozbawiony pól magnetycznych zwykle powstrzymujących swobodny wypływ naładowanych cząstek. Emisja strumienia plazmy trwa do czasu gdy istnieje taka strukturą. W międzyczasie planety w układzie słonecznym są bombardowane plazmą. 

Źródło : SDQ/SolarHam

Gdy taki strumień dotrze do Ziemi zawsze gwałtownie rośnie prędkość wiatru słonecznego i dochodzi do burzy magnetycznej. Gdy naładowane cząstki elementarne docierają do pola magnetycznego Ziemi, a tym samym do atmosfery, dochodzi do powstania zorzy polarnej, która zwykle bywa widoczna w całym kole podbiegunowym. 

 

Od czasu do czasu burza magnetyczna jest na tyle potężna, że zorze można zobaczyć dalej na południe, w tym i w Polsce. Tym razem jednak chyba nie będzie takiej możliwości obserwacji, chyba, że z północy kraju. 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Aaaa...tak tak, NADCIĄGA 

Aaaa...tak tak, NADCIĄGA  Bardzo ekscytująco burzące zjawisko. Nic tylko siedzieć i patrzeć przy piwku i filozofować o apokalipsie albo o eukaliptusie tzn. Jak kto woli, może filozofować.Sens pozostaje ten sam.

Portret użytkownika to dopiero

Królestwo Manny jest

Królestwo Manny jest oficjalnie niezależnym, suwerennym narodem, którego suwerenność została po raz pierwszy uznana w 714 roku pne przez Królestwo Asyryjskie. Uznanie to trwa do czasów współczesnych i jest potwierdzone przez wiele państw na całym świecie.

Portret użytkownika Cthulhu

Szukałem trochę wszedzie i

Szukałem trochę wszedzie i jak na razie czekam na przełom kwietnia i maja bo ma na nas działać silna anomalia magnetyczna, która znajduje się między ziemia a Marsem. A w sierpniu ów anomalią ma ściągnąć na ziemię rój meteorytów. 

Ciekawe co? 

Pożyjemy zobaczymy... 

Strony

Skomentuj