Nadchodzi era genetycznie modyfikowanych implantów zębowych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy opracowali nową metodę implantacji zębów. Dotychczas robi się to za pomocą specjalnych wkrętów, ale bywa to metoda zawodna. Cały czas trwały też prace nad tym aby opanowac mechanizm tworzenia się zalążków zebowych i wszystko wskazuje na to, że dokonano przełomu. Tkanki dziąsła poddano bioinżynierii w efekcie czego być może już wkrótce w jamie ustnej pacjentów będą wszczepiane zalążki, z których zaczną się rozwijać nowe zęby i to nawet w zaawansowanym wieku.

 

Przełomu dokonali naukowcy brytyjscy z King's College London. Prowadzono badania, ponieważ obecne techniki implantacji zębów pozostawiają wiele do życzenia i często na skutek tarcia dochodzi do uszkodzenia kości szczęki. Dzieje się tak, ponieważ taki ząb nie ma korzenia. Starano się, zatem zmienić podejście i zamiast wszczepiać ząb po prostu wyhodować go.

 

Aby powstał biotechnologiczny ząb potrzebne są komórki nabłonka dziąsłowego pacjenta oraz komórki macierzyste, które przeistaczają się w zalążek zęba. To rzeczywisty przełom w stomatologii, ponieważ do tej pory mechanizm powstawania zębów nie był do końca znany. Teraz pojawiła się nadzieja, że proces ten będzie pod kontrolą. Otwiera to zupełnie nowe możliwości dla współczesnych dentystów.

 

Eksperyment, który przyniósł przełom został wykonany za pomocą próbek komórek dziąsła pobranych od pacjentów King's College London skojarzonych z komórkami macierzystymi myszy. Po przeszczepieniu takiego zalążka do szczeki myszy udało się wyhodować hybrydowy myszo-ludzki nowy ząb. Był to pełnoprawny ząb z korzeniem zębiną i szkliwem.

 

W tym momencie potrzebne jest tylko dokonanie pierwszej implantacji w tej technologii u ludzkiego pacjenta. Głównym wyzwaniem jest zaprogramowanie dorosłych ludzkich komórek mezenchymatycznych do tworzenia konkretnie zębów danego rodzaju.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Implanty bikortykalne

Ja się zastanawiam,

Ja się zastanawiam,  zainteresowały mnie implanty bikortykalne. Mówią o nich implanty w 3 dni, bo czas lecznia tyle trwa, czasem nawet krócej. Czy ktoś ma doświadczenie z implantami bikortykalnymi?

Portret użytkownika kolo21

Tą mysz jak będzie napier..ał

Tą mysz jak będzie napier..ał taki wielki ząb!Powinni wymyśleć coś takiego jakiś sposób na bez bolesny dezintegrator,zamiast wstrętnej ekstracji zęba to teleportacja takiego zęba ze szczęki np w kosmos albo komuś do buzi niech jego boli nie mnie:)

kolo21

Portret użytkownika RobertK

"W tym momencie potrzebne

"W tym momencie potrzebne jest tylko dokonanie pierwszej implantacji w tej technologii u ludzkiego pacjenta. Głównym wyzwaniem jest zaprogramowanie dorosłych ludzkich komórek mezenchymatycznych do tworzenia konkretnie zębów danego rodzaju."
 
Czyli w sumie naukowcy nic szczególnego dla nas jeszcze nie mają. Zanim coś z tego będzie minie jeszcze co najmniej 10 lat lub dłużej.

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Portret użytkownika prot

Dla laików: ząb implantowany

Dla laików: ząb implantowany korzeń jak najbardziej posiada, bo niby jakby się miał utrzymać w jamie ustnej. Problem leży w tym że nie jest tak elastycznie usytuowany w szczęce, jak ząb naturalny. W wyniku ucisku przy żuciu dochodzi do zaniku okolicznej kości, na ogół już rzadkiej i implant ulega rozchwianiu

Portret użytkownika morfeusz999

tttttaaaaaaa jasne non stop

tttttaaaaaaa jasne non stop slysze o nowych technologiach przywracanie słuchu wzroku tworzeniu organow z maciezystych tkanek i wiele innych .wielkie badania kupe kasy ,noble i gdzie to wszystko jest GDZIE????w polsce???? na rezonans czeka sie pol roku operacja zacmy poł roku .BRAK MI SŁÓW .........

Skomentuj