Nadciąga koniec potęgi największych korporacji technologicznych? Zaprezentowano projekty ustaw

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od dłuższego czasu mówi się o próbach walki z hegemonią największych koncernów cyfrowych. Do tej pory były to tylko spekulacje. Teraz mamy już do czynienia z konkretnymi projektami ustaw, które radykalnie zmienią reguły biznesowej gry.

W piątek 11 czerwca Demokraci w Izbie Reprezentantów USA, przedstawili i zgłosili pakiet pięciu projektów ustaw, które mają ograniczyć do tej pory nieograniczoną ekspansję cyfrowych olbrzymów, takich jak Google, Amazon, Facebook czy Apple. Co więcej, ustawy te mogą nawet pozwolić na rozbicie ich monopoli.

Projekty zakładają zakaz przejmowania przez gigantów konkurencyjnych wobec nich firm, co do tej pory stanowiło klucz do wzrostu i dominacji platform, takich jak Facebook, Google czy Amazon. Fuzje firm, o wartości powyżej 1 miliarda dolarów, zostałyby obarczone dodatkowymi kosztami i ściślejszymi restrykcjami. Google, Amazon, Facebook i Apple otrzymają również zakaz faworyzowania własnych produktów na posiadanych przez siebie platformach.

Będzie to oznaczać, że Amazon prawdopodobnie zostanie zmuszony do sprzedania części swoich aktywów, gdyż nie będzie mógł on oferować własnych produktów i usług na swojej platformie. Google może z kolei zostać zmuszony do sprzedaży YouTube'a, ponieważ jako jego właściciel promuje go w wynikach wyszukiwarki filmów wideo. Do tego, Google i Apple będą musiały też zmienić zasady funkcjonowania swoich sklepów z aplikacjami.

Wejście w życie nowych przepisów oznacza, że prokuratorzy będą mogli formalnie wnieść do sądu wniosek o nakaz sprzedaży części korporacji w razie stwierdzenia konfliktu interesów.

Pakiet zaproponowanych zmian, stanowi „największy zestaw narzędzi do zajęcia się potęgą Big Tech, jaki kiedykolwiek został zgłoszony w Kongresie”.

Niezwykle istotne jest także to, że propozycje reform, mogą liczyć na poparcie Republikanów. Pikanterii dodaje sprawie fakt, że za nowymi regulacjami antymonopolowymi lobbuje magnat medialny Rupert Murdoch, dla którego Facebook i Google stanowią poważną konkurencję.

Nie zmienia to jednak faktu, że w końcu ktoś na poważnie chce się postawić tym, którym do tej pory wydawało się, że są zbyt duzi, by upaść. Podobny pakiet regulacji powinien też zostać wprowadzony dla największych banków, funduszy i firm naftowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Te wszystkie "korporacje

Te wszystkie "korporacje technologiczne" Zbyt mocno się wszystkim "coś mogącym" rządzącym w tym świecie naraziły.Ci ostatni zrobią wszystko, żeby zniszczyć powszechne panowanie Facebooka,Tweetera i innych pozostałych "wypierdków" tego samego chorego organizmu korporacyjnego.Powstaną za to nowe, Trump Tweeterrry,Putin tweeterry i chińskie wynalazki prawd jedynych (zasadniczo to samo co tamte gówno tylko z drugiej strony) Ważna i pokrzepiająca jest myśl, że na początku, to będziesz tam mógł hulać do woli w poczuciu wolności wypowiedzi, aż pewnego dnia to się zmieni.

