Nadciąga duża burza magnetyczna - zorze polarne moga być widoczne z Polski

Kategorie: 

Źródło: NASA

Między piątkiem a sobotą czeka nas silna burza geomagnetyczna po dotarciu do ziemi koronalnych wyrzutów masy z ostatnich dwóch rozbłysków słonecznych M4.5 oraz X1.6. Wiele wskazuje na to, że CME(koronalny wyrzut masy) powstały podczas wczorajszego rozbłysku X1.6 może dogonić wcześniejszy i tym samym spotęgować siłę burzy geomagnetycznej.

 

CME z wczorajszego rozbłysku pędzi z ogromną prędkością 3750km/s i według ostatnich prognoz ma dotrzeć do ziemskiej magnetosfery w piątek po południu lub wieczorem. Wiatr słoneczny może dochodzić nawet do 900km/s a warto zaznaczyć, że tak dużej prędkości wiatru nie było od blisko dwóch lat.

 

Od wczoraj rośnie liczba protonów zarówno nisko jak i wysoko energetycznych, co tylko potwierdza, że CME było skierowane w stronę naszej planety. Powstało tak zwane full-halo CME wyrzut masy był ogromny i duża jej część trafi w Ziemie. Prognozy mówią o burzy geomagnetycznej na poziomie G3-G4 w pięciostopniowej skali.

Przy tak dużej sile burzy indeks planetarny Kp może przekroczyć próg 8 a przypomnijmy, że na północy naszego kraju zorza polarna jest już widoczna gdy indeks Kp wynosi 6. Najnowsze prognozy mówią o 10 procentowej szansie na zorze polarną w niskich szerokościach geograficznych są to miasta takie jak: Wiedeń, Kijów, Bratysława, Praga.

Blisko 60 procent szans na zorze polarną na średnich szerokościach geograficznych są to miasta: Warszawa, Berlin, Amsterdam, Bruksela. Natomiast dla wysokich szerokości geograficznych jest aż 90 procent są to głównie miasta skandynawskie oraz na Wyspach Brytyjskich, natomiast z polskich miast: Gdańsk, Olsztyn, Szczecin, Poznań

 

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu poświęconego Słońcu:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika spacepol

Boże! Anakin! Jak dobrze, że

Boże! Anakin!
Jak dobrze, że jesteś!
Jeden, który wie co pisze, na temat, zawsze z sensem i wtedy, gdy ma coś sensownego do powiedzenia.
Anakin, bądź ZAWSZE! Biggrin
Kp obecnie spadło do 2. To zmyłka czy będzie już spadać i znowu nie zobaczymy zorzy w Szczecinie?

Portret użytkownika kp

czy istnieje jakas

czy istnieje jakas wspolzaleznosc pomiedzy oddzialywaniemn wiatru slonecznego na atmosfere a wystepowaniem zjawiska nazywanego ogniami swietego elma?Duzo slyszalem na temat wystepowania czegos takiego,szczegolnie na morzu,ale jak mi sie wydaje dawniej bylo to zjawisko majace miejsce czesciej.

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Portret użytkownika djrutek

W mojej ocenie to jest

W mojej ocenie to jest idealny temat dla tego portalu. Tematy polityczne? tylkopolityka.pl* (zaproponowane wg. schematu pozostałych pod-serwisów, widze, że domena zajęta) :). Takich tematów spodziewałem się po odwiedzeniu tego portalu nieco ponad 3 lata temu, a nie jadek między ... no własnie, między kim? Tutaj już jest to niejedzoznaczne. Polityczne dywersje między jedną grupą a drugą są nie do zniesienia. Przychodzi mi na myśl następna nazwa: zmianywpolsce.pl. Wcześniej zmianynaziemi.pl były odskocznią od onetu, wp i motchłochu wypowiadającego tam się. Kiedyś chętnie czytałem komentarze na ZnZ... pozdrawiam wszystkich

Skomentuj