Nadchodzi przełom w medycynie! Już w grudniu dojdzie do pierwszego przeszczepu głowy

Kategorie: 

dr. Sergio Canavero - Źródło: Twitter

Znany włoski neurochirurg dr. Sergio Canavero ogłosił, że w grudniu tego roku zostanie podjęta próba pierwszego w historii przeszczepu głowy. Brzmi to co prawda jak scenariusz jakiegoś horroru, ale nie jest to fikcja, ale rzeczywistość. Ochotnikiem, który zgodził się na podjęcie ryzyka takiej operacji jest 30-letni Rosjanin, Walery Spiridonow.

 

Pacjent ten od dawna cierpi na chorobę Werdniga-Hoffmann, powodującą pogorszenie zdolności przekazywania sygnałów neurologicznych, co prowadzi do atrofii mięśni, kłopotów z oddychaniem i przełykaniem. Obecnie nie ma kuracji pozwalających nawet an poprawienie komfortu życia takich chorych.

 "Jedyną rzeczą, którą czuję, jest poczucie przyjemnego zniecierpliwienia, podobnie jak przygotowywałem się na coś ważnego przez całe moje życie i to się zaczyna." - powiedział Spiridonow

Oczywiście pacjent ma świadomość, że procedura, której zamierza się poddać, niesie za sobą liczne zagrożenia. Lekarze ją wykonujący będą musieli zdołać ponownie podłączyć rdzeń kręgowy, co może być bardzo trudne, o ile w ogóle wykonalne.

Walery Spiridonow - źródło: TACC

Nie wiadomo też czy głowa nie odrzuci nowego ciała. Odrzuty są bardzo częstym skutkiem przeszczepów, więc to ryzyko istnieje również w tym przypadku. Spiridonow twierdzi, że zdaje sobie sprawę z ryzyka tej procedury, ale i tak zamierza ją przejść.

 

W przeszłości próbowano już dokonywać przeszczepów głowy u zwierząt. Najbardziej obiecujące eksperymenty wykonywano na małpach. W zeszłym roku, Sergio Canavero wraz z dr. Xiaoping Renem, neurochirurgiem z chińskiego uniwersytetu medycznego Harbin i jego zespołem, dokonali przełomu eksperymentując na małpach. Wykonano udany przeszczep głowy, a zwierzę przeżyło przez 20 godzin po czym zostało uśmiercone. Przedtem stwierdzono jednak, że mózg zwierzęcia nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Chińscy naukowcy, w ramach przygotowań do pierwszej operacji na człowieku, prowadzili również testy na ludzkich zwłokach.

Wspomniany Xiaoping Ren, ma spore doświadczenie przy przeszczepach głowy, ponieważ wykonał procedurę na 1000 różnych myszy. Po 10-godzinnej procedurze myszy potrafiły oddychać, napić się, a nawet widzieć. Niestety żadna z myszy nie przeżył dłużej niż kilka minut.

 

Wielu specjalistów medycznych uważa, że Canavero z tą procedurą medyczną posuwa się za daleko. Opisuje się ją jako niemożliwą do przeprowadzenia. Rzeczywiście przeżycie tak skomplikowanej operacji jest bardzo mało prawdopodobne, ale ewentualny sukces oznaczałby przełom w medycynie, na miarę tego jaki spowodował pierwszy udany przeszczep serca. 

 

Jeśli uda się opracować skuteczną metodę łączenia rdzenia kręgowego, może to pomóc przywrócić niezależność osobom niepełnosprawnym. A niektórzy ludzie, tak jak Spiridonow, czują, że jest to warte ryzyka. Sergio Canavero twierdzi, że jeśli zabieg zakończy się powodzeniem, to w ciągu kilku następnych lat będzie można przeprowadzić pierwszy przeszczep samego mózgu.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ttteis77

"i tu pojawia się odwieczny

"i tu pojawia się odwieczny problem druku 3D, jak coś nieżywego ma być żywe. Wręcz niemożliwe wykonanie. Dlatego trzymam kciuki, bo może ktoś będzie na tyle genialny żeby przenosić samą świadomość do innego ciała bez kosztownych, czasochłonnych, problemowych, operacji."?

Portret użytkownika ttteis77

"głowa - komplet narządów, a

"głowa - komplet narządów, a sam mózg to dwie różne rzeczy" "gdyby był to przeszczep samego muzgu do innego ciała wtedy to jest WIELKI SUKCES!"" tak jak pisałem "100 letnia głowa dostanie 20 letnie ciało, a głowa wciąż się starzeje i jej narządy. Co innego sam mózg..."

Portret użytkownika Spooky

Mózg się starzeje tak samo

Mózg się starzeje tak samo jak reszta ciała. Ubywa szarych komórek, wzrasta ryzyko złośliwego guza, Alzcheimera, demencji starczej itd. Troche jak w 'Niezwykłym przypadku Benjamina Buttona'. Na koniec filmu bohater z ciałem dziecka miał oznaki demencji starczej :P 

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika ttteis77

"improwizorka" a jak każda

"improwizorka" a jak każda improwizorka, jest kwestią czasu nim coś się złego stanie. "a tu chodzi o ludzkie życie". "sukcesem jest przezczep wewnętrzny, nie zewnętrzny. "gdyby tylko dało się mózg przeszczepić, było by to sukcesem". Rękę, nogę, owszem ale nie głowę "bo to będzie improwizorka".

Portret użytkownika ttteis77

"a kolejnym krokiem w

"a kolejnym krokiem w przełomie, po udanym przeszczepie mózgu było by przenoszenie świadomości do innego ciała. Lecz to jeszcze jest po za waszym zasięgiem i wyobraźnią" "I TO SIĘ NAZYWA PRZEŁOM"a nie przeszczep głowy, który jest jak dla mnie" improwizorką".

Portret użytkownika ttteis77

"żaden przełom. Jeśli byli by

"żaden przełom. Jeśli byli by wstanie umieścić mózg z jednego ciała do innego z powodzeniem, to byłby wielki przełom. Ta sama osoba, lecz w innym ciele". "tak jak by powiedzieć 100 letnia gowa dostanie 20 letnie ciało, więc głowa długo nie pożyje. dlatego to nie jest sukces"

Portret użytkownika lipka

Znany naukowiec? Ja go nie

Znany naukowiec? Ja go nie znam, a to że napisało o nim kilka brukowców to akurat nie świadczy o tym, że to ktoś wartościowy. Sam fakt prowadzenia takich doświadczeń stawia go w moich oczach poza miejscem świata nauki. Tacy "naukowcy" zawsze mają problem z definicją - człowiek, ludzkość, społeczeństwo, bo gdy przyjdzie takiemu w jego chorym łbie przeszczepić głowę świni człowiekowi to co i kto go powstrzyma.  

Pewnych ludzi powinno trzymać się w zamknięciu by obserwować czy nie wyrządzą ludziom więcej szkody niż pożytku. Tak jest w przypadku tego "naukowca".

Portret użytkownika lipka

Czy to znaczy, że admin

Czy to znaczy, że admin pisząc ten tekst robi z nas kolejne elementy gry? Może i tak, ale jakby nie patrzeć sam pomysł takiego "przeszczepu" jest makabryczny i kogoś takie gry czegoś uczą? Nie wydaje mi się.

Strony

Skomentuj