Portret użytkownika Robaczkowa

Dzisiaj (w niedzielę13

Dzisiaj (w niedzielę13 czerwca) o 16-stej w Krakowie przy pomniku Adama Mickiewicza zbierają się ludzie na protest przeciwko zabieraniu wolności (obowiązkowym szczepieniom i segregacji sanitarnej ludzi). Dowiedziałam się dzisiaj słuchając Gadowskiego. Mnie tam nie będzie bo mam daleko ale może ktoś się o tym dowie na ZnZ i pójdzie z rodziną. Widzę, że w necie są bardzo mocno blokowane, wycofywane informacje o protestach. Nawet uniemożliwia się ludziom zamawianie wspólnych autobusów czy umawianie się na wspólne wyjazdy blokując przepływ informacji. Mam wrażenie, że ostatnio w Polsce zatrudniono kupę ludzi do tej podłej roboty. (1971) Gadowski wRealu24 OSTRO o sanitaryzmie, agenturze i polityce historycznej! Polacy obronią wolność? - YouTube Tego nie usunęli z YouTube bo nie było w tytule słów kluczowych takich jak protest szczepionki itd. Wczoraj szukałam i znalazłam (z wielkim trudem) zaproszenie na protesty w Warszawie pani Justyny Sochy na YouTube. To zobaczyło tylko 120 osób. Bo celowo ograniczali zasięgi. Gdyby ludzie wiedzieli o protestach byłyby one znacznie potężniejsze. Chyba trzeba by wrócić do starych metod. Wybrać po 2-3 osoby chętne w każdym dużym mieście- żeby odbiły na ksero informację o protestach i (normalnie) porozwieszały to na przystankach w formie małych karteczek. Najprostsze metody są najskuteczniejsze.

Portret użytkownika Rr

No i co wielbiciele trampka

No i co wielbiciele trampka-pozoranta?

On nawet takiej drobnej rzeczy nie potrafił zrobić 

Tylko płacz i lament jakie te korpo złe i go dyskryminuje i teraz znowu odgrzewacie starego kotleta co to ma przyjechać na białym koniu i oczyścić bagno, śmiechu warte naiwniaki

Portret użytkownika Rafał Reperowski

Przeczytajcie sobie jak niby

Przeczytajcie sobie jak niby Musk doszedł do milionów. Załozył firmę zip2, która "Firma opracowała i sprzedała internetowy „przewodnik po mieście” dla branży wydawniczej". Serio, ktos wierzy, że inna firma kupiła primitywny przewodnik za 307mln co w tamtym czasie było gigantyczną kwotą. Gość był od początku slupem. Powiedzcie mi, skąd SpaceX po założeniu w 2002r. mialo kasę na projektowanie silników rakietowych. Takich słupów powstanie więcej do zakładania nowych firm. To tak jak z VATem w Polsce, gdzie bezdomne Wieski zakładały firmy i dostawały miliony zwrotów podatków.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

No dobra, a a kto rozmontuje

No dobra, a a kto rozmontuje Unię Europejską i organizacje typu WHO, WEF? Po Google i Amazon nie ma póki co takiego wpływu na moje życie jak skurw*s*n Morawiecki zrzeszony w tych kryminalnych organizacjach i posłusznie wykonujący rozkazy. To jednak UE wprowadza paszporty szczepionkowe, a nie Google czy Amazon. To jednak polinskie państwo doi ze mnie to co sobie wypracuję, a nie Google czy Amazon.

Portret użytkownika BG

NIKT NIC NIE STRACI. PRZECIEŻ

NIKT NIC NIE STRACI. PRZECIEŻ DEMOKRACI I BIG TECH TO JEDNA LEWACKA RODZINA. WW USTAWY BYŁY NA BANK PISANE PRZEZ DEMOKRATÓW I PRAWNIKÓW BIG TECH, WIĘC WIEDZĄ CO I JAK ZROBIĆ/USTAWIĆ, ŻEBY ZMIENIĆ "FASADĘ ", ALE NIE RUSZYĆ "WNĘTRZ" TYCH MONOPOLI.

Portret użytkownika Koczkodan z Mozambiku

Metoda znana od zarania

Metoda znana od zarania dziejów. Po tym jak już się przejęło władzę, likwiduje się wszysktich "usłużnych zdrajców i sprzedawczyków" (opcjonalnie łapie się  takich twardą ręką za jaja), by zagwarantowć sobie pewność, że w przyszłości nie obrócą się przeciwko "nowo wybranej władzy" Biggrin

Strony

Skomentuj