Nadchodzi kolejne przebiegunowanie pola magnetycznego Ziemi - czy jesteśmy gotowi?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Pole magnetyczne Ziemi słabnie, a biegun północny powoli przesuwa się na południe. To sygnał, że kolejne przebiegunowanie jest coraz bliżej. Ostatnio miało to miejsce 780 tys. lat temu, ale naukowcy nie potrafią przewidzieć, kiedy może się to powtórzyć. Jakie będą konsekwencje tej zjawiskowej zmiany?

 

Ziemskie pole magnetyczne to niewidzialna tarcza, chroniąca naszą planetę przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Gdy zaczyna słabnąć, jesteśmy narażeni na niebezpieczne cząstki, które mogą uszkadzać satelity, zakłócać komunikację i nawigację. Zagrożone są też zwierzęta, które wykorzystują pole magnetyczne do orientacji w trakcie dalekich wędrówek, takie jak wieloryby, żółwie czy ptaki.

 

Proces przebiegunowania jest nieprzewidywalny i niesie ze sobą wiele niewiadomych. Ostatni raz miało to miejsce 780 tys. lat temu, a od tego czasu zjawisko to powtarzało się średnio co 200-300 tys. lat. Naukowcy nie potrafią określić, kiedy może nastąpić kolejna zamiana biegunów. Wiadomo jednak, że w ciągu ostatnich 200 lat pole magnetyczne Ziemi systematycznie słabnie, a biegun północny przesuwa się w kierunku południowego w tempie prawie 50 km rocznie.

 

Pole magnetyczne Ziemi powstaje dzięki wirowym prądom elektrycznym płynącym w jej jądrze. Ten mechanizm określany jest mianem geodynamo. Ruch obrotowy planety powoduje powstawanie wirów w tych prądach, a co za tym idzie, generuje pole magnetyczne. Gdy ten proces zaczyna słabnąć, dochodzi do przebiegunowania.

 

Choć nasi przodkowie przetrwali kilka takich procesów, to współczesne technologie są znacznie bardziej wrażliwe na zmiany pola magnetycznego. Zagrożone są sztuczne satelity, kluczowe dla wielu systemów komunikacji, nawigacji czy prognozowania pogody. Ponadto, osłabienie pola magnetycznego może sprzyjać masowym wymieraniom gatunków, na co wskazują badania historycznych okresów przebiegunowania.

 

Czy jesteśmy przygotowani na tę nadchodzącą zmianę? Naukowcy apelują o wzmożenie badań i monitorowanie procesu, aby móc lepiej przewidywać jego konsekwencje. Konieczne jest też opracowanie strategii ochrony wrażliwej infrastruktury technicznej oraz stworzenie systemów ostrzegania dla zwierząt migrujących. Tylko kompleksowe działania mogą pomóc nam przetrwać to zjawiskowe przebiegunowanie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Ukraina kompletnie zaskoczy

Ukraina kompletnie zaskoczy Rosję? Możliwa wielka mobilizacja

To byłaby znakomita odpowiedź na działania Władimira Putina. Według portalu Meduza, Ukraina może wiosną zmobilizować minimum 500 tys. osób po broń. To bardzo dużo, ale teoretycznie Siły Zbrojne Ukrainy dysponują nawet pięcioma milionami rekrutów. A tych brakuje już od kilku miesięcy.

https://www.o2.pl/informacje/ukraina-kompletnie-zaskoczy-rosje-mozliwa-wielka-mobilizacja-7015703628307360a

Czyli likwidacja Ukrainy tej nacji w Europie idzie w szybkim tępię, Putin powiedział wyraźnie, ze użyje wszelkich środków militarnych aby wygrać na Ukrainie  , a co to oznacza niech każdy sam się domyśli , tym bardziej ze USA pcha Europe do wojny z Rosją :

USA mogą w końcu przegłosować pakiet pomocy dla Ukrainy. Mike Johnson ma jedno "ale"

" Republikanin zażądał, aby rząd USA skonfiskował zamrożone rosyjskie aktywa i wykorzystał je do opłacenia części wsparcia dla Ukrainy. Głównym hamulcowym w tej kwestii może okazać się Berlin. "

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wielkie-zaskoczenie-mike-johnson-pomoze-ukrainie-ale-stawia-warunek/byf17gg

Teraz wiadomo kto chce zrujnować kraje Unii Europejskiej , całą Europę aby tylko zarobić fortunę na zbrojeniach na krajach Unii !

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika Bartosz Maski

Pozornie popełniamy błąd

Pozornie popełniamy błąd walcząc o zasady, walcząc z głupotą, broniąc starego świata opartego na zasadach moralnych. Większość tak myśli, że popełniamy błąd. A to dlatego, że większość ludzi to sa debile. Nie ma żartów - widać to po wyborach - zawsze wygrywa najgorsza opcja. Marnujemy nasze siły próbując zawrócić rzekę kijem a prawda jest taka, że chociaż to są debile to jest to też ich świat. A my walczymy nie tylko o swoje prawa, o nie wciaganie nas do świata debili, walczymy żeby się zreflektowali.  A gdy zaczniemy walczyć o specjalne traktowanie niedebili spowodujemy polaryzację, która zgniecie tą szlachetną mniejszość. Ot łamigłówka...  Wychodzi na to, że najlepiej jest udawać debila...

Portret użytkownika keri

W Australii statystyk, który

W Australii statystyk, który ujawnił, że po szczepieniach jest rocznie 20% więcej zgonów, został aresztowany.

Zgony na srowida były fałszywką, a teraz wszystkie zgony są objęte tajemnicą państwową i ujawnia się tylko ilość nie wzbudzającą niepokoju.

Portret użytkownika ba19

Ludzkość czeka wspaniała

Ludzkość czeka wspaniała przyszłość - życie wieczne w raju na planecie Ziemi:

Łukasza 18: 27  On rzekł: „To, co niemożliwe u ludzi, jest możliwe u Boga”.+

1 Koryntian 2:  Ale jak jest napisane: „Oko nie widziało i ucho nie słyszało ani się w sercu człowieka nie zrodziło, co Bóg przygotował dla tych, którzy go miłują”.+

Chrystus przyszedł na Ziemię aby odkupić to  pierwszy człowiek utracił ,  a co utracił , prawo do życia wiecznego w raju na Ziemi :

Łukasza 23: 43  A on rzekł do niego: „Zaprawdę mówię ci dzisiaj: Będziesz ze mną+ w Raju”.+

Dzieje Apostolskie 10: 37  Wiecie, o czym mówiono po całej Judei — począwszy od Galilei po chrzcie głoszonym przez Jana+38  mianowicie o Jezusie z Nazaretu, jak Bóg go namaścił duchem świętym+ i mocą, a on szedł przez kraj, czyniąc dobro i uzdrawiając wszystkich ciemiężonych przez Diabła;+ albowiem był z nim Bóg.+

Teraz jak przybędzie powtórnie uczyni to na skale całej planety Ziemi :

Mateusza 25: 31  „Kiedy Syn Człowieczy+ przybędzie w swojej chwale, a wraz z nim wszyscy aniołowie,+ wtedy zasiądzie na swym chwalebnym tronie.+

Dzieje Apostolskie 1: 10  Kiedy się wpatrywali w niebo, gdy odchodził,+ oto też stanęli obok nich dwaj mężowie w białych+ szatach 11  i rzekli: „Mężowie galilejscy, dlaczego stoicie wpatrzeni w niebo? Ten Jezus, który został od was wzięty do nieba, przyjdzie w taki sam sposób,+ w jaki go widzieliście idącego do nieba”.

Mateusza 11:  Ślepi znowu widzą,+ a kulawi+ chodzą, trędowaci+ dostępują oczyszczenia, a głusi+ słyszą; i umarli+ są wskrzeszani, a biednym jest oznajmiana dobra nowina;+

Izajasza 33: 24  I żaden mieszkaniec nie powie: „Jestem chory”.+ Lud mieszkający w tej krainie dostąpi odpuszczenia winy.+

Krainą dla ludzkości jest planeta Ziemia:

Objawienia 21:  I otrze z ich oczu wszelką łzę,+ i śmierci już nie będzie+ ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie.+ To, co poprzednie, przeminęło”.+  I Zasiadający na tronie+ rzekł: „Oto czynię wszystko nowe”.+ Mówi też: „Napisz, ponieważ słowa te są wierne i prawdziwe”.

Mateusza 24: 35  Niebo i ziemia przeminą,+ lecz moje słowa na pewno nie przeminą.+

Mateusza 24: 35  Niebo i ziemia przeminą,+ lecz moje słowa na pewno nie przeminą.+

Mateusza 24: 35  Niebo i ziemia przeminą,+ lecz moje słowa na pewno nie przeminą.+

 

 

Portret użytkownika spokoluz

Ja cierpię dolę - ale gniota

Ja cierpię dolę - ale gniota kłamliwego nasmarowali z błędami matematycznymi.

Cyt artykuł - Proces przebiegunowania jest nieprzewidywalny i niesie ze sobą wiele niewiadomych. Ostatni raz miało to miejsce 780 tys. lat temu, a od tego czasu zjawisko to powtarzało się średnio co 200-300 tys.

qrfa jakiś imbecyl nałkofiec naskrobał debilizmy i sam siebie zaorał . Badania wiarygonde tak jak treść.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj