Nadciąga silna burza magnetyczna spowodowana dziurą koronalną

Kategorie: 

Źródło: NASA/ SDO

Obecny brak aktywności słonecznej jest czymś bardzo dziwnym. Tarcza słoneczna, przez wiele tygodni pozostaje niemal pozbawiona jakichkolwiek plam. Mimo to najbliższych w najbliższych godzinach możemy się spodziewać silnej burzy magnetycznej.

 

Wielka dziura koronalna, otwór w słonecznej atmosferze, powoduje emisję strumienia naładowanych cząstek elementarnych. Gdy trafi on ziemię prawie zawsze rośnie prędkość wiatru słonecznego i rozpoczyna się napór naładowanych cząstek na ziemskie pole magnetyczne, które próbuję dać im opór.

 

Ostatni raz na dużą skalę miało to miejsce miesiąc temu na skutek tej samej dziury koronalnej. Teraz po miesiącu zwróciła się ona znowu w kierunku naszej planety. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem 27 września rozpocznie się silna burza magnetyczna, która potrwa do 28 września i osiągnie wielkość G1 albo G2 przy spodziewanym wietrze słonecznym o prędkości dochodzącej do 700 km/s.

Burza magnetyczna oznacza również wzrastające szanse na obserwacje zorzy polarnej. Zwykle na skutek oddziaływania strumienia naładowanych cząstek, mogą się one pokazywać chwilami bardzo daleko na południe. Aby jednak mieć nadzieje na obserwacje zorzy polarnej w północnej Polsce, konieczne wydaje się być osiągniecie przynajmniej poziomu G2 tego oczekiwanego magnetycznego sztormu.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika bullik

od dluzszego czasu mam

od dluzszego czasu mam wrazenie ze Slonce jest bielsze niz przedtem, nawet zachod Slonca ostatnimi czasy jest na bialo.. do tego patrzac w zblizonym kierunku do Slonca tak razi ze sie nie da poprostu.. w tym kierunku nie mam na mysli ze "w Slonce".. myslalem ze cos z moimi oczami sie zaczyna dziac, bo trasy autem robie, ale ostatnio kilka niepowiazanych ze soba osob samo z siebie zwracalo uwage ze jakies dziwne, ostre.. i jak wpisalem w wyszukiwarke to jest troche tematow wlasnie z ostatnich tygodni jak inni ludzie na swiecie sie o to na forach pytaja.. dziwne dla mnie, tak jakby Slonce mialo wyzsza temperature barwy jak te zarowki zimny bialy

Skomentuj