Nadciąga "ekologiczny" podatek od mięsa taki jak od alkoholu i tytoniu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Coraz więcej ludzi uważa, że spożywanie zbyt dużych ilości mięsa może podobnie szkodliwe dla naszego zdrowia, co palenie tytoniu. Co więcej, produkcja mięsa ma zły wpływ także na środowisko, poprzez emisję gazów cieplarnianych. W nowym raporcie analitycy zasugerowali wprowadzenie dodatkowych podatków od mięsa w Stanach Zjednoczonych, na tej samej zasadzie, na jakiej podatkuje się wyroby tytoniowe. Czy podobne zmiany pojawią się także w innych krajach?

Dyrektor Farm Animal Investment Risk and Return (FAIRR), które opracowało raport, twierdzi, że nakłonienie ludzi do spożywania większej ilości białek roślinnych będzie zdrowsze zarówno dla społeczeństwa, jak i dla całej planety. Obecnie ponad 180 krajów nakłada podatek na tytoń, 60 jurysdykcji wprowadziło system podatku węglowego, a podatek od cukru występuje w co najmniej 25 państwach. Amerykanie rozważają wprowadzenie także podatku do mięsa, ze względu na jego coraz szybciej rosnącą konsumpcję.

 

Kraje skandynawskie, takie jak Dania oraz Szwecja, były jednymi z pierwszych, które zaczęły dyskutować na temat zagrożeń związanych z niekontrolowaną konsumpcją mięsa, spowodowaną dynamicznym rozrostem ludzkiej populacji. W 2016 roku Duńska Rada Etyki zaproponowała wprowadzenie podatku od czerwonego mięsa, w trosce o ziemski klimat. Tak zwany „podatek klimatyczny” miałby lepiej uświadamiać konsumentów co do ich wyborów żywieniowych.

Z kolei projekt Uniwersytetu Oksfordzkiego, o nazwie „Nasz świat w danych”, informuje, że globalna produkcja mięsa wzrosła od 1961 roku prawie pięciokrotnie. Sama Azja produkuje od 40 do 45 % mięsa na całej Ziemi. Co więcej, w Azji produkcja mięsa wzrosła od 1961 roku aż 15-krotnie.

 

Zagrożenia wynikające z nadmiernego spożywania mięsa są bardziej złożone od tych, które wynikają z produkcji tytoniu, węgla lub cukru. Przemysł mięsny jest nie tylko dużym źródłem emisji dwutlenku węgla, ale ma także ogromny wpływ na nasze zdrowie – zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę, raka oraz rozprzestrzenianie się oporności na antybiotyki.

Przewiduje się, że po wprowadzeniu zmian w cenach mięsa część konsumentów natychmiastowo zmieni swoje nawyki żywieniowe, natomiast wielu nadal będzie trzymać się swoich starych przyzwyczajeń. Zmiana z pewnością będzie największym wyzwaniem dla ludzi biednych.

 

Przeciwnicy inicjatywy FAIRR twierdzą, że zamiast karać ludzi za dokonanie złego wyboru, powinno się ułatwiać im podejmowanie właściwych decyzji. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie zdrowa żywność ma najwyższe ceny na półkach sklepowych.

 

Nie należy zapominać także o innych, stale rosnących na popularności, pomysłach rozwiązania problemu. Jest to na przykład wprowadzenie do sprzedaży mięsa laboratoryjnego lub produktów białkowych, wytwarzanych z owadów. Jak dotąd nie powstało jednak rozwiązanie, które spełniłoby oczekiwania ogółu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Portret użytkownika nmil

"Kraje skandynawskie, takie

"Kraje skandynawskie, takie jak Dania oraz Szwecja, były jednymi z pierwszych, które zaczęły dyskutować na temat zagrożeń związanych z niekontrolowaną" ..
a rodowici przeciez wyginęli juz prawie, MuCutTi nie jedzą mięsa które daje siłę.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

W głowach im się pop...doliło

W głowach im się pop...doliło! Niech głodują ci wszyscy pieprzeni ekolodzy, aż zdechną! Zrobią tym większego pożytku niż tylko pier..lić o głupotach. Mięso ma dużo odrzywczych składników, niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Oczywiście należy je jeść z umiarem, bo jak wiemy: co za dużo, to niezdrowo.

Portret użytkownika Jarosz3wski

Ci, ktorzy to wymyslili

Ci, ktorzy to wymyslili powinni zostac wywaleni na ksiezyc. Btw te wasze captcha jest wytworem jakiegos pokreconego imbecyla?... trzeba strzelac 200 razy zanim sie trafi, dobrze macie tam wszyscy z glowkami?...

Portret użytkownika ono mat opeja

Kazda produkcja emituje

Kazda produkcja emituje energie oddawana do srodowiska. W kazdej fizycznej formie. (Ty to produkujesz?) Czepiaja sie zarcia a produkuja tony smieci elektronicznych, elektrycznych, mechanicznych. I to jest cool. Miliony ton jedzenia wyrzucaja na mieci, bo nie zarobili na spekulacjach. To jest cool. Bo GMO uratuje ich spekulacje? Ludzkosc? Papierki zwane pieniedzmi wartosciowane wiara w nominaly. Telewizyjni eksperci od wszystkiego, ktorzy wkrecaja jak masz zyc. Odkrycia w kosmosie pelne bajek o przyszlych eksploaracjach. Bajki dla potluczonych, Sny o ludzkosci.

Sami wybieramy ramy, w ktorych chemy zyc.

 

Portret użytkownika Akamai

Poczucie niedostatku i

Poczucie niedostatku i niepewność jutra, to podstawa naszej dzisiejszej egzystencji.

Bo tak chcą możni tego świata, w którym liczy się tylko kasa i władza.

Obejrzałem właśnie na Planete + pouczający film pt. „Africom - wojenne mroki Sahary”.  Film opowiada o tym co naprawdę było powodem agresji na Libię, dlaczego Kadafi musiał zginąć, i z jakiego powodu Amerykanie zainstalowali swoją uSS-army w Afryce. A także dlaczego zaczęli dozbrajać i szczuć przeciwko sobie małe afrykańskie kraje.

Odpowiedź jest prosta. Dla kasy.

Jako przerywnik pokazane są przemówienia Obamy, który z patetycznie podniesioną głową mówi o konieczności przeznaczania kolejnych funduszy na walkę z terroryzmem w Afryce. 

Ale bambus łże jak pies ! 

Wcale nie chodzi o walkę z terroryzmem tylko o zdobycie domininacji w Afryce. Bo są tam bogate złoża ropy naftowej, a przecież te arabskie w końcu kiedyś się wyczerpią.

Natomiast stymulowane i kontrolowane przez uSSa wojenki, to dodatkowe źródło zarobku ze sprzedaży broni i możliwość wpływu na rządzących, podobnie jak i w Polsce.

To smutne, że nie mamy na te patologie żadnego wpływu, ale pocieszające jest to, że w końcu pokazuje się prawdę bez podtekstu „teoria spiskowa”. To jest dokument, który pokazano także na francusko-niemieckim kanale ARTE.

Dla zainteresowanych link do filmu:

https://www.cda.pl/video/97877489

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika USADREJ

mało kumata... zawsze bedzie

mało kumata... zawsze bedzie walka o wpływy i kase...dlatego wygrywa mądrzejszy i sprytniejszy...obie strony szczują na wzajem.. USA  jest ucywilizowane i bardziej humanitarne...Kacap rabuje i niszczy wszystko łacznie z własnym narodem 

Afryka zawsze bedzie dzika tam nigdy nie zapanuje spokój... tam jest walka od czasów kolonialnych... kazdy dba o własne interesy... zydowska natura a jej nie wytepimy

Portret użytkownika UPAdlina

co ty znowu bredzisz?

co ty znowu bredzisz? Ucywilizowane? Humanitarne? Bandyckie uSSmany? Nikt przez ostatnie dekady nie dokonał tylu agresji i nie zamordował tylu ludzi, co bandycki uSSman. Do kogo z takimi tekstami? Twoje senne majaki to nie rzeczywistość.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika inzynier magister

Enwuo będzie nas chciało

Enwuo będzie nas chciało załatwić ! zrobią jakieś nowe prawo i nas zmuszą do samounicestwienia ! "Publicysta Stanisław Michalkiewicz uznał za jedno z najważniejszych politycznych wydarzeń mijającego roku wyrażone przez prezydenta Donalda Trumpa poparcie dla projektu Trójmorza.Popularny komentator i felietonista wraz z Witoldem Gadowskim wziął w środę udział w wieczornej audycji Telewizji Republika „Wolne Głosy”. Powiedział, że warszawska deklaracja prezydenta Stanów Zjednoczonych mogła wpłynąć na kolejne dwa wydarzenia. Jednym z nich było przyspieszenie w Niemczech– Widocznie w Berlinie uznali, że w tej sytuacji nie można już dłużej czekać. Trzeba zrobić porządek z Polską żeby zablokować realizację projektu Trójmorza. Najlepszym na to sposobem, najprostszym, jest doprowadzenie do przesilenia politycznego w Polsce oraz do zmiany rządu na taki, który Polskę z tego projektu wycofa. A bez Polski ten projekt nie ma żadnego sensu – mówił Stanisław Michalkiewicz.Gość wieczornej audycji zauważył, że duże znaczenie dla przyszłości projektu będzie miała postawa państw Europy Środkowej wobec sankcji, którymi Unia Europejska chce objąć nasz kraj. – Jeśli Węgrzy nie spełnią swoich obietnic, że nie poprą żadnego wrogiego kroku przeciwko Polsce na terenie UE, to bardzo źle wróżyłoby projektowi Trójmorza. Wtedy Niemcy odniosłyby wielki sukces, przynajmniej na miarę dziesięciolecia. Kto wie, czy nawet nie na większą, dlatego, że ewentualna realizacja projektu Trójmorza zagrażałaby przynajmniej dwu ważnym interesom niemieckim. Po pierwsze, podważałaby niemiecką hegemonię w Europie (przywództwo niemieckie trochę się zachwiało przy okazji kryzysu migracyjnego) w sposób chyba trwały. Zablokowałaby budowę Czwartej Rzeszy, w którą Niemcy już bardzo dużo zainwestowały. Pozwoliłaby też na strząśnięcie z siebie gorsetu niemieckiego projektu Mitteleuropa z 1915 roku – ocenił Michalkiewicz.: http://www.pch24.pl/stanislaw-michalkiewicz--czy-niemcy-zdolaja-udaremnic-projekt-trojmorza-,57156,i.html#ixzz52UmIf3gI

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj