Nadchodzi "Rok Komety" jaśniejszej niż Księżyc w pełni

Kategorie: 

Kometa Hale-Bopp - źródło: wikimedia

Odkryta niedawno kometa C/2012 S1, zwana też po prostu kometą ISON, to niezwykłe ciało niebieskie. Wszystko wskazuje na to, że w 2013 roku będziemy o niej bardzo dużo słyszeć, a potem zacznie się trzymiesięczny spektakl, jakiego ludzkość nie widziała od wielu pokoleń.

 

Kometa jaśniejsza niż Księżyc? Trudno sobie to nawet wyobrazić, aby dane ciało niebieskie zdołało przyćmić jasność srebrnego globu, ale jeśli kometa ISON przetrwa zbliżenie ze Słońcem to pokaz na niebie będzie można porównać tylko do tego, co miało miejsce w 1680 roku, kiedy Ziemianie mogli podziwiać inną bardzo jasną kometę, która na dodatek posiadała bardzo podobną trajektorię do komety ISON.

Największe zbliżenie komety C/2012 S1 do Słońca nastąpi 28 listopada i wtedy dystans wyniesie 1,9 miliona kilometrów. To właśnie ta bliska odległość do naszej gwiazdy powoduje, że oczekiwana jest tak duża jasność obiektu być może nawet przekraczająca tą, jaką ma Księżyc w pełni.

 

Bardzo możliwe, że zbliżenie się tej komety i poprzedzającej ją komety Pan-STARRS, której oczekujemy w marcu 2013, spowoduje spektakularne deszcze meteorytów. Wiadomo, że każde zbliżenie takich ciał niebieskich do Słońca znacznie je uszczupla powodując odparowanie części jego powierzchni. To właśnie, dlatego pojawia się tak jasny i duży warkocz kometarny. Istnieje tez ryzyko dezintegracji komety i jej rozpadu, co może prowadzić do sytuacji potencjalnie niebezpiecznych o ile fragmenty komety zmienią swoją trajektorię.

 

Komety ISON oraz Pan-STARR będą najjaśniejszymi obiektami tego typu os słynnej komety Hale-Bopp, która rozświetliła nocne niebo w 1997 roku. Pozostaje liczyć na piękne obserwacje astronomiczne w nadchodzącym 2013 roku.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika colleeman

Dla wszystkich fanatyków

Dla wszystkich fanatyków końca świata mam kiepską wiadomość. Kometka podobnie jak Elenin rozpadnie się podczas zbliżania do słońca i tyle z tego niestety będzie. Wymyślcie coś innego jako zagłada, bo tej komety nie będzie można niestety zobaczyć. Po prostu kiedy zaczną do niej docierać pierwsze promieniowaniea z naszego Słońca zacznie się rozpadać. To tyle.

Portret użytkownika olbabolo

Majowie pomyli   się oparę

Majowie pomyli   się oparę miesięcy albo,,uczeni " źle odczytali  he he
Ta kometa walnie w d rugą jakąs skałę i będzie jadka niezła .
Ja Wójt wam to mówie !!!Strzeżcie się nawracajcie bo czas bliski jest !!!

Strony

Skomentuj