Nadchodzi nowa generacja dronów, które będą osiągać niemal prędkość dźwięku

Kategorie: 

Źródło: public domain

AeroAstro Laboratories z MIT pracują obecnie nad stworzeniem najszybszego jak dotąd drona. Zgodnie z projektem, bezzałogowy statek powietrzny będzie w stanie przekraczać prędkość 0,8 Macha, czyli około 988 km/h.

 

 

Dron nazwany roboczo „Firefly” (ang. świetlik) nie przypomina kształtem obecnie produkowanych dronów, a raczej mini rakietę przypominającą nieco sterowiec. Jego nadrzędnym celem ma być zbieranie danych i zwodzenie systemów wojskowych wroga.

 

Przed inżynierami z MIT stoi jednak nie lada wyzwanie, gdyż przy całej swojej użyteczności i osiąganej prędkości Firefly może mieć długość co najwyżej 48 cm i szerokość 6,3 cm. W przeciwnym razie urządzenie nie sprosta wyśrubowanym wymaganiom sił powietrznych USA.

 

Najpoważniejszym problemem, z jakim muszą zmierzyć się naukowcy jest z pewnością napęd drona. Silnik elektryczny nie pozwala na osiągnięcie zamierzonej prędkości, a silnik odrzutowy jest po prostu za duży i wydziela zbyt wiele ciepła. 


źródło: engineeringdotcom na youtube.com

Drugim poważnym problemem jest zużycie paliwa przez drona. Klasyczna rakieta wielkości Firefly’a zużyłaby całe paliwo w ciągu kilku sekund. Z rozwiązaniem przybył jednak jeden z doktorantów MIT. Zaproponowana przez niego mieszanina nadchloranu amonu i oksamidu działa jak inhibitor. Obniżona temperatura pozwala spalać paliwo na tyle wolno, że silnik drona może pracować przez około 3 minuty. Jest to pozornie niewiele, jednak przy wspomnianej prędkości daje szerokie pole do popisu.

 

Firefly na każdym kroku korzysta z nowinek technologicznych. Jest jedną z pierwszych rakiet tworzonych przy użyciu drukarek 3D i posiada nowe rozwiązania w zakresie spalania paliwa. Choć do pierwszego lotu pozostał jeszcze przynajmniej rok, to eksperci już prognozują powstanie nowej generacji dronów.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Lalom

A barierę 0,01 prędkości

A barierę 0,01 prędkości światła jużprzekroczyli?

To pewnie usmańska firma a amery łykaja wszystko!

Smród z onuc rozprzestrzenia sie szybciej i niszczy wszystk na swojej drodze musicie o tym PAMIĘTAĆ zawsze jak wam przyjdzie do głowy przeciwstawianie się WIELKIEJ NIEDZWIEDZICY !!!!

Kiedy us-many zryły wam berety?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Autor komentarza

Matole nie dość, ze piszesz

Matole nie dość, ze piszesz nie na temat to wklejasz linki do stron których nie ma. 
I przestań się tak egzaltować tematem rosji i bandy żydowskiej oligarchii na kremlu. Oni maja cie w d..pie, przy pierwszej okazji dostałbyś kule w ten pusty kalafior co nosisz na szyi ewentualnie dawał rozkosz sałdotom w syberyjskim burdelu.
Mniej pij a już na pewno znajdz pracę bądź pozyteczny trutniu.  
 

Portret użytkownika U_P_Adlina

Dlaczego kasujecie posty?

Dlaczego kasujecie posty? Jeżeli kasujecie moje odpowiedzi na chamskie posty bander-trolli, to kasujcie i te chamskie posty z łaski swojej.

O czym ty bredzisz tłuku od tymy? Strona istnieje. Mam ci udowodnić łgarzu? Nie widzisz? To poproś tymę, żeby ci kupił lepszy sprzęt. Znowu się jełopie ośmieszasz. Nawet linku nie potrafisz wkleić głąbie. Nie klikaj baranie tylko wklej. Ten pusty baniak, który nosisz na szyi służy ci pewnie tylko do noszenia kasku na budowie. Pracy szukać nie muszę. Za to ty poszukaj, bo banderland pada na pysk i hrywnami wkrótce będziesz mógł się tylko podetrzeć. 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Bee

Czy przyszlosc rysuje sie

Czy przyszlosc rysuje sie nieciekawie?! 

Kiedy jedni drugich przestana obrazac? Kiedy w koncu nasz k. Przestanie byc cyrkiem, a zacznie dawac szanse mlodym na lepsze jutro?! I starszym tez oczywiscie...

 

Skomentuj