Nadchodzi zjawisko Superksiężyca, nasz satelita będzie 16% jaśniejszy

Kategorie: 

sxc.hu

Najbliższe zjawisko typu Superksiężyc zobaczymy już 5 maja 2012. Księżyc będzie o 16% jaśniejszy niż przy zwykłej pełni. Rosną też obawy czy wpływ grawitacyjny naszego satelity nie spowoduje jakichś reakcji ze strony aktywności sejsmicznej i wulkanicznej na Ziemi.

 

Zeszłoroczna tragedia w Japonii wystąpiła w bliskim odstępie czasowym od takiego samego zjawiska. Z Superksiężycem mamy do czynienia wtedy, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc znajda się w jednej linii oraz będzie on najbliżej Ziemi oraz w pełni. Wszystkie te warunki będą spełnione 5 maja.

Dodatkowo perygeum księżycowe będzie największym w tym roku. Zwykle największe zbliżenia mogą się różnić od siebie do 3% odległości, ponieważ orbita Księżyca nie jest idealnie okrągła. W związku z tym to perygeum może być szczególne podwójnie.

 

Wielkość Księżyca i jego blask z pewnością wywoła niepokój u ludzi, bo to nie będzie normalna jasność nocy. Niektórzy mogą to odczuwać poprzez kłopoty ze snem.

 

Ostatnie zjawisko tego typu miało miejsce 27 września 2011 roku a poprzednie 19 marca 2011. Zwłaszcza ta druga data i koincydencja czasowa z wielkim trzęsieniem japońskim budzi niepokój.

 

Naukowcy nie potwierdzają korelacji między zjawiskiem Superksiężyca a katastrofami naturalnymi jednak w przeszłości wzór zależności występuje dość przypomnieć o zbieżności czasowej między Superksiężycem a kataklizmami takimi jak trzęsienie ziemi w Haiti czy huragan Katrina.

 

Jeśli chodzi o zauważalny wpływ na Ziemię to zbliżenie Księżyca skutkować będzie większa siła oddziaływania na fale pływowe w oceanach. W porównaniu do apogeum siła oddziaływania w perygeum będzie 42% większa. To może skutkować w niektórych miejscach świata znacznie większymi niż zwykle przypływami.

 

Źródła:

http://www.csmonitor.com/Science/2012/0501/Supermoon-Saturday-Biggest-moon-of-the-year-video

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/kolejny-superksiezyc-w-tym-roku-juz-27-wrzesnia

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika I'mHereOnlyTidy

Przypomniała mi się film"

Przypomniała mi się film" Bruce Wszechmogący "gdzie Jim Carrey grający rolę Burce'a Nollman'a dostal moce Bogai w jednej ze scen by zainponować swojej dziewczynie ściągnąl księżyc blizej ziemi czym nieśwadomie zwiększył jego aktywność, po wspaniałej nocy z dziewczyną w jej domu  w TV  były pokazane wiadomości, w kórych była pokazana powódź, która zostala spowodowana wzmożoną aktywnoscią ksiezyca.

Co byś w życiu nie zrobił i tak umrzesz

Portret użytkownika nes

W filmach pokazuja duzo

W filmach pokazuja duzo ukrytej prawdy. Faktycznie jest tak, ze Ksiezyc ma ogromny wplyw na nasza planete.  Powinnismy sie liczyc z tym, ze jakies wieksze trzesienie ziemi bedzie mialo miejsce w najblizszych dniach.Z innej beczki. Czy ktos zadaje sobie pytanie, dlaczego spadaja awionetki ?Przed chwila byla kolejna katastrofa awionetki w Polsce. To samo ma miejsce w Szwajcarii i Niemczech. W smumie bylo chyba 9 takich wypadkow w ostatnich 3 tygodniach.

Portret użytkownika nes

Czegos nie rozumiem. W

Czegos nie rozumiem. W ubieglym roku mielismy 2 razy super ksiezyc. 5 maja tego roku ponownie mamy super ksiezyc. Wiem ze 19 marca ubieglego roku ksiezyc zblizyl sie do ziemi na 356 577 kilometrow. Zjawisko takie ( wyczytalem w ubieglym roku na jakims portalu ) ma miejsce co 18 do 20 lat.Mialo jednak miejsce w 2005 roku, 1992 roku, 1974 roku oraz 1955 roku.Cos mi tu nie gra. Nie gra mi dlatego, ze wedlug obliczen ( NASA ) ksiezyc oddala sie od nas o kilka cm. rocznie. Nie gra mi tez dlatego, ze w ostatnich 14 miesiacach mamy po raz trzeci SUPER KSIEZYC.  Wiec jak to rozumiec ?Ja to rozumuje po mojemu, wiec wyczuwam ze cos jest nie tak.

Portret użytkownika baca

co ma Ksiezyc do faszyzmu? no

co ma Ksiezyc do faszyzmu?
no pomyslmy - niektorym wszystko kojarzy sie wg Zygmunta Freuda z seksem - kobiety podczas pelni są namietniejsze, ludy pierwotne urzadzają wowczas niezle orgie, wilki wyją bo też są chętne a Ty chyba jestes jedną z nielicznych osob ktora ma nieuregulowaną wg Księzyca płciowosc, bo Twoja wypowiedz jasno świadczy o zespole stresu przedmiesiaczkowego. kup wibrator czy coś i nie zawracaj sobie cudzym awatarem glowy - no bo skoro nie dali ci wlasnego a Ty nie umiesz sam sobie zrobic....

 

Portret użytkownika nes

Sami sobie ustalamy nasza

Sami sobie ustalamy nasza wolnosc. To jak to jest w koncu, nic juz NIE WOLNO ?  Wszystko nam zaczyna przeszkadzac. Niby jestesmy wolni, lecz tego NIE WOLNO i tego NIE WOLNO i to JEST ZABRONIONE i tego TRZEBA SIE BAC. W koncu to jest tylko fotomaontaz. Dlaczego WOLNO ukazywac w ksiazkach i publikacjach, w gazetach i wszedzie , a tutaj ma byc zabronione ?  Nazywasz go faszysta bo ma wklejony jakis fotomontaz ?

Portret użytkownika baca

nie wiem jak tam u was ale na

nie wiem jak tam u was ale na lazurowym wybrzerzu jaja są z Ksieżycem jak nigdy. nie mówie już o tym ze jest porządnie przekręcony o okolo 90 stopni (bo do tego juz przywyklem) ale ON wschodzi brzuchem wypiety do gory, o polnocy jest juz "prosto" czyli stoi brzuszek na prawo a nad ranem kiedy zachodzi jest skierowany brzuchem na dół. - i niech mi ktos powie ze to jest normalne, ha! pytam serio astronomow, astrologow no i tych co lunatykuja, moze ktos cos slyszal lub cos wie dlaczego on tak sie przekreca podczas jednej nocy?

 

Portret użytkownika Pio'76

Baca, Ty znowu swoje

Baca, Ty znowu swoje :-)Myślę, że sobie jaja robisz i czekasz na różnorodne reakcje, od zwyzywania od nieuków, przez usilne próby wytłumaczenia na czym to polega, po opinie podzielające Twoje "zdziwienie".

Strony

Skomentuj