Nadciąga kolejna silna burza magnetyczna - znowu nad Polską mogą być widoczne zorze polarne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wczorajsza burza magnetyczna była jedną z najsilniejszych w ciągu minionej dekady i osiągnęła maksymalną siłę G5. Indeks magnetycznych fluktuacji Kp osiągnął poziom 9. Zorza polarna pojawiała się w miejscach daleko od biegunów, również w Polsce.

 

Niestety w obserwacji tego niezwykłego zjawiska skutecznie przeszkadzała pogoda. Jak się okazuje nie wszystko stracone, dzisiejszej nocy czeka nas kolejna silna burza geomagnetyczna, co oznacza szansę na następne obserwacje zorzy.

Gdyby nie chmury, zorzę polarną można byłoby dostrzec na terenie całej Polski. Świadczą o tym zdjęcia dostępne w Internecie, na przykład z Rzeszowa gdzie w lukach pomiędzy chmurami udało się złapać trochę czystego nieba. Dzisiejsza burza również będzie silna, a prognozy są dosyć podobnie do wczorajszych.

Spodziewana jest burza o sile G3 lub G4, ale dwa dni temu mieliśmy nagły skok do G5. Jednoznacznie nie da się przewidzieć jaka będzie siłą dzisiejszej burzy, jednak szansa na pojawienie się zorzy na terenie naszego kraju jest wciąż bardzo duża.

Dzisiejsza plazma powinna dotrzeć do Ziemi maksymalnie około pierwszej w nocy, chociaż zawsze trzeba brać margines błędu w przypadku tego typu wyliczeń +/- 6 godzin. W Polsce będziemy mieli noc, więc jeżeli pogoda dopisze warunki do obserwacji zorzy powinny być dobre. Szczegółowe informacje będziemy podawać na naszym FB.

Zorza polarna widziana w okolicy Rzeszowa - Autor Marcel Szpieg - www.facebook.com/marcelszpiegfotografia

 

Artykuł pochodzi z portalu poświęconego Słońcu:

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika keri

Wczoraj rezonans Schumanna

Wczoraj rezonans Schumanna przekroczył 40 Hz. Można to zobaczyć na wykresie z Tomska. CERN rozwala pole magnetyczne Ziemi i zmienia też fale Schumanna. Zmiana pola magnetycznego Ziemi pociąga za sobą zorze. Tak było 17. marca 2015, kiedy po niewielkim rozbłysku burza magnetyczna z G1 zmieniła się w G5 po tym, jak włączono akcelerator pod Genewą.

Skomentuj