Nadchodzi nowy komercyjny prom kosmiczny, który ma zmienić oblicze turystyki kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Długo wyczekiwany moment jest już blisko - pierwszy na świecie komercyjny samolot kosmiczny właśnie dotarł do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie, gdzie trwają ostatnie przygotowania przed historycznym lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Zgodnie z planami, maszyna o nazwie Tenacity wystartuje jeszcze w tym roku, otwierając nową erę w kosmicznej turystyce.

 

Samolot Dream Chaser DC-100, zwany również Tenacity, od wielu miesięcy przechodził rygorystyczne testy w specjalnym ośrodku w Ohio. Teraz nadszedł czas na finalizację prac - ukończenie systemu ochrony termicznej oraz integrację ładunku. Następnie maszyna zostanie dołączona do rakiety Vulcan United Launch Alliance (ULA), która dostarczy na ISS łącznie 3540 kg sprzętu, jedzenia i wody.

 

Prace nad samolotem Dream Chaser rozpoczęły się już w 2004 roku. Początkowo miał on służyć do przewozu astronautów na ISS i z powrotem, w ramach programu NASA Commercial Crew. Jednak w 2014 roku funkcję te przejęli Boeing i SpaceX. Mimo przeciwności, w 2016 roku NASA ponownie zainteresowała się tym kosmicznym pojazdem, który stał się pierwszym tego rodzaju samolotem, który dostarczył istotny ładunek na ISS i z powrotem na Ziemię.

 

Tenacity to pierwsza maszyna z całej floty wszechstronnych kosmicznych samolotów wielokrotnego użytku, zaprojektowanych do lotów na niskich orbitach. Wyposażony jest w silniki z trzema trybami, pozwalającymi na precyzyjne manewry podczas dokowania do ISS. Jednocześnie skrzydła samolotu umożliwiają autonomiczne lądowanie na dowolnym komercyjnym pasie startowym na świecie.

 

Oprócz samego samolotu, do Centrum Kosmicznego trafił już także moduł ładunkowy Tenacity Shooting Star, który może pomieścić aż 3175 kg ładunku. Tenacity ma wystartować ze Space Launch Complex-41 w Cape Canaveral Space Force Station i pozostać na ISS przez około 45 dni, po czym powróci na Ziemię, przywożąc dodatkowy ładunek i ważne dane naukowe.

 

Firma Sierra Space, odpowiedzialna za stworzenie tego wyjątkowego samolotu, planuje powiększyć linię produkcyjną, aby móc budować coraz więcej modułów ładunkowych na zamówienie, specjalnie dostosowanych do poszczególnych misji. NASA już poinformowała, że chce wysłać co najmniej siedem takich misji towarowych z wykorzystaniem Tenacity. W kolejnych latach maszyna ma zwiększać swoją ładowność i wydłużać misje nawet do 75 dni.

 

Specjaliści są zgodni, że Tenacity zrewolucjonizuje kosmiczną turystykę, otwierając nowe możliwości dla osób pragnących doświadczyć lotu w kosmos. To dopiero początek nowej ery w podboju przestrzeni kosmicznej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